• Astra,
  • Astrīda
RUS
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Reklama.lv
RUS


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Facebook Facebook


Tiesībsargs norāda uz bezmaksas kontracepcijas līdzekļu nepieejamību jauniešiem

Teksta izmērs Aa Aa
Veselība
LETA 21:55, 12.01.2022 1

Lai arī pieaug nepilngadīgo grūtnieču skaits, zēniem un meitenēm joprojām nav pieejami bezmaksas kontracepcijas līdzekļi, trešdien Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas un Sociālo un darba lietu komisijas kopsēdē norādīja Tiesībsarga biroja Bērnu tiesību nodaļas vadītāja Laila Grāvere.


Avots: LETA

Latvijā joprojām ik gadu vairāk nekā 100 bērnu piedzimst mātēm, kuras ir jaunākas par 18 gadiem. Ņemot vērā, ka 2016.gadā nepilngadīgajām piedzima 180 bērni, kopumā nepilngadīgām mātēm dzimušo bērnu skaits pakāpeniski samazinās. Piemēram, 2020.gadā bija 109 jaundzimušie, savukārt 2019.gadā 107 bērni, kas piedzima nepilngadīgām mātēm, liecina "Eiropas skolu aptaujas projektā par alkoholu un citām narkotiskām vielām" dati Labklājības ministrijas (LM) izstrādātājā informatīvajā ziņojumā "Par bērnu stāvokli valstī 2019. un 2020.gadā".

2019.gadā Latvijā veikti 55 mākslīgie aborti nepilngadīgām meitenēm, savukārt 2020.gadā mākslīgo abortu skaits pieaudzis līdz 81 gadījumam nepilngadīgo jauniešu grupā.

Kā pausts LM informatīvajā ziņojumā, nepilngadīgo grūtnieču skaits, ka arī mākslīgi veikto abortu skaits nepilngadīgām jaunietēm raksturo sabiedrības zināšanas par seksuālās un reproduktīvās veselības jautājumiem, tai skaitā izpratni par atbildīgām savstarpējām attiecībām, kā arī par pusaudžu un jauniešu spēju šīs zināšanas īstenot.

Informatīvajā ziņojumā ieteikts iekļaut obligātajā skolu mācību programmā izglītību par seksuālo un reproduktīvo veselību.

Grāvere norādīja, ka informatīvajā ziņojumā uzmanība pievērsta galvenokārt tam, ka jaunieši iesaistās dzimumattiecībās, taču nav minēts, kā to novērst. Jauniešiem nav pieejami bezmaksas kontracepcijas līdzekļi un nav arī skaidrs, kurš par to ir atbildīgs.

LETA jau ziņoja, ka, ņemot vērā pieaugošo vardarbības ģimenē un mirušo bērnu skaitu, vecāku organizācija "Mammamuntetiem.lv" pieprasīja nodrošināt valsts apmaksātu kontracepciju atsevišķām sabiedrības grupām.

Daudzas Eiropas Savienības (ES) valstis noteiktām sociālām grupām apmaksā kontracepciju, kas novērš tādas sekas kā, piemēram, nevēlamu vai neplānotu bērnu piedzimšana, par kuriem visbiežāk māte un tēvs nespēj parūpēties.

Tāpat Latvijā pusaudžu un jauniešu vidū ir ļoti augsts saslimstības līmenis ar seksuāli transmisīvajām slimībām. Pēc HIV izplatības datiem, Latvija ES valstu vidū ir otrajā vietā, turklāt viena no izplatītākajām jauniešu un pusaudžu vidū ir sifiliss. Kā liecina 2018.gada dati, bērniem vecuma grupā līdz 17 gadiem konstatēti četri sifilisa gadījumi, jauniešiem no 18 līdz 35 gadiem - 25 gadījumi.

Savukārt pērna gada decembra vidū Ziepniekkalnā savās mājās tika atrasts miris, nodurts trīs gadus vecs bērns un tā paša gada 31.decembrī Liepājā savā ģimenē tika atrasts miris divus gadus vecs bērns, kura ķermenis bija klāts ar acīmredzamiem zilumiem.

Pieprasot bezmaksas kontracepciju atsevišķām sabiedrības grupām, vecāku organizācija izsūtīja vēstuli Veselības ministrijai, Labklājības ministrijai un citām ar tematiku saistītām institūcijām un amatpersonām.

Lasīt visus komentārus (1)

Lasiet arīARĪ KATEGORIJĀ

Veselība NMPD paralēli 3 personu brigādēm paredz attīstīt arī 2 personu brigādes

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) kopā ar Veselības ministriju (VM) turpina darbu, lai īstenotu dienesta stratēģiskos mērķus, kas paredz paralēli esošo trīs personu brigāžu darbībai attīstīt arī divu personu brigādes, aģentūrai LETA pavēstīja dienestā.

Veselība VM piedāvā iegādāties 110 000 pretgripas vakcīnu riska grupu potēšanai

Riska grupu vakcinācijai nākamās ziemas gripas sezonā valstij būtu lietderīgi iegādāties 109 656 vakcīnu devas par 1,5 miljoniem eiro, paredz Veselības ministrijas (VM) saskaņošanai iesniegtais informatīvais ziņojums par vakcīnu pret sezonālo gripu iegādi.

Veselība Covid-19 ietekmē 32% iedzīvotāju vairāk rūpējas par savu mentālo veselību

Kopumā 32% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju atzinuši, ka pandēmijas ietekmē viņi sākuši vairāk rūpēties par savu mentālo veselību, secināts "Benu aptiekas" Stresa termometra datos.

Veselība Bērnu endokrinoloģe: Ģimenēs arvien mazāk gatavo un vairāk pasūta ēdienu

Pēc Covid-19 pandēmijas ģimenēs arvien mazāk gatavo, bet biežāk pasūta ēdienu, sacīja Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas bērnu endokrinoloģe Jurgita Gailīte.

Lasiet arī

Pasaule Ukraina paziņo jaunākos datus par Krievijas dzīvā spēka zaudējumiem

Krievijas karaspēka dzīvā spēka zaudējumi Ukrainā līdz otrdienas rītam sasnieguši aptuveni 43 900 karavīrus, ziņo Ukrainas armijas ģenerālštābs.

Pasaule Zelenskis: Katastrofa Zaporižjas AES apdraudētu visu Eiropu

Katastrofa Zaporižjas atomelektrostacijā (AES) apdraudētu visu Eiropu, paziņoja Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis.

Sabiedrība Elksniņš: Ir ļoti problemātiski noslēgt līgumus par dabasgāzes piegādi apkurei

Šajā sezonā ir ļoti problemātiski noslēgt līgumus par dabasgāzes piegādi, lai varētu nodrošināt apkuri gaidāmajā ziemā, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam "Rīta panorāma" atzina Daugavpils domes priekšsēdētājs Andrejs Elksniņš (S).