• Lana,
  • Sergejs,
  • Svetlana
RUS
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Reklama.lv
RUS


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Facebook Facebook


Jautājam speciālistam. Vai ikviens var kļūt par asinsdonoru?

Teksta izmērs Aa Aa
Veselība
BB.LV 18:46, 19.09.2022

Daudzkārt dzirdu, ka Asins domuru centrā pietrīkst asinis, arī mūsu pilsētā ik pa laikam tiek izsludinātas donoru dienas. Par veselību nesūdzos, tāpēc esmu izlēmis, ka vēlos nodot asinis arī es. Nekad to vēl neesmu darījis, tāpēc man ir daži jautājumi speciālistiem, kādas ir prasības, nosacījumi, lai kļūtu par donoru? Vai nav īpaša vecuma ierobežojuma, jo man jau ir 64 gadu?

Jānis


Publicitātes foto.

Priecājamies par jūsu vēlmi palīdzēt citiem, ziedojot asinis. Latvijā asins drīkst ziedot vecuma posmā no 18 līdz 65 gadiem. To vai persona varēs ziedot, pēc veselības pārbaudes izlems Valsts asinsdonoru centra ārsts.

Tāpat jāņem vērā, ka kļūt par asins donoru vari, ja:
- sverat ne mazāk par 50 kg;
- dienā pirms asins nodošanas neesi lietojis alkoholu;
- esat paēdis, izgulējies, atpūties, jūtaties labi;
- esat vesels un pēdējā laikā neesi slimojis;
- pirms tam esat lietojis veselīgu uzturu un daudz šķidruma;
- neesat nodevis asinis vismaz 9 nedēļas, un 12 mēnešu periodā to jau neesiet darījis 4 reizes (attiecas uz sievietēm) vai 6 reizes (attiecas uz vīriešiem, pie kam pēc 6. reizes vīriešiem jāievēro 3 mēnešu pārtraukums).

Dodoties uz asins nodošanas vietu, donoram līdzi jābūt derīgam personu apliecinošam dokumentam (pase, personas apliecība (eID)) un jānorāda savs bankas konta numurs.

Vai varēsiet kļūt par asins donoru, būs atkarīgs no cilvēka veselības stāvokļa, jo ir virkne iemeslu, kuru dēļ nevar būt donors. Piemēram, ja personai ir infekcijas slimības (B hepatīts, C hepatīts, HIV, cilvēka T-šūnu limfotropā vīrusa slimība u.c.), autoimūnas (imunoloģiskās) slimības, metaboliskas slimības, atkārtoti ģīboņi, krampju sindroms, nopietnas galvas smadzeņu traumas, sirds – asinsvadu slimības, kā arī daudzu citu veselības traucējumu gadījumā. Būtiskākie nosacījumi, lai persona varētu ziedot asinis atrodami VADC mājaslapā. Jautājumu gadījumā, aicinām zvanīt uz VADC bezmaksas uzziņu tālruni 80000003.

Atbildi sniedza Asins donoru centrs

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arīARĪ KATEGORIJĀ

Veselība Automātos var nodot arī helikobaktērijas un cilvēka papilomas vīrusa analīzes

Covid-19 pandēmijas laikā liels atspaids laboratoriskajā darbā bija pašapkalpošanās analīžu automāti, kas palīdzēja apkalpot milzīgo pieprasījumu pēc analīzēm, bet to piedāvātais analīžu klāsts arvien paplašinās – jau iespējams nodot elptestu helikobaktērijas noteikšanai un speciālu testu cilvēka papilomas vīrusa pārbaudei, pastāstīja "E. Gulbja laboratorijas" speciālists Mikus Gavars.

Veselība Gaidāmā apkures sezona: Slimnīcas telpās varētu būt par 4 grādiem aukstāks

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) maciņš gaidāmajai apkures sezonai nav gatavs, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" atzina slimnīcas valdes priekšsēdētājs Imants Paeglītis.

Veselība Jautājam specialistam. Kāpēc tirpst rokas?

Jau pāris mēnešus saskaros ar problēmu – man tirpst rokas. Visbiežāk tas notiek naktīs, pamostos un nejūt roku pirkstus. Desmit minūtes vai ilgāk, masēju roku, pirkstus, kamēr asinsrite atjaunojas. Savulaik ar šādu problēmu saskāros grūtniecības laikā, bet tagad roku tirpšana ir parādījusies regulāri un bez acīmredzama iemesla. Vai šai problēmai var būt kādi nopietni iemesli?

Ārija

Veselība Recepte. Veselīgā biešu zupa ar lapām

Ja garšo biešu zupas, bet nekad nav ēsta zupa ar biešu lapām, šī recepte noteikti jāizmeģina.

Lasiet arī

COVID-19 Reģistrēti 1793 jauni Covid-19 gadījumi

Latvijā aizvadītajā diennaktī reģistrēti 1793 jauni inficēšanās ar Covid-19 gadījumi, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) apkopotie dati.

Veselība Jautājam speciālistam. Ko darīt ar iepelējušu maizi?

Iepērkos reizi nedēļā, jo biežāk uz veikalu netieku. Dzīve iemācījusi nebūt izšķērdīgam. Esmu redzējis kā tēvs nedaudz iepelējušu maizi (tieši pelējuma vietu) nogriež un lieto uzturā un par savu veselību nesūdzas. Bet tagad klausos, ka pelējuma sēne ir bīstama veselībai. Vai tas atbilst patiesībai?

Arnolds

Ekonomika Un atkal ASV gatavo 1,1 miljarda dolāru vērtu militāro palīdzību Ukrainai

Savienotās Valstis gatavo jaunu 1,1 miljarda dolāru vērtu militāro palīdzību Ukrainai, otrdien atklājušas ASV amatpersonas.