• Jadviga,
  • Laura
RUS
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv
RUS


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Pētīs, kā palēnināt diabēta komplikāciju progresiju cukura diabēta pacientiem

Teksta izmērs Aa Aa
Veselība
LETA 23:31, 03.03.2021 1

Latvijas Universitātes (LU) Medicīnas fakultātē (MF) pētnieki meklēs iespēju, kā palēnināt diabēta komplikāciju progresiju cukura diabēta pacientiem, informēja fakultātes mārketinga speciāliste Madara Marija Ose.Latvijas Zinātnes padome (LZP) pērn nolēma atbalstīt 42 fundamentālo un lietišķo pētījumu projektus, piešķirot finansējumu kopsummā par 12 835 428 eiro. Viens no atbalstītajiem projektiem tiks īstenots LU MF un tā pētnieki meklēs asociāciju starp glikozes variabilitāti, zarnu traucējumiem un diabētiskās nefropātijas progresiju pirmā tipa cukura diabēta pacientiem.

Pirmā tipa cukura diabēts ir autoimūna slimība, kuru raksturo insulīna deficīts un hiperglikēmija, kā arī vēlīno komplikāciju, tai skaitā, nefropātijas, attīstība. Glikozes līmeņa svārstības jeb glikozes variabilitāte un zemas aktivitātes sistēmiskais iekaisums tiek uzskatīti par diabētiskās nefropātijas progresijas riska faktoriem, taču to iemesli nav skaidri.

LU MF pētnieku mērķis ir novērtēt glikozes variabilitātes asociāciju ar zarnu iekaisumu, disbiozi un sistēmisko iekaisumu pacientiem ar pirmā tipa cukura diabētu un dažādām diabētiskās nieru slimības stadijām. Projektā tiks aicināti piedalīties pirmā tipa cukura diabēta pacienti no longitudināla pētījuma "LatDiane", kurš noris nepārtraukti kopš 2013.gada.

LU MF vadošā pētniece Jeļizaveta Sokolovska skaidroja, ka glikozes variabilitāte tiks novērtēta, izmantojot pastāvīgās glikozes monitorēšanas ierīces, bet pacientu bioloģiskajos paraugos tiks pētīti fēču iekaisuma marķieri un mikrobioma sastāvs, kā arī iekaisuma marķieri un baktēriju translokācijas marķieri asinīs. Tāpat tiks ievākti dati par dalībnieku uztura patēriņu.

Raksturojot pētījuma nozīmi, Sokolovska norādīja, ka "projektā iegūtie rezultāti nākotnē var palīdzēt mazināt glikozes svārstības un palēnināt diabēta komplikāciju progresiju pie pirmā tipa cukura diabēta, ietekmējot zarnu iekaisumu un disbiozi ar diētu, pretiekaisuma preparātiem, prediotikām un probiotikām".

LZP atbalstīto pētniecības projektu "Asociācija starp glikozes variabilitāti, zarnu traucējumiem un diabētiskās nefropātijas progresiju 1.tipa cukura diabēta pacientiem" īstenos LU MF sadarbībā ar Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centru. Sadarbības partnera uzdevums būs nodrošināt zarnu mikrobioma raksturošanu, kā arī noteikt baktēriju translokāciju pētījuma dalībnieku asinīs.

Zinātniskais darbs plānots trīs gadu garumā, un tas sākts šā gada janvārī un jānoslēdz 2023.gada nogalē. Pētījuma kopējais finansējums ir 300 000 eiro. Darbu vadīs Sokolovska, bet kopumā pētījumā iesaistīti arī LU MF asociētā profesore Inese Folkmane, pētnieks Kaspars Jēkabsons, pētniece Līga Kunrade, profesors Valdis Pīrāgs, vecākā eksperte Poļina Zaļižko, kā arī māsas Aleksejs Fedulovs un Irēna Puzirevska. Līdzdarbosies LU Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultātes (FMOF) lektore Leonora Pahirko un atsevišķi studējošie no LU FMOF, LU Rezidentūras attīstības programmas, Rīgas Stradiņa universitātes Medicīnas fakultātes, kā arī maģistra studiju programmas "Uzturzinātne", ko kopīgi realizē LU, RSU un Latvijas Lauksaimniecības akadēmija.

Lasīt visus komentārus (1)

Lasiet arī

  • Pirktspēja 09.03.2021 20:00
    Jāēd sēpijas.
    Ziņot redaktoram Atbildēt
Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Veselība Uzmanību vecākiem! Reanimācijā nonākuši 2 bērni, norijot magnētiskās lodītes

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) reanimācijā nonākuši vēl divi bērni, kas, norijot magnētiskās lodītes, guvuši dzīvībai bīstamus zarnu trakta bojājumus, kas atstās iespaidu uz viņu veselību visu atlikušo dzīvi, informēja slimnīcas pārstāve Dace Zaldāte-Rozentāle.

Veselība Stradiņa slimnīcas Kardioloģijas centrā veikta Baltijā unikāla operācija

Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Kardioloģijas centra speciālisti sekmīgi veikuši Baltijas valstīs unikālu ablācijas operāciju caur augšējo dobo vēnu 53 gadus vecam mirdzaritmijas pacientam, informēja slimnīcas pārstāve Evija Mileiko.

Veselība NMPD lepojas: Pērn sasniegti labākie operativitātes rādītāji pēdējo gadu laikā

Neraugoties uz Covid-19 pandēmijas radītiem izaicinājumiem un jauniem uzdevumiem, pērn Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) brigādes augstākās prioritātes izsaukumos spējušas ierasties ātrāk nekā jebkad agrāk, informēja NMPD pārstāve Arita Freimane.

Veselība Kopš Bērnu slimnīca sacēla trauksmi, bērni retāk norijuši magnētus

Kopš decembra, kad Bērnu klīniskā universitātes slimnīca sabiedrībā aktualizēja gadījumus, kuros bērni norijuši magnētus, tādējādi nopietni apdraudot savu veselību un pat dzīvību, šādu situāciju skaits ir jūtami krities, pavēstīja slimnīcas pārstāve Dace Zaldāte-Rozentāle.

Lasiet arī

Sabiedrība Arvien biežāk vecāki šķiroties nespēj vienoties par bērna aizgādību

Ievērojami ir pieaugusi nepieciešamība sagatavot bāriņtiesu atzinumus lietās, kad vecāki šķiršanās gadījumā nespēj vienoties par bērna saskarsmes un aizgādības tiesībām, apkopojot bāriņtiesu sniegto informāciju par darbu aizvadītajā gadā, secinājusi Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija (VBTAI).

COVID-19 Latvijā turpina augt Covid-19 saslimstības rādītājs

Aizvadītajā diennaktī Latvijā atklāti kopumā 337 Covid-19 gadījumi un saņemtas ziņas par piecu sasirgušo nāvi, liecina Slimību profilakses un kontroles centra apkopotā informācija.

Sabiedrība Eksperts: videonovērošanas tīkls var izrādīties nevajadzīga naudas izsviešana

Ideja par vienotu visas valsts videonovērošanas tīklu nav slikta, tomēr ir vairākas nianses, kuras šo projektu var padarīt par milzīgas naudas nevajadzīgu izsviešanu, aģentūrai LETA atzina apsardzes kompānijas SIA "Koblenz drošība" valdes priekšsēdētājs Raivis Terinks.