• Oļegs,
  • Vineta
RUS
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Reklama.lv
RUS


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Facebook Facebook


Bērnu endokrinoloģe: Ģimenēs arvien mazāk gatavo un vairāk pasūta ēdienu

Teksta izmērs Aa Aa
Veselība
LETA 19:41, 20.07.2022

Pēc Covid-19 pandēmijas ģimenēs arvien mazāk gatavo, bet biežāk pasūta ēdienu, sacīja Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas bērnu endokrinoloģe Jurgita Gailīte.Komentējot Veselības ministrijas (VM) saskaņošanai iesniegtos grozījumus noteikumos uztura normām izglītības iestāžu izglītojamajiem, viņasprāt, pieļaujamā cukura daudzuma noteikšana skolēnu pusdienu ēdienkartē ir pozitīvi atbalstāms lēmums.

Vienlaikus ne mazāk svarīgs ir arī olbaltumvielu patēriņš, kas pašreizējā bērnu un jauniešu uzturā ir mazinājies. Gailīte norādīja, ka bērnu uzturā prevalē "ātrie" ogļhidrāti, kas sastāv no fruktozes, glikozes, laktozes, līdz ar to iecere iekļaut skolas ēdināšanā kaut kādus gaļas un zivs produktus ir apsveicama. Viņa gan piebilda, ka, runājot par gaļas lietošanu uzturā, ir jāņem vērā arī tās kvalitāte.

"Teiksim, ja tie ir cīsiņi katru dienu, tad tas nav atbalstāms, bet, ja īsts, no gaļas pagatavots ēdiens, tad ir. Šajā gadījumā nav runa par nagetiem vai gaļas pusfabrikātiem, bet gan par no gaļas un zivs gatavotiem ēdieniem. Šobrīd ģimenēs bērni nelieto uzturā zivi, vecāki mazāk gatavo un vairāk pasūta, bet, ja gatavo, tad, izmantojot pusfabrikātus, ko varētu ātri uztaisīt," uzsvēra bērnu endokrinoloģe.

Lai grozījumi noteikumos uztura normām izglītības iestāžu izglītojamajiem veiksmīgi realizētos, Gailīte aicina pievērst uzmanību to izpildei, ņemot vērā, ka nereti uz papīra rakstītais dzīvē neīstenojas. Tāpat būtiski ir, lai ēdinātājs, kas nodrošina ēdināšanu skolās, ar vislabāko sirdsapziņu realizē to, kas rakstīts VM izstrādātajās rekomendācijās. Proti, ēdinātājam ir jāpiedāvā gaļas produkti, piemēram, kotlete vai gaļas sautējums, nevis vieglāki risinājumi - novārīti cīsiņi un uzsildīti "čikennageti", uzsvēra bērnu endokrinoloģe.

Jau ziņots, ka VM saskaņošanai iesniegtie grozījumi noteikumos uztura normām izglītības iestāžu izglītojamajiem paredz, ka tiktu noteikts pieļaujamais cukura daudzums skolēnu pusdienu ēdienkartē.

Saskaņošanai iesniegtie grozījumi paredz pārskatīt pārtikas produktu daudzumu nedēļas ēdienkartē atbilstoši aktuālākajiem veselīga uztura ieteikumiem pirmsskolās un skolās. Tāpat tie nosaka nepieciešamību veikt grozījumus atsevišķos noteikumu punktos atbilstoši pašvaldību un ēdinātāju pārstāvju priekšlikumos minētajam, lai vienkāršotu prasības un padarītu tās saprotamākas un vieglāk izpildāmas, kā arī atsevišķos gadījumos sniegtu iespēju samazināt papildu izdevumus ēdināšanas nodrošināšanai.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arīARĪ KATEGORIJĀ

Veselība Ģimenes ārstiem lemjot par VAD iesaucamo veselību, KNAB redz korupcijas riskus
Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) pieļauj, ka varētu veidoties korupcijas riski, ģimenes ārstiem lemjot par valsts aizsardzības dienestā (VAD) iesaucamo jauniešu veselības stāvokli.
Veselība Stradiņa slimnīcā atļauj uzturēties, tikai izmantojot respiratoru

Turpmāk Paula Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā (PSKUS) būs atļauts uzturēties, tikai izmantojot FFP2 drošības klases respiratoru, informē slimnīca.

Veselība NMPD paralēli 3 personu brigādēm paredz attīstīt arī 2 personu brigādes

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) kopā ar Veselības ministriju (VM) turpina darbu, lai īstenotu dienesta stratēģiskos mērķus, kas paredz paralēli esošo trīs personu brigāžu darbībai attīstīt arī divu personu brigādes, aģentūrai LETA pavēstīja dienestā.

Veselība VM piedāvā iegādāties 110 000 pretgripas vakcīnu riska grupu potēšanai

Riska grupu vakcinācijai nākamās ziemas gripas sezonā valstij būtu lietderīgi iegādāties 109 656 vakcīnu devas par 1,5 miljoniem eiro, paredz Veselības ministrijas (VM) saskaņošanai iesniegtais informatīvais ziņojums par vakcīnu pret sezonālo gripu iegādi.

Lasiet arī

Pasaule Okupētās Doneckas vadonis uz sadarbību aicina Ziemeļkorejas līderi Kimu Čenunu

Krievu okupantu nominālais vietvaldis okupētajā Doneckas apgabalā nosūtījis vēstījumu Ziemeļkorejas līderim Kimam Čenunam ar aicinājumu uz sadarbību, vienlaikus izskanot signāliem, ka Ziemeļkoreja apsver iespēju nosūtīt strādniekus atjaunošanas darbiem Krievijas okupētajos Ukrainas reģionos.

Pasaule Navaļnija komanda aicina Parīzi un Berni arestēt Putina ekssievas īpašumus

Krievijas opozicionāra Alekseja Navaļnija komanda trešdien pavēstīja, ka vērsusies pie Francijas un Šveices varasiestādēm ar aicinājumu arestēt Krievijas prezidenta Vladimira Putina bijušās sievas Ludmilas un viņas jaunā vīra Artura Očeretnija īpašumus.

Sabiedrība Pedagogu arodbiedrība vienojusies 19.septembrī sākt beztermiņa streiku

Latvijas Izglītības un zinātnes pedagogu arodbiedrības (LIZDA) plānotais pedagogu streiks sāksies 19.septembrī, pastāstīja LIZDA vadītāja Inga Vanaga.