• Ilvija,
  • Marlēna,
  • Ziedone
RUS
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Reklama.lv
RUS


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


95% mammu pēdējā pusgada laikā bieži jutušās nogurušas - aptauja

Teksta izmērs Aa Aa
Veselība
LETA 14:48, 06.05.2022

95% mammu pēdējā pusgada laikā bieži jutušās nogurušas, secināts vecāku organizācijas "Mammamuntetiem.lv" aprīlī veiktajā aptaujā.Aptaujā mammas tika aicinātas ielikt sev atzīmi, esot mammas lomā, 10 baļļu sistēmā, kur "10" ir visaugstākais vērtējums. Vērtējumu "7" vai augstāk sev ielikušas kopumā 84% mammu - tātad mammas sevi vērtē kā labas mammas. Visbiežāk jeb 36% gadījumos izvēlētie vērtējumi ir "7 - labi" un 35% gadījumos "8 - ļoti labi" (35%). Vēl 10% mammu sevi vērtē ar "6" jeb "gandrīz labi" un tikpat mammu ar "9" jeb "teicami".

Psiholoģe, "Mammamuntetiem.lv" eksperte Sabīne Bērziņa skaidroja, ka tās mammas, kuras sev ielika zemāku vērtējumu, visbiežāk to saista ar to, ka nav pietiekami laika, ko veltīt bērniem, vai ka netiek apmierinātas bērnu vajadzības, piemēram, mamma nevar sagādāt visu, ko bērns vēlas. Mammas arī norādīja uz saviem augstajiem standartiem - ka vienmēr ir vieta izaugsmei, attīstībai, savu prasmju uzlabošanai, ka ir konkrētas lietas, kuras sagādā grūtības, piemēram, nezina, kā tikt galā, kad bērns nekārto istabu vai ir dusmu izvirdumi, kā tikt galā ar pusaudzi.

Savukārt tās mammas, kas sev lika labu vērtējumu, to pamatoja ar saviem labajiem nodomiem - ka mēģina izdarīt tik labi, cik var, ka kopumā tiek galā ar mammas pienākumiem, kā arī novēro, ka viņu savstarpējās attiecības ar bērniem ir labas, un tas ir rādītājs mammas prasmēm mammas lomā, skaidro Bērziņa.

Aptaujas dati liecina, ka vairums jeb 31% mammu teic, ka atbilst savam mammas ideālam uz "7" ballēm jeb "labi" vai "8" jeb "ļoti labi". Ar "6" sevi novērtēja 13% mammu, un 7% uzskata, ka viduvēji atbilst savam mammas ideālam.

Bērziņa norāda, ka tipisks mammas ideāls, pēc pašu mammu domām, ir tāda, kas spēj reaģēt uz bērna emocionālajām vajadzībām, ir saprotoša, mīloša un atbalstoša. Vienlaikus ideāla mamma rāda labu piemēru, ir klātesoša un spēj uzklausīt un mierināt, un bērns viņai var uzticēties un zina, ka var nākt pēc atbalsta un mierinājuma. Tāpat ideāla mamma ir laimīga mamma, un tas saskan ar to, ka liela daļa mammu, kuras piedalījās aptaujā, patiešām izjūt ļoti daudz pozitīvu emociju, tostarp laimi, mīlestību un prieku, atzina Bērziņa.

Vienlaikus uz jautājumu "Kā tu vērtē: vai tu regulāri rūpējies par savu fizisko labsajūtu, veselību?" tikai sestā daļa mammu atbild ar pārliecinošu "jā". Tāpat tikai sestā daļa mammu ar "jā" atbild arī uz jautājumu "Kā tu vērtē: vai tu regulāri rūpējies par savu emocionālo labsajūtu?".

Savukārt vaicātas, vai pēdējo sešu mēnešu laikā bieži ir jutušās nogurušas, 95% mammu atbild apstiprinoši. Proti, ar "'jā, ļoti bieži" atbild 50% respondenšu, bet ar "jā, šad un tad" - 45%. Tikai 5% mammu norāda, ka jutās nogurušas reti vai nemaz.

Vecāku organizācijas "Mammamuntetiem.lv" vadītāja Inga Akmentiņa-Smildziņa norāda, ka, lai arī tik ļoti daudzas mammas apgalvo, ka bieži ir jutušās nogurušas, vienlaikus viņas teic, ka izjūt lielu mīlestību. Piemēram, uz jautājumu "Kādas emocijas piedzīvotas visbiežāk pēdējā pusgada laikā, domājot par sevi?", mammas atbild - "mīlestība", un tieši mīlestības izjūta viņas visbiežāk pārņem, arī domājot par saviem bērniem.

Aptaujas dati liecina, ka sievietēm mammas lomā visbiežāk jeb 64% gadījumos "klibo" prasme atrast laiku sev, lai atjaunotu resursus mammas lomas pildīšanai, kā arī 57% gadījumos spēja savaldīt savas emocijas.

Savukārt uz jautājumu "Ja tev būtu iespēja, ko tu šobrīd gribētu mainīt savā ikdienā?", 63% mammu vēlētos biežāk pavadīt laiku divatā ar partneri, 56% - sākt regulārus sporta treniņus, 27% - pievērsties savam hobijam un 23% - sākt apmeklēt psihologu, psihoterapeitu.

Aptauja tika veikta sadarbībā ar informācijas un komunikācijas tehnoloģiju uzņēmumu "Bite Latvija" un nekustamo īpašumu attīstītāju "YIT Latvija". Kopumā aptaujā piedalījās 1116 mammu no visas Latvijas.

Aptaujā tika aicinātas piedalīties tās mammas, kuru apgādībā ir vismaz viens nepilngadīgs bērns. Lielākajai daļai jeb 44% respondenšu ir viens bērns, 35% mammu ir divi bērni, 14% aptaujas dalībnieču ir trīs bērni, bet vairāk par trim bērniem - 5% mammu.

Aptuveni trešajai daļai jeb 35% aptaujas dalībnieču ir zīdaiņa vecuma bērni, bērnudārza vecuma bērni no pusotra līdz septiņu gadu vecumam - 70% mammu, savukārt skolas vecuma bērni - 62% mammu.

70% respondenšu dzīvo pilsētā, 20% ciemā un 10% lauku teritorijā.

Plānots, ka aptaujas dati tiks prezentēti un analizēti "Mammu sapulcē", kas norisināsies šodien plkst.11 kinoteātrī "Splendid Palace", kā arī būs skatāma tiešraidē portālā "Mammamuntetiem.lv" un "Facebook".

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arīARĪ KATEGORIJĀ

Veselība Masāžas pistole – kam noderēs?

Masāžas pistole ir ķermeņa veselību veicinoša ierīce, kas ar dažādu frekvenču vibrāciju iedarbojas uz muskuļiem un ķermeņa mīkstajiem audiem. Tā palīdz mazināt muskuļu sāpes pēc treniņiem, uzlabo asinsriti un limfodrenāžu, sekmē audu atjaunošanos un sniedz muskuļiem relaksāciju pēc treniņa vai lielām slodzēm.

Veselība Ārsti aicina kompensēt atopiskā dermatīta ārstēšanu - ir 30 000 slimnieku

Atopiskā dermatīta saslimšana būtiski samazina pacientu dzīves kvalitāti visās dzīves jomās, tāpēc šīs slimības ārstēšana būtu jākompensē, šodien Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijas sēdē pauda dermatoloģe Ilona Hartmane.

Veselība Saules apdegumi jaunībā - ļoti iespējama melanoma nākotnē - dermatoloģe

Ja cilvēks līdz 25 gadu vecumam kādreiz ir guvis saules apdegumus, tad nākotnē ir liela iespējamība saskarties ar ļaundabīgo ādas audzēju melanomu, uzsvēra "Veselības centra 4" filiāles "Dermatoloģijas klīnika" dermatoloģe Linda Kapteine-Veita.

Veselība Vakcināciju pret papilomu varētu apmaksāt arī 13 un 14 gadus veciem zēniem

Valdība otrdien lems par valsts apmaksātu vakcināciju pret vēzi izraisošo cilvēka papilomas vīrusu (CPV) arī 13 un 14 gadus veciem zēniem, tādējādi nodrošinot dzimumneitrālu pieeju vakcinācijai.

Lasiet arī

Pasaule Krievi pie Mikolajivas dzinuši cilvēkus mīnu laukā un apšāvuši izdzīvīvojušos

Krievijas karaspēks Mikolajivas apgabalā bija nosūtījis automobiļus ar civiliedzīvotājiem uz mīnu lauku, bet pēc tam apšāvis mīnu eksplozijā izdzīvojušos, pirmdien paziņoja Ukrainas Bruņoto spēku Operatīvā pavēlniecība "Dienvidi".

Sabiedrība Rosina apsūdzēt vīrieti par trīs personu saduršanu Ķengaragā

Valsts policija rosinājusi prokuratūrai uzrādīt apsūdzību kādam vīrietim par trīs personu saduršanu pērn Rīgā, Ķengaragā, informēja Valsts policija.

Sabiedrība Pabriks ASV kongresmeņus aicina palielināt militāro atbalstu Latvijai

Pirmdien Latvijas aizsardzības ministrs Artis Pabriks (AP) tikās ar ASV Kongresa pārstāvjiem Donu Beikonu, Rubenu Gajego un Sāru Džeikobsu un aicināja palielināt ASV militāro atbalstu Latvijai.