• Ildze,
  • Ilze,
  • Izolde
RUS
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv
RUS


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Profesors Folkmanis: Jaunos mediķus gaida aizraujošs kopdarbs ar robotiem

Teksta izmērs Aa Aa
Veselība
BB.LV 08:40, 25.12.2021

Profesors Valdis Folkmanis, Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes dekāns

Medicīna ir viena no jauno tehnoloģiju celmlauzēm, nozare, kurā top daudzas tehnoloģiskas inovācijas un tās arī tiek ieviestas ātrāk nekā citur. Tas medicīnu padara par ļoti pievilcīgu sfēru robotizācijā, mākslīgajā intelektā un virtuālajā realitātē ieinteresētajiem jauniešiem.
Jau šobrīd roboti spēj veikt ļoti lielu operācijas klāstu – visas operācijas, kuras ir iespējamas veikt laparoskopiski, plus vēl arī citas sarežģītas operācijas, kur ir nepieciešamas precīzas kustības un ir ierobežota telpa. Roboti veic operācijas minimāli invazīvi – izmantojot nevis lielu griezienu, bet caur maziem caurumiņiem. Pagaidām gan robots ir tikai palīgs, cilvēka komandu izpildītājs. Pašām mašīnām, lai cik tās precīzas un prasmīgas būtu, šobrīd nav atļauts operēt pacientus patstāvīgi, bez ķirurga klātbūtnes.

Piemēram, operāciju robots DaVinci veic minimāli invazīvu, netraumējošu terapiju. Tādējādi var izvairīties no liela griezuma audos un asiņošanas un saīsināt atkopšanās periodu. Procedūras laikā ķirurgs redz attēlu ar ļoti augstu izšķirtspēju, var izmantot ļoti lielu palielinājumu un operēt robota instrumentiem tā, it kā visu veiktu pats ar savām rokām tieši pacienta ķermenī.

Robots ir tikai instruments, ar kura palīdzību cilvēks veic operācijas. Tas nozīmē, ka patstāvīgi robots neko nedara. Galvenā robota priekšrocība – ļoti laba vizualizācija, ļoti precīzas kustības un kustību brīvība, kas ļauj operatoram veikt tādas manipulācijas un operācijas, kuras bez robota nebūtu iespējamas vai būtu ļoti sarežģītas.

Attīstoties tehnoloģijām, robotu pielietojums medicīnā pieaug. Rudenī LU Medicīnas fakultātes organizētajā konferencē «Viena pasaule – viena veselība» medicīnas speciālisti un zinātnieki no vairākām valstīm stāstīja par dažādu inovāciju pielietojumu. Tāda jauna pieeja kā precīzijas medicīna sniedz iespēju ņemt vērā gēnu, vides un dzīvesveida individuālās atšķirības katrai personai, un tādējādi piemeklēt piemērotāko ārstēšanas metodi. Līdz ar to ārstēšana ir efektīvāka nekā tad, ja visiem pacientiem tiek izrakstītas vienādas zāles un terapijas.

Savukārt vēža ārstēšanā tiek izmantota pēdējos gados informācijas tehnoloģijās aizvien nozīmīgāku lomu iegūstošā lielo datu analīze, kā arī mākslīgā intelekta risinājumi. Šīs tehnoloģijas ļauj precīzāk izkalkulēt katras personas saslimšanas riskus un arī prognozēt, kā organisms reaģēs uz dažādām ārstēšanas metodēm.

Viena no fundamentālajām nākotnes medicīnas vīzijām nosaka, ka ķirurgi varēs veikt operācijas attālināti, izmantojot supermodernas robotizētas rokas un ļoti ātru datu pārraidi. Tas ļautu augsti kvalificētiem šauru jomu speciālistiem palīdzēt pacientiem visur pasaulē, ne tikai savā klīnikā. Ar DaVinci jau tika veikta pasaulē pirmā transatlantiskā operācija, amerikāņu ārstam operējot pacientu Lielbritānijā. Tomēr tam nepieciešama nevainojama datu pārraide, kas pagaidām pieejama vien atsevišķās pasaules vietās.

Ir bijuši mēģinājumi veikt robotu operācijas attālināti, bet pagaidām ir vairākas problēmas. Datu pārraides ātrums un stabilitāte nav pietiekami augstā līmenī, lai veidotos nevainojama sadarbība starp ķirurgu un robotu. Šādā gadījumā robota kustības notiek ar nelielu aizturi, un tas var radīt sarežģījumus. Tādēļ vienmēr operāciju zālē jābūt asistentiem un komandai, kura varētu risināt neparedzētas problēmas. Bet, pakāpeniski atrisinot problēmas, nākotnē iespējas operēt attālināti būs.

Paredzams, ka drīzā nākotnē dažādi viedie risinājumi un programmas medicīnā ieņems aizvien nozīmīgāku lomu, atvieglojot un padarot precīzāku diagnosticēšanu un ārstēšanu. Tādēļ topošajiem mediķiem paveras ļoti plašs darbības lauks un vienlaikus cerība uz mazāku noslodzi ikdienas darbā, jo robotizācija ļaus palīdzēt lielākam skaitam pacientu vienlaikus.

Robotizācija palīdz palielināt operāciju klāstu, kuras var veikt minimāli invazīvi, paātrina operācijas gaitu, uzlabo operācijas kvalitāti, samazina hospitalizācijas ilgumu, uzlabo pēcoperācijas dzīves kvalitāti pacientiem. Ņemot vērā, ka operācijas vienalga veic ķirurgs, pilnībā atslogot mediķus nebūs iespējams, bet varētu parādīties jaunas darba vietas, saistītas ar tehnisku robotu remontu un apkopi. Arī Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes studenti jau tagad var apgūt jauno tehnoloģiju pielietojumu ārsta praksē.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arī

Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu
Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu
Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Veselība Kozlovska norāda uz nenormālu pārslodzi ģimenes ārstu praksēs

Covid-19 dēļ ģimenes ārstu praksēs ir "nenormāla pārslodze", un arvien aktuālāks kļūst neatrisinātais jautājums par valsts apmaksāta papildu palīga nepieciešamību, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam "Rīta panorāma" sacīja Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas prezidente Līga Kozlovska.

Veselība Atsakās no sertifikācijas procesa medicīnas māsu praksē

Saeima šodien galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Ārstniecības likumā, atsakoties no sertifikācijas procesa medicīnas māsu un zobārstniecības māsu praksē.

Veselība Tiesībsargs norāda uz bezmaksas kontracepcijas līdzekļu nepieejamību jauniešiem

Lai arī pieaug nepilngadīgo grūtnieču skaits, zēniem un meitenēm joprojām nav pieejami bezmaksas kontracepcijas līdzekļi, trešdien Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas un Sociālo un darba lietu komisijas kopsēdē norādīja Tiesībsarga biroja Bērnu tiesību nodaļas vadītāja Laila Grāvere.

Veselība Veselības inspekcija iesaka ārstniecības iestādēm lietot tikai FFP2 respiratorus

Veselības inspekcija (VI) veikusi pārbaudes septiņās stacionārajās ārstniecības iestādēs, kuru laikā inspekcija rekomendēja ārstniecības iestādēm lietot tikai FFP2 respiratorus, nevis medicīniskās maskas.

Lasiet arī

Sports Tenisiste Ešlija Bārtija pirmo reizi Austrālijā sasniedz Grand Slam finālu

Austrālijas tenisiste Ešlija Bārtija ceturtdien pirmo reizi karjerā sasniedza savās mājās notiekošā "Grand Slam" turnīra finālu.

Pasaule Katalonija atsakās no Covid-19 sertifikātiem restorānos, bāros un sporta zālēs

Spānijas Katalonijas reģions atteicies no prasības uzrādīt Covid-19 sertifikātu iekļūšanai restorānos, bāros un sporta zālēs, jo eksperti secinājuši, ka tas vairs nav efektīvs veids cīņā ar koronavīrusa omikrona paveida izplatīšanos.

Ekonomika Kariņš: Atvainojos, ja kāds būtu ko pārpratis vai es ne tā izteicies

Uzņēmēji ir tie, kas Latvijai rada bagātību, maksājot nodokļus un tādā veidā uzturot dažādas publiskā sektora sfēras, intervijā Latvijas Radio raidījumam "Krustpunktā" norādīja Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV).