• Astra,
  • Astrīda
RUS
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Reklama.lv
RUS


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Facebook Facebook


Aptauja: 23% Latvijas iedzīvotāju locītavas sāp vismaz reizi nedēļā

Teksta izmērs Aa Aa
Veselība
LETA 13:16, 12.09.2021

Gandrīz katrs ceturtais jeb 23% Latvijas iedzīvotāju vismaz reizi nedēļā izjūt locītavu sāpes, secināts jaunākajos "Benu aptiekas Veselības monitoringa" datos, kas iegūti sadarbībā ar pētījumu kompāniju "SKDS".Vairums no šiem cilvēkiem - 17% - tās izjūt pat vairākas reizes nedēļā. Tikmēr 18% aptaujāto locītavu sāpes izjūt pāris reizes mēnesī, 24% - pāris reizes gadā, 28% šādas sāpes nekad nav piedzīvojuši, bet 7% konkrētu atbildi sniegt nevarēja.

Tāpat aptaujas dati atklāj, ka biežāk locītavu sāpes izjūt sievietes un vecāka gadagājuma cilvēki. Vīriešu vidū 19% locītavu sāpes izjūt vismaz reizi nedēļā, kamēr sievietēm šis rādītājs ir 27%.

Analizējot datus pēc respondentu vecuma, vismaz reizi nedēļā locītavu sāpes izjūt 43% iedzīvotāju vecumā no 64 līdz 75 gadiem, vecumā no 55 līdz 63 gadiem šis rādītājs ir 32%, vecumā no 45 līdz 54 gadiem - 24%, vecumā no 35 līdz 44 gadiem - 17%, kamēr retāk ar locītavu sāpēm saskaras jaunāka gadagājuma cilvēki - vecumā no 25 līdz 34 un 18 līdz 24 gadiem locītavu sāpes vismaz reizi nedēļā izjūt attiecīgi 7% un 10% respondentu.

Aptaujas rezultāti parāda arī sasaisti starp locītavu sāpju biežumu un respondentu ienākumu līmeni. Cilvēkiem ar zemiem vai vidēji zemiem ienākumiem locītavas vismaz reizi nedēļā sāp attiecīgi 35% un 32% gadījumu, respondentiem ar vidējiem ienākumiem šis rādītājs ir 22%, vidēji augstu ienākumu grupā - 22%, bet starp respondentiem ar augstu ienākumu līmeni par locītavu sāpēm vismaz reizi nedēļā sūdzas 16% aptaujāto.

"Veselības centra 4" reimatoloģe Anda Kadiša norāda, ka ar locītavu sāpēm lielākā vai mazākā mērā dzīves laikā saskarsies pilnīgi visi, ko veicina organisma novecošanās. Zināmā mērā tas esot neizbēgams process, tādēļ ir svarīgi par locītavu veselību rūpēties jau jaunībā.

Speciāliste skaidro, ka locītavu nolietošanās un nodilšana nenotiek visiem vienādi, un to ietekmē vairāki faktori, piemēram, dzimums, vecums, iedzimtība vai dažādas slimības. Par locītavu slimību varot liecināt vairākas pazīmes. Pirmkārt, mazinās slodzes izturība - pacients, kurš visu dzīvi aktīvi darbojies, pēc ierastās distances sāk sajust sāpes ceļu, gūžu vai pēdu locītavās. Tas liecina, ka šajās locītavās parādās nodilums, skaidro Kadiša.

Otrkārt, par locītavu saslimšanu signalizē stīvums - kļūst grūtāk iekustēties un kustības vairs nav tik veiklas. Izteikta locītavu bojājuma gadījumā var veidoties arī lokāls pietūkums vai apsārtums.

Eksperte norāda, ka dažkārt arī jauni cilvēki sūdzas par locītavu sāpēm, pamatā tas ir saistīts ar iepriekš iegūtām vai nepamanītām skeleta deformācijām - skoliozi, plakano pēdu un atšķirīgu kāju garumu. Tomēr daļai pacientu attīstās dažādi iekaisuma artrīti. Lielākā daļa no tiem ir autoimūnas slimības jeb autoimūnie artrīti, kas var attīstīties jebkurā vecumā. Tas nav vīruss vai baktērija, bet visbiežāk - izmaiņas cilvēka imūnajā sistēmā, kas sāk izraisīt un uzturēt iekaisumu locītavās.

Gadījumos, kad ir akūtas locītavu sāpes, speciālistes vārdiem, drīkst lietot pretsāpju līdzekļus, tomēr tos nedrīkst lietot nekontrolēti ilgstoši un daudz. Ja sāpes ieilgst, bieži atkārtojas, sāpes locītavās pavada pietūkums vai lokāls apsārtums, vai kādi citi sistēmiski simptomi, tad noteikti būtu jāvēršas pie ģimenes ārsta.

Atbildot uz jautājumu, kā saglabāt veselas locītavas visa mūža garumā, reimatoloģe norāda, ka vienas universālas receptes nav. Katram cilvēkam atkarībā no pastāvošiem riska faktoriem ir jāatrod savs zelta vidusceļš, jo pārāk daudz kustību un slodzes locītavām rada to bojājumu, bet mazkustība palielina svaru un tādējādi arī slodzi uz locītavām. Turklāt, ilgstoši sēžot, samazinās arī locītavu spēja atjaunoties.

Tāpēc Kadiša sniedz iesaka nodarboties ar fiziskām aktivitātēm, kas nerada ilgstošu triecienu locītavām, proti, peldēšanu, riteņbraukšanu, pilates vai nūjošanu. Nav aizliegts arī skriet, bet jābūt pārliecinātiem, ka nav esošu locītavu bojājumu, kuru dēļ skriešana varētu saasināt problēmas.

Tāpat speciāliste iesaka noskaidrot, vai kādam no ģimenes locekļiem nav locītavu problēmu. Vienlaikus, pēc viņas sacītā, būtu jākontrolē savu svaru un jāēd veselīgi, jāapzinās savas veselības problēmas un jāseko adekvātai to ārstēšanai, jo pat attālas slimības var ietekmēt kaulus un locītavas.

Eksperte arī iesaka valkāt ergonomiskus apavus, kas balsta pēdas velvi un papēdi paceļ nedaudz uz augšu, lai pārlieku netiktu noslogotas gūžu, ceļu un pēdu locītavas, un profilaktiski lietot D vitamīnu un zivju eļļu.

"Veselības monitoringu" veic "Benu aptieka" sadarbībā ar tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centru "SKDS". Pētījums veikts 2021.gada jūnijā, aptaujājot 1005 Latvijas pastāvīgos iedzīvotājus vecumā no 18 līdz 75 gadiem.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arīARĪ KATEGORIJĀ

Veselība NMPD paralēli 3 personu brigādēm paredz attīstīt arī 2 personu brigādes

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) kopā ar Veselības ministriju (VM) turpina darbu, lai īstenotu dienesta stratēģiskos mērķus, kas paredz paralēli esošo trīs personu brigāžu darbībai attīstīt arī divu personu brigādes, aģentūrai LETA pavēstīja dienestā.

Veselība VM piedāvā iegādāties 110 000 pretgripas vakcīnu riska grupu potēšanai

Riska grupu vakcinācijai nākamās ziemas gripas sezonā valstij būtu lietderīgi iegādāties 109 656 vakcīnu devas par 1,5 miljoniem eiro, paredz Veselības ministrijas (VM) saskaņošanai iesniegtais informatīvais ziņojums par vakcīnu pret sezonālo gripu iegādi.

Veselība Covid-19 ietekmē 32% iedzīvotāju vairāk rūpējas par savu mentālo veselību

Kopumā 32% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju atzinuši, ka pandēmijas ietekmē viņi sākuši vairāk rūpēties par savu mentālo veselību, secināts "Benu aptiekas" Stresa termometra datos.

Veselība Bērnu endokrinoloģe: Ģimenēs arvien mazāk gatavo un vairāk pasūta ēdienu

Pēc Covid-19 pandēmijas ģimenēs arvien mazāk gatavo, bet biežāk pasūta ēdienu, sacīja Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas bērnu endokrinoloģe Jurgita Gailīte.

Lasiet arī

Sabiedrība Elksniņš: Ir ļoti problemātiski noslēgt līgumus par dabasgāzes piegādi apkurei

Šajā sezonā ir ļoti problemātiski noslēgt līgumus par dabasgāzes piegādi, lai varētu nodrošināt apkuri gaidāmajā ziemā, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam "Rīta panorāma" atzina Daugavpils domes priekšsēdētājs Andrejs Elksniņš (S).

Sabiedrība Uzmanību! Vidzemes šosejas posmā satiksmi pārslēdz pa vienu joslu katrā virzienā

Sākoties remontdarbiem, Vidzemes šosejas (A2) posmā no Sēnītes līdz Siguldai otrdien satiksme tiks pārslēgta pa vienu joslu katrā virzienā, informēja VSIA "Latvijas valsts ceļi" pārstāvji.

Sabiedrība Eilands aicina sveicināt krievu okupantus, vācot miljonus kaujas dronam (VIDEO)

Arī Latvijā ir sākta ziedojumu vākšana kaujas drona "Bayraktar" iegādei un dāvināšanai Ukrainai, liecina informācija portālā "Ziedot.lv".