• Anrijs,
  • Arkādijs
RUS
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Reklama.lv
RUS


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Facebook Facebook


Bērnu rotaļu laukumi – to ietekme uz bērnu attīstību

Teksta izmērs Aa Aa
Veselība
BB.LV 11:27, 23.05.2022

Nav iespējams pārvērtēt bērnu rotaļu nozīmi viņa attīstībā. Mūsdienu bērni aug citādā vidē nekā iepriekšējās paaudzes. Viņiem pieejamas daudzveidīgas tehnoloģijas un informācijas pārbagātība, taču samazinās fiziskās aktivitātes, kas tik svarīgas bērna veselībai un fiziskai attīstībai.Pirmsskolas vecumā, kad spēlēšanās ir galvenā nodarbe, attīstās arī bērna emocionālās, kognitīvās un sociālās prasmes.

Kā radīt priekšnoteikumus harmoniskai un daudzpusīgai attīstībai, nodrošinot bērnam visu, kas tam vajadzīgs?

Bērnu rotaļu laukumi nodrošina attīstību veicinošās aktivitātes savas mājas pagalmā vai dārzā. Un ne tikai - mūsu aizņemtajā pasaulē tā ir iespēja radīt vietu atpūtai gan sev, gan bērniem.

Kāda ir rotaļāšanās ietekme uz bērna attīstību?

Mazuļu un pirmsskolas vecuma bērnu dabiskais stāvoklis ir rotaļāšanās. Tā nodrošina visu, kas bērnam vajadzīgs, lai attīstītos, apgūtu pasauli un veidotu attiecības ar citiem.

Bērnu rotaļu laukums savukārt nodrošina iespēju maksimāli daudz uzturēties ārā, svaigā gaisā, attīstīt spēku, veiklību, pārvarēt bailes un nedrošību.

Kādas aktivitātes nodrošina bērnu rotaļu laukumi?

Pagalmā vai dārzā novietotie bērnu rotaļu laukumi parasti sastāv no mājiņas, ko papildina smilšu kaste, slidkalniņš, rāpšanās siena vai kāpnītes, šūpoles, vingrošanas siena. Atkarībā no bērna vecuma iespējams izvēlēties sākotnējo komplektāciju, ko ar laiku iespējams papildināt ar pirktām vai pašu darinātām rotaļu iekārtām.

Bērnu rotaļu laukumam jānodrošina lielās un smalkās (sīkās) motorikas attīstību. Sīkā motorika attīsta plaukstas un pirktu kustības. Tās ir nelielas, kontrolētas ķermeņa kustības, kuru laikā tiek iesaistīts ierobežotāks skaits muskuļu nekā lielās motorikas gadījumā. Pateicoties smalkās motorikas prasmēm, bērns var noturēt un satvert dažādas lietas.

Lielā motorika - tās ir kustības ar visu roku vai visu ķermeni. Tā ietver lēkšanu, skriešanu, pievilkšanos, kāpelēšanu. Vecākiem svarīgi apzināties, ka smalko motoriku var attīstīt tikai tad, ja lielā motorika ir attīstīta atbilstoši viņu vecumam, tāpēc tik svarīgi iesaistīt bērnu, fiziskās nodarbēs. Smalkās motorikas attīstībai ir nepieciešama pacietība un bērnam speciāli pielāgota vide, kas atbilst viņa attīstības vecumam. To lieliski nodrošina arī attiecīgas aktivitātes bērnu spēļu laukumā.

Rotaļu māja – katra mazuļa sapnis. Tā ir vieta lomu spēlēm, kas attīsta valodu un sociālo pieredzi. Rosina fantāziju. Rotaļu māja ir arī mazuļa privātā telpa, kurā iespējams uzturēties ne tikai saulainā laikā;

Smilšu kaste – spēlēšanās ar dažādiem lieliem un maziem priekšmetiem, to savietošana un atvienošana veicina mazuļa smalkās motorikas attīstību.

Zīmēšanas plaknes – vēl viens aktivitāšu veids smalkās motorikas attīstībai.

Šūpoles – ne tikai trenē bērna vestibulāro aparātu un sekmē smadzeņu darbību, bet arī iepriecina, nomierina un atslābina;

Kāpelēšanas siena – trenē kustību koordināciju;

Balansēšanas rīki – trenē līdzsvaru, veicina loģisko domāšanu un telpisko izjūtu;

Virvju konstrukcijas – attīsta veiklību, fizisko izturību.

Plašs, brīvs zāliena laukums pie bērnu rotaļu laikuma dod iespēju no sirds izskrieties, rīkot sporta spēles vai radīt savu, īpašo rotaļu pasauli, kurai nodoties kopā ar saviem spēļu biedriem.

Regulāras fiziskās un sporta aktivitātes svaigā gaisā stiprina bērna imunitāti, norūda un veicina viņa fizisko un emocionālo veselību, uzlabo sirdsdarbību, augšanas procesus, izturību. Fiziska slodze samazina ķermeņa tauku daudzumu, uzlabo miega kvalitāti, palīdz uzveikt nemieru, stresu un nomāktību. Turklāt aktīvs dzīvesveids jau bērnībā sekmē iespējamību, ka tādu bērns izvēlēsies arī pieaugot.

Iepazīstaties ar bērnu rotaļu laukumu piedāvājumu 220.lv interneta veikalā par lieliskām cenām un katra bērna individuālām vajadzībām.

Apmaksāta publikācija


Lasiet arī


ARĪ KATEGORIJĀ

Veselība Katrs piektais iedzīvotājs apzināti cepinās saulē karstākajā dienas laikā

Piektā daļa jeb 20% Latvijas iedzīvotāju apzināti "cepinās" saulē karstākajā dienas laikā, liecina "Benu" aptiekas Veselības monitoringa dati.

Veselība Divas trešdaļas Latvijas iedzīvotāju regulāri jūtas nomākti Ko darīt?

Divas trešdaļas Latvijas iedzīvotāju vairākas reizes mēnesī izjūt nomāktību, bet tikai 11,5% šī iemesla dēļ meklējuši profesionālu palīdzību, liecina Latvijas uzņēmuma “Lotos Pharma” sadarbībā ar tiešsaistes statistikas un pētījumu uzņēmumu “Gemius” jūnijā veiktās aptaujas rezultāti.

Veselība No nākamās nedēļas Bērnu slimnīcas poliklīnika strādās citās telpās (+FOTO)

No nākamās nedēļas, 20.jūnija, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) Ambulatorais veselības centrs jeb poliklīnika strādās citās telpās, informēja BKUS komunikācijas speciāliste Ilze Olšteina.

Veselība Latvijā no trešdienas oficiāli beidzas gripas epidēmija

Latvijā no trešdienas oficiāli beigsies gripas epidēmija, informēja Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC).

Lasiet arī

Pasaule Latvija ir gatava piedalīties Ukrainas atjaunošanā, apgalvo Mūrniece

Latvija ir gatava piedalīties Ukrainas atjaunošanā, un mūsu pilsoniskā sabiedrība un privātais sektors ir apņēmības pilni atbalstīt Ukrainu, otrdien Šveices pilsētā Lugāno uzrunājot Ukrainas atjaunošanai veltītās konferences dalībniekus, norādīja Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (NA).

COVID-19 Pirmdien reģistrēti vēl 690 jauni Covid-19 saslimšanas gadījumi (+INFOGRAFIKA)

Aizvadītajā diennaktī Latvijā reģistrēti 690 jauni Covid-19 saslimšanas gadījumi, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) apkopotie dati.

Ekonomika Taksisti organizētā grupā izkrāpuši PVN un legalizējuši noziedzīgo naudu

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Nodokļu un muitas policijas darbinieki jūnijā apturēja noziedzīga grupējuma darbību, kas nodarbojās ar pievienotās vērtības nodokļa (PVN) izkrāpšanu un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju lielā apmērā, nodarot zaudējumus valsts budžetam vairāk nekā 600 000 eiro apmērā, informēja VID pārstāvji.