• Sandis,
  • Uldis,
  • Ulvis
RUS
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Reklama.lv
RUS


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Noskaidroti Latvijā populārākie ārstniecības augi. Kuri tie ir?

Teksta izmērs Aa Aa
Veselība
LETA 11:44, 10.06.2022

Latvijā populārākie ārstniecības augi ir piparmētras, kumelītes un liepziedi, liecina Vides risinājumu institūta pasūtītā pētījuma dati.


Avots: LETA

Piparmētras lieto 23% aptaujāto, kumelītes - 10%, un liepziedus - 7% respondentu. Pārējās sugas minēja niecīgs skaits aptaujāto.

Iemesli, kādēļ ļaudis izvēlas lietot ārstniecības augus, ir dažādi. 44% aptaujāto ārstniecības augi esot ikdienas labsajūtas garants. Tikpat daudziem ārstniecības augi nākot talkā saslimšanas gadījumā, bet trešā daļa aptaujāto augus lietojot slimību profilaksei.

15% iedzīvotāju bez ārstniecības augu klātbūtnes nespēj iedomāties pirts rituālu, bet 6% respondentu ārstniecības augus lieto visos minētajos gadījumos.

Ārstniecības augus ikdienā kopumā lieto 71% Latvijas iedzīvotāju.

Augus veselības uzlabošanas nolūkos izmanto 86% sieviešu un tikai puse vīriešu. Rīdzinieki ārstniecības augus izmanto kūtrāk nekā reģionu iedzīvotāji. Ārstniecības augus ikdienā lieto 59% rīdzinieku un vairāk nekā 71% citu reģionu iedzīvotāju.

Tos vairāk iecienījuši tie, kas dzīvo ciematos un laukos. Starp šiem iedzīvotājiem dabas veltes veselībai lieto 81% iedzīvotāju, bet pilsētnieku vidū - 72%. No tiem respondentiem, kuri ģimenē runā latviešu valodā, 78% izmanto ārstniecības augus, savukārt krieviski runājošo vidū augus lieto vien puse aptaujāto.

Nodarbošanās un izglītība būtiski neietekmē ļaužu ārstniecības augu lietošanas paradumus. Tajā, vai cilvēks izmanto vai neizmanto ārstniecības augus, lielāka nozīme ir tieši dzīves videi. Dzīve mazāk urbanizētās teritorijās veicina ārstniecības augu izmantošanu. Lielākais ārstniecības augu lietotāju īpatsvars 88% bija starp cilvēkiem, kuri ir uzauguši viensētās un kuri pašlaik dzīvo viensētās.

36% visu aptaujāto un puse no tiem, kuri ikdienā izmanto ārstniecības augus, šos augus vāc savvaļā. Faktori, kas ietekmē to, vai augus vāc savvaļā, ir dzīvesvietas reģions, urbanizācijas līmenis, dzimums, vecums, nodarbošanās.

Tikai trešā daļa Rīgā dzīvojošo ārstniecības augu lietotāju vāc tos savvaļā, savukārt citos reģionos dzīvojošajiem šis rādītājs pieauga līdz 51% - 65%.

Divas trešdaļas ārstniecības augu lietotāju tos iegādājas. Vairāk nekā puse ārstniecības augu lietotāju drogas pērk aptiekās, 24% - pārtikas preču veikalos, 16% - zemnieku tirgos un 16% - tieši no augu savācējiem un audzētājiem.

Pirkto augu sarakstu veidoja pavisam 76 ārstniecības augu sugas. Populārākās no tām ir kumelītes, piparmētras un liepziedi.

Aptaujā noskaidrots, ka galvenais zināšanu avots par ārstniecības augu izmantošanu pārliecinoši ir tieši ģimene - to min 71% ārstniecības augu lietotāju. Respondenti uzziņai izmanto arī grāmatas, internetu un citus masu informācijas līdzekļus.

Aptauju veica "Latvijas fakti", aptaujājot 1031 respondentu 2020.gada vasarā.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arīARĪ KATEGORIJĀ

Veselība Katrs piektais iedzīvotājs apzināti cepinās saulē karstākajā dienas laikā

Piektā daļa jeb 20% Latvijas iedzīvotāju apzināti "cepinās" saulē karstākajā dienas laikā, liecina "Benu" aptiekas Veselības monitoringa dati.

Veselība Divas trešdaļas Latvijas iedzīvotāju regulāri jūtas nomākti Ko darīt?

Divas trešdaļas Latvijas iedzīvotāju vairākas reizes mēnesī izjūt nomāktību, bet tikai 11,5% šī iemesla dēļ meklējuši profesionālu palīdzību, liecina Latvijas uzņēmuma “Lotos Pharma” sadarbībā ar tiešsaistes statistikas un pētījumu uzņēmumu “Gemius” jūnijā veiktās aptaujas rezultāti.

Veselība No nākamās nedēļas Bērnu slimnīcas poliklīnika strādās citās telpās (+FOTO)

No nākamās nedēļas, 20.jūnija, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) Ambulatorais veselības centrs jeb poliklīnika strādās citās telpās, informēja BKUS komunikācijas speciāliste Ilze Olšteina.

Veselība Latvijā no trešdienas oficiāli beidzas gripas epidēmija

Latvijā no trešdienas oficiāli beigsies gripas epidēmija, informēja Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC).

Lasiet arī

Sabiedrība Pirmdien saglabāsies silts laiks, valsts austrumos gaidāmas pērkona lietusgāzes

Pirmdien - tāpat kā svētdien - gaisa temperatūra Latvijā paaugstināsies līdz +22..+27 grādiem, prognozē sinoptiķi.

Pasaule Sprādzienos Belgorodā vismaz 4 bojāgājušie, sagrautas ēkas

Krievijas pilsētā Belgorodā, kas atrodas apmēram 40 kilometrus no Ukrainas robežas, svētdien notikuši spēcīgi sprādzieni, kuros sagrautas ēkas un gājuši bojā četri cilvēki, bet vēl četri ievainoti, paziņojis Belgorodas apgabala gubernators Vjačeslavs Gladkovs.

Sports Portugāļu futbola superzvaigzne Ronaldu vēloties pamest Mančestras United

Portugāļu futbola superzvaigzne Krištianu Ronaldu šovasar vēlas pamest Anglijas premjerlīgas klubu Mančestras "United", ja saņems atbilstošu piedāvājumu, sestdien liecināja vairāki informācijas avoti.