• Fanija,
  • Vēsma
RUS
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv
RUS


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


4 gados reģistrēto reto slimību pacientu skaits pieaudzis 50 reizes

Teksta izmērs Aa Aa
Veselība
LETA 14:02, 28.02.2021

Ja 2016.gadā Latvijas Reto slimību pacientu reģistrā fiksēto pacientu skaits bija 224, tad 2020.gada nogalē, pateicoties reģistra pilnveidei, reģistrēto pacientu skaits bija jau vairāk nekā 50 reizes lielāks un sasniedza 11 777, informēja Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas pārstāve Dace Zaldāte-Rozentāle.Šodien, Reto slimību dienā, aprit trīs gadi, kopš Bērnu slimnīcā tika izveidots un darbību sāka Reto slimību koordinācijas centrs (RSKC). Tas organizē kā bērnu, tā pieaugušo reto slimību pacientu ārstniecību un aprūpi un rosina sadarbību dažādu speciālistu un iestāžu starpā.

Kopš 2016.gada ievērojami pieaugušais Latvijas Reto slimību pacientu reģistrā fiksēto pacientu skaits slimnīcas ieskatā skaidrojams ar to, ka reģistra pilnveidi uzņēmās RSKC.

Kā skaidro Bērnu slimnīcas Reto slimību koordinācijas centra vadītāja Ieva Mālniece, lai arī parasti, runājot par pacientu skaita pieaugumu, to vērtē kā negatīvu tendenci, reto slimību gadījumā tas parāda, ka ir iespējams arvien labāk reģistrēt šīs slimības, kuru pasaulē kopumā ir vairāk nekā 6000. Pie tam Latvijā ir cilvēki, kuriem ir diagnosticēta slimība, kas visā pasaulē ir sastopama tikai aptuveni desmit cilvēkiem, atklāja Mālniece.

"Tas ir pirmais ļoti būtiskais solis, lai cilvēks, kas nereti ilgstoši ir meklējis iemeslu savām veselības problēmām, varētu uzsākt nepieciešamo aprūpi un ārstniecību, apzināt vajadzības un meklēt iespējas, lai celtu savas dzīves kvalitāti," par reģistra pilnveidi sacīja Mālniece.

Kopumā Bērnu slimnīcas Reto slimību kabinetā gada laikā palīdzību saņēmuši vidēji 8000 pacientu. Citu starpā ik gadu medicīnas pakalpojumus saņem ap 200 grūtnieču, kuru vēl nedzimušajam bērniņiem konstatēta reta slimība.

Reto slimību pacientu ārstēšanā laika gaitā iesaistījušās arī citas ārstniecības iestādes. Piemēram, 2018.gada novembrī darbu sāka arī RSKC atbalsta vienība Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcā (PSKUS). Savukārt 2019.gada februārī pievienojās arī Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) komanda, tādējādi aptverot visas klīnisko universitāšu slimnīcas un uzlabojot reto slimību pacientu plūsmas koordinēšanu valstī.

Šo slimnīcu speciālisti ne tikai regulāri dalās ar zināšanām savā starpā, bet arī sniedz un gūst atbalstu no starptautiskiem kolēģiem, iesaistoties Eiropas references tīklos. Tas rada iespēju arī organizēt pārrobežu veselības aprūpi pacientiem ar retām slimībām. Bērnu slimnīca ir iesaistīta 13 dažādos Eiropas references tīklos, savukārt PSKUS sešos, bet RAKUS - vēl trijos.

Vienlaikus visu trīs klīnisko universitāšu Reto slimību kabinetos pacientiem pieejams reto slimību koordinators un internisti ar kompetenci retajās slimībās, kā arī uztura speciālisti ar kompetenci vielmaiņas un citās retajās slimībās. Tāpat šiem pacientiem ir pieejami klīniskie psihologi, kas nodrošina ne tikai psiholoģisko atbalstu, bet arī veic psiholoģisko izpēti pacientiem ar retām slimībām.

Jau ziņots, ka Latvijas Reto slimību alianses vadītāja Baiba Ziemele aģentūrai LETA pavēstīja, ka būtu nepieciešams izstrādāt Reto slimību plānu, lai veicinātu visu iesaistīto pušu sadarbību un ātrāk nodrošinātu cilvēkiem ar retām slimībām starptautiskās tiesībās paredzēto atbalstu.

Pēc viņas paustā, pērn šāds plāns jau bija spēkā, tomēr šogad joprojām tāds nav izstrādāts.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arī

Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Veselība Uzmanību vecākiem! Reanimācijā nonākuši 2 bērni, norijot magnētiskās lodītes

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) reanimācijā nonākuši vēl divi bērni, kas, norijot magnētiskās lodītes, guvuši dzīvībai bīstamus zarnu trakta bojājumus, kas atstās iespaidu uz viņu veselību visu atlikušo dzīvi, informēja slimnīcas pārstāve Dace Zaldāte-Rozentāle.

Veselība Stradiņa slimnīcas Kardioloģijas centrā veikta Baltijā unikāla operācija

Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Kardioloģijas centra speciālisti sekmīgi veikuši Baltijas valstīs unikālu ablācijas operāciju caur augšējo dobo vēnu 53 gadus vecam mirdzaritmijas pacientam, informēja slimnīcas pārstāve Evija Mileiko.

Veselība NMPD lepojas: Pērn sasniegti labākie operativitātes rādītāji pēdējo gadu laikā

Neraugoties uz Covid-19 pandēmijas radītiem izaicinājumiem un jauniem uzdevumiem, pērn Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) brigādes augstākās prioritātes izsaukumos spējušas ierasties ātrāk nekā jebkad agrāk, informēja NMPD pārstāve Arita Freimane.

Veselība Kopš Bērnu slimnīca sacēla trauksmi, bērni retāk norijuši magnētus

Kopš decembra, kad Bērnu klīniskā universitātes slimnīca sabiedrībā aktualizēja gadījumus, kuros bērni norijuši magnētus, tādējādi nopietni apdraudot savu veselību un pat dzīvību, šādu situāciju skaits ir jūtami krities, pavēstīja slimnīcas pārstāve Dace Zaldāte-Rozentāle.

Lasiet arī

Sabiedrība Pagājušajā diennaktī ceļu satiksmes negadījumos gājis bojā viens cilvēks

Aizvadītajā diennaktī ceļu satiksmes negadījumos cietuši 12 cilvēki un viens gājis bojā, aģentūra LETA uzzināja Valsts policijas (VP) Sabiedrisko attiecību nodaļā.

Sports Porziņģim deviņi punkti zaudējumā pret Kings

Latvijas basketbolists Kristaps Porziņģis svētdien Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) spēlē guva deviņus punktus, viņa pārstāvētajai komandai Dalasas "Mavericks" piedzīvojot neveiksmi.

Sabiedrība Pēc vēsas nakts gaidāma pavasarīgi saulaina pirmdiena

Pēc aizejošās salīdzinoši vēsās nakts jaunās nedēļas pirmā diena atausīs saulaina un gandrīz tikpat silta kā iepriekšējās dienas, prognozē Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs (LVĢMC).