• Dagmāra,
  • Marga,
  • Margita
RUS
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv
RUS


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Pēdējā mēneša laikā biežāk justās emocijas Latvijas iedzīvotājiem - satraukums

Teksta izmērs Aa Aa
Veselība
LETA 09:26, 24.01.2021

Visbiežāk izjustās Latvijas iedzīvotāju emocijas pēdējā mēneša laikā bijušas satraukums, kas bijis dominējošā emocija pusei iedzīvotāju, noskaidrots "Apotheka" un pētījumu aģentūras "Norstat" veiktajā aptaujā.Otrā visbiežāk izjustā emocija ir prieks, ko izjutusi 43% sabiedrības. Tālāk seko nomāktība, kas skārusi 34% respondentu, un skumjas un aizkaitināmība, ko izjutuši 32% aptaujāto.

Visbiežāk - 55% gadījumu - satraukumu izjutušas sievietes, bet vīrieši to izjutuši retāk - 45%. Tāpat satraukumu kā visbiežāk izjusto emociju norādījuši jauni cilvēki vecumā no 18 līdz 29 gadiem, jo šajā vecuma grupā 62% respondentu snieguši šādu atbildi.

Arī prieku visbiežāk - 62% gadījumu - izjutuši gados jauni cilvēki no 18 līdz 29 gadu vecumam, bet daudz retāk, proti, 33% gadījumu, seniori vecumā no 60 līdz 74 gadiem. Tāpat prieku 50% gadījumu izjutuši cilvēki, kuru mājsaimniecībā dzīvo četri cilvēki, bet tikai 27% no tiem, kuri dzīvo vieni.

Nomāktību izjutušas 38% sieviešu, kamēr no vīriešiem 29% snieguši šādu atbildi. Tikmēr 50% studentu un 36% bezdarbnieku sacījuši, ka izjūt nomāktību. Retāk - 29% gadījumu - nomāktību izjutuši pensionāri.

Eksperti skaidro, ka, cilvēkam kā sociālai būtnei jebkuras emocijas ir ļoti svarīgas, jo tādā veidā tiek reaģēts uz apkārt notiekošo. Pozitīvās emocijas kā prieks un interese, protams, rada labvēlīgu ietekmi uz cilvēku - tās paplašina redzesloku, iedvesmo, taču nedrīkst uzskatīt, ka negatīvās emocijas ir sliktākas.

Sabiedrības veselības speciāliste un Veselības zinātņu maģistre Ineta Vanaga skaidro, ka emocijas ir izjūtās izteikta reakcija uz organismā un apkārtējā vidē notiekošo. "Tās ir ļoti svarīgas, jo pastāsta to, kā jūtamies, un arī motivē mūs tālākai rīcībai. Ilgstoši apspiestas emocijas var radīt pat dažādas psihosomatiskas saslimšanas, kas izpaužas fiziskās sajūtās, piemēram, galvassāpes, kuņģa-zarnu trakta traucējumus, sliktu pašsajūtu," atzīmē Vanaga.

Viņa tostarp skaidro, ka emocijas norāda uz cilvēka pamatvajadzībām un vēlmēm, un, ja tās netiek apmierinātas, cilvēks izjūt negatīvas emocijas kā skumjas, naidu, nomāktību, bailes. Tādējādi Vanaga vērš uzmanību, ka ārkārtas situācijā dažas no cilvēka vajadzībām patiešām ir ierobežotas, piemēram, komunikācija ar līdzcilvēkiem, kas ir ļoti svarīgs aspekts, lai cilvēks justos labi, un tāpēc biežāk novērojama nomāktība vai pat dusmas.

"Katram pašam jāapzinās, ka esam atbildīgi par to, ko liekam savā prātā. Ja ikdienā šķiet, ka biežāk tiek izjustas negatīvās emocijas, jāmeklē situācijas, kas rada prieku. Tas var būt jebkas - mīļākās filmas atkārtota noskatīšanās vai pievēršanās jaunam hobijam," skaidro Ineta Vanaga.

Pētījums veikts sadarbībā ar interneta pētījumu kompāniju "Norstat", laika posmā no 8. līdz 15.decembrim, aptaujājot 1010 respondentus.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arī

Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Veselība Paredz, ka ceturtdaļai pasaules iedzīvotāju 2050.gadā būs dzirdes problēmas

Ceturtajai daļai pasaules iedzīvotāju 2050.gadā būs dzirdes problēmas, otrdien brīdināja Pasaules Veselības organizācija (PVO), aicinot uz papildus investīcijām šo problēmu profilaksē un ārstēšanā.

Veselība Alkohols un tabaka mūsu ikdienā - kas mainījies kopš Covid-19 sākuma?

Alkoholu kopš Covid-19 sākuma kopumā biežāk lieto 18% aptaujāto (6% - izteikti vairāk, 12% - nedaudz vairāk), 43% izmaiņas novērojuši nav, 14% alkoholu lieto mazāk nekā pirms Covid-19 pandēmijas, bet 23% snieguši atbildi, ka alkoholu nelieto vispār, atklāj jaunākie BENU Aptiekas Stresa termometra dati.

Veselība Daugavpilī būs speciāli soliņi māmiņām, kuros arī barot un pārtīt mazuli
Jau drīzumā Daugavpils parkos tiks uzstādīti soliņi, kas paredzēti māmiņām ar mazuļiem, vēsta Latvijas Radio. Tās būs vietas, kur atpūsties, pabarot un apkopt mazuli
Veselība 4 gados reģistrēto reto slimību pacientu skaits pieaudzis 50 reizes

Ja 2016.gadā Latvijas Reto slimību pacientu reģistrā fiksēto pacientu skaits bija 224, tad 2020.gada nogalē, pateicoties reģistra pilnveidei, reģistrēto pacientu skaits bija jau vairāk nekā 50 reizes lielāks un sasniedza 11 777, informēja Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas pārstāve Dace Zaldāte-Rozentāle.

Lasiet arī

Izklaide Kādēļ Starptautiskā sieviešu diena ir 8.martā un vai to svinēt?

Izrādās, 8.marta kā Starptautiskās sieviešu dienas pirmsākumu meklējumi ir visai sarežģīti – ir oficiālās un arī citas versijas. Droši pateikt, kad šo dienu svinējuši pirmo reizi, nevar. Bet – vai tādēļ nesvinēt? Svinēt gan! Jo kopš 2007.gada tā Latvijā ir likumā noteikta atzīmējama diena. Lūk, ieskats Starptautiskās Sieviešu dienas svinību vēstures versijās.

Izklaide VIDEO. Bermudu divstūris 8.martā sveic visas sievietes ar jaunu dziesmu

Starptautiskajā Sieviešu dienā ar muzikālu sveicienu Latvijas dāmas iepriecinājusi populārā grupa “Bermudu divstūris” – plašākas sabiedrības novērtējumam nodota jauna dziesma ”Freona meitene”.

Sabiedrība VID darbinieka korupcijas lietā iesaistīts uzņēmējs atrasts miris ar cilpu kaklā

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Iekšējās drošības pārvalde sākusi kriminālprocesu pret VID darbinieku Ivaru Arsmenieku par neizpaužamu ziņu izpaušanu, svētdien vēstīja TV3 raidījums "Nekā personīga".