• Lana,
  • Sergejs,
  • Svetlana
RUS
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Reklama.lv
RUS


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Facebook Facebook


Jautājam speciālistam. Vai drīkst lietot medikamentus pēc termiņa beigām?

Teksta izmērs Aa Aa
Veselība
BB.LV 15:30, 21.09.2022

Nupat izšķiroju savu mājas aptieciņu. Atklājās, ka daudziem medikamentiem beidzies derīguma termiņš. Vēlos jautāt, ko ar tiem iesākt, kā pareizāk utilizēt? Varbūt ziedes, krēmus vai pretsāpju zāles vēl var lietot kādu laiku pēc termiņa beigām. Vai tomēr labāk ne?

Ilona


Publicitātes foto.

Zāles, kam ir beidzies derīguma termiņš, nedrīkst lietot, jo šo zāļu lietošana var kaitēt pacienta veselībai. Šīs zāles arī nedrīkst izmest kopā ar sadzīves atkritumiem vai noskalot kanalizācijā, jo, nonākot vidē, tās var veidot dzīviem organismiem kaitīgas vielas, apdraudēt cilvēku veselību, piesārņot ūdeni un gaisu.

Vairākās aptiekās ir izvietoti speciāli konteineri, kuros iedzīvotāji paši var ielikt zāles, kam ir beidzies derīguma termiņš, vai arī tās var atdot aptiekas farmaceitam. No iedzīvotājiem nederīgos medikamentus pieņem galvenokārt tā dēvētās lielās tīklu aptiekas. Taču – ne visas. Par kartību, kā konkrētā aptiekā tiek savākti nederīgie medikamenti, jāinteresējas pašā aptiekā. Farmaceits var informēt aptiekas apmeklētājus par drošu veidu, kā no nederīgiem medikamentiem atbrīvoties. Tādēļ iesakām iedzīvotājiem vērsties tuvākajā aptiekā un jautāt farmaceitam par iespēju nodot nederīgās zāles. Vienlaikus informējam, ka pašlaik farmaceitiskās darbības jomu regulējošajos normatīvajos aktos nederīgu zāļu pieņemšana no iedzīvotājiem un iznīcināšana nav obligāts aptieku pienākums, bet tā ir brīvprātīga un pozitīvi vērtējama aptieku iniciatīva.

Zāļu valsts aģentūra vērš uzmanību, ka pirms nederīgo medikamentu nodošanas aptiekā, tie jāizņem no iepakojuma (kastītes). Tabletes un kapsulas var atstāt blisteros, bet šķidros medikamentus – pudelītēs. Salieciet zāles plastikāta maisiņā un atdodiet farmaceitam vai ievietojiet speciālā konteinerā. Vecos termometrus labāk ievietot atsevišķā maisiņā.

Medikamenti, dzīvsudraba termometri un šļirces tiek uzskatīti par bīstamiem atkritumiem, kas jāsavāc un jāuzglabā atsevišķi no pārējiem, lai tie nenodarītu kaitējumu kādai dzīvai būtnei un nepiesārņotu apkārtējo vidi. Pašvaldības arī savā teritorijā organizē sadzīves bīstamo atkritumu, tajā skaitā arī nederīgo zāļu, apsaimniekošanu, izveidojot un uzturot to savākšanas vietas, tādēļ iedzīvotāji var interesēties vietējā pašvaldībā, vai tajā ir vieta, kur nodot bīstamos atkritumus. Savukārt zāļu ražotājiem, lieltirgotavām un aptiekām saskaņā ar normatīvo aktu prasībām ir pienākums bīstamus atkritumus, tajā skaitā nederīgas zāles, savākt un nodot bīstamo atkritumu apsaimniekotājiem to tālākai utilizēšanai.

Valsts zāļu aģentūra uzsver, ka būtu ieteicams iedzīvotājiem rīkoties atbildīgi un rast iespēju nodot nederīgas un neizlietotas zāles atkritumu apsaimniekotājam atsevišķi no sadzīves atkritumiem.

Atbild Valsts zāļu aģentūra un Nacionālais veselības dienests.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arīARĪ KATEGORIJĀ

Veselība Automātos var nodot arī helikobaktērijas un cilvēka papilomas vīrusa analīzes

Covid-19 pandēmijas laikā liels atspaids laboratoriskajā darbā bija pašapkalpošanās analīžu automāti, kas palīdzēja apkalpot milzīgo pieprasījumu pēc analīzēm, bet to piedāvātais analīžu klāsts arvien paplašinās – jau iespējams nodot elptestu helikobaktērijas noteikšanai un speciālu testu cilvēka papilomas vīrusa pārbaudei, pastāstīja "E. Gulbja laboratorijas" speciālists Mikus Gavars.

Veselība Gaidāmā apkures sezona: Slimnīcas telpās varētu būt par 4 grādiem aukstāks

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) maciņš gaidāmajai apkures sezonai nav gatavs, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" atzina slimnīcas valdes priekšsēdētājs Imants Paeglītis.

Veselība Jautājam specialistam. Kāpēc tirpst rokas?

Jau pāris mēnešus saskaros ar problēmu – man tirpst rokas. Visbiežāk tas notiek naktīs, pamostos un nejūt roku pirkstus. Desmit minūtes vai ilgāk, masēju roku, pirkstus, kamēr asinsrite atjaunojas. Savulaik ar šādu problēmu saskāros grūtniecības laikā, bet tagad roku tirpšana ir parādījusies regulāri un bez acīmredzama iemesla. Vai šai problēmai var būt kādi nopietni iemesli?

Ārija

Veselība Recepte. Veselīgā biešu zupa ar lapām

Ja garšo biešu zupas, bet nekad nav ēsta zupa ar biešu lapām, šī recepte noteikti jāizmeģina.

Lasiet arī

Veselība Jautājam speciālistam. Ko darīt ar iepelējušu maizi?

Iepērkos reizi nedēļā, jo biežāk uz veikalu netieku. Dzīve iemācījusi nebūt izšķērdīgam. Esmu redzējis kā tēvs nedaudz iepelējušu maizi (tieši pelējuma vietu) nogriež un lieto uzturā un par savu veselību nesūdzas. Bet tagad klausos, ka pelējuma sēne ir bīstama veselībai. Vai tas atbilst patiesībai?

Arnolds

Ekonomika Un atkal ASV gatavo 1,1 miljarda dolāru vērtu militāro palīdzību Ukrainai

Savienotās Valstis gatavo jaunu 1,1 miljarda dolāru vērtu militāro palīdzību Ukrainai, otrdien atklājušas ASV amatpersonas.

Pasaule Viesuļvētra Īens atstāj Kuba bez elektrības

Kubu otrdien skārusi viesuļvētra "Īens", sagraujot elektroapgādes tīklu un izpostot tabakas laukus valsts rietumos.