• Henriete,
 • Henrijs,
 • Jete
RUS
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv
RUS


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Latvijā pēta ārkātīgi interesantu un perspektīvu metodi vīrusu iznīcināšanā

Teksta izmērs Aa Aa
Veselība
lsm.lv 18:12, 15.11.2020 2

Latvijas Universitātes (LU) Cietvielu fizikas institūta pētnieks Edgars Butanovs kopā ar Latvijas un Zviedrijas kolēģiem strādā ar gallija oksīdu, kas šobrīd ir viens no interesantākajiem un visvairāk pētītajiem materiāliem visā pasaulē, vēsta Latvijas Televīzija. Latvijā Butanovs pēta, kā, ļoti plānā kārtiņā gallija oksīdu uzklājot uz gaismas diodēm, rodas ultravioletā gaisma un kā nākotnē šādas diodes varētu izmantot dažādu vīrusu un baktēriju iznīcināšanā.“Gallija oksīds pēdējos trīs četrus gadus ir viens no visaktīvāk pētītajiem materiāliem. Tam ir daudz un dažādu interesantu pielietojumu elektronikā un optoelektronikā, piemēram, tas varētu būt lieljaudas elektroniskajos slēgumos elektriskajos automobiļos,” skaidro Butanovs.

Gallija oksīds (Ga2O3) arī varētu nākt talkā, cīņā ar dažādiem, vīrusiem, baktērijām. Ja Covid-19 pandēmija turpināsies ilgu laiku, tad, iespējams, gallijs varētu kļūt par vienu no elementiem, kā mazināt šī vīrusa izplatību. Salīdzinoši nesen Latvijas universitātes Cietvielu fizikas institūtā kopā ar kolēģiem no Zviedrijas uzsākts pētījums, kā gallija oksīdu varētu iestrādāt gaismas diodēs.

Iekārtu, kas paredzēta metālorganisko tvaiku kondensācijai, institūtā agrāk izmantoja, gallija nitrīda diožu izgatavošanai. Taču pēdējā gada laikā sākts izgatavot arī gallija oksīda plānās kārtiņas.

“Process ir salīdzinoši sarežģīts. Mums ir gāzveida reaģenti, kurus ievadām reaktorā, kas tiek karsēts 800-1000 grādu temperatūrā. Uz šīs pamatnes, kur vēlamies audzēt plānās kārtiņas, notiek ķīmiska reakcija un gāzveida reaģenti reaģē uz pamatnes. Vairākās stundās mēs iegūstam augstas kvalitātes kārtiņu,” procesu apraksta pētnieks.

Šādā veidā Cietvielu fizikas institūta Plānās kārtiņas laboratorijā ir sperti pirmie soļi, lai iegūtu labas kvalitātes pārklājumu. Turpinoties pētījumiem un uzlabojot metodi, gallija oksīdu kā ar aci nesaskatāmu kārtiņu tiešām varēs ieklāt gaismas diodēs.

Rezultātā rodas kvalitatīvs un jaudīgs ultravioletais starojums, ar ko var dezinficēt virsmu.

“Ultravioletās iedarbības rezultātā mēs varam iznīcināt Covid-19 slimības izraisītājus,” skaidro Butanovs.

Lai gan šī tehnoloģija pagaidām ir ļoti jauna un tās pilnveidošana un ieviešana ražošanā prasīs vēl gadus, nākotnē ar šādām lampām varēs pavisam ērti dezinficēt, piemēram, logus, rokturus, ķirurģiskos instrumentus. Turklāt gallija oksīds rūpniecības industrijai būs viegli pieejams materiāls. Paredzams, ka nākotnē par to dzirdēs ļoti daudz.

Lasīt visus komentārus (2)

Lasiet arī

Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu
Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu
 • Pirktspēja 22.11.2020 07:03
  Tur nav jābūt profesoram, lai aizliegtu t;as piešprices. Oktāna skaitli var palielināt ARĪ VIEKĀRŠĀK. Bez ASV izstrādātas INDES.
  Ziņot redaktoram Atbildēt
 • Pirktspēja 22.11.2020 07:01
  Pēta ASV dārgās degvielas izplūžu gāzu cietās daļiņas koronavīrusa izskatā?
  Ziņot redaktoram Atbildēt
Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Veselība Henkuzens: Atbildīgais papildu vakcīnu neiepirkšanā jāmeklē politiskā līmenī

Zāļu valsts aģentūras (ZVA) direktora Svena Henkuzena ieskatā atbildīgais par papildu vakcīnu pret Covid-19 neiepirkšanu jāmeklē politiskā līmenī un Nacionālajā veselības dienestā (NVD).

Veselība Arī gripas vakcīnu iepirkšana Latvijā notikusi haotiski un novēloti

Arī gripas vakcīnu iepirkšana Latvijā notikusi haotiski un novēloti, līdz ar to rudenī piedzīvots gripas vakcīnu deficīts, bet pašlaik noliktavās aizvien stāv neizlietotas potes, vēsta TV3 raidījums "Nekā personīga".

Veselība Liepājā sākta zobu labošana bērniem pilnā narkozē par valsts naudu

Liepājas Reģionālās slimnīcas Zobārstniecības poliklīnika Kārļa Zāles laukumā 2 šomēnes sākusi piedāvāt jaunu valsts apmaksātu pakalpojumu - zobu labošanu bērniem vispārējā anestēzijā jeb narkozē, informēja Liepājas Reģionālās slimnīcas sabiedrisko attiecību speciāliste Indra Grase.

Veselība Onkologs: Vairāk jācīnās ar audzējiem, no kuriem mirst vairāk, nekā no Covid-19

Latvijā no ļaundabīgiem audzējiem joprojām mirst vairāk cilvēku nekā no Covid-19, kas liecina, ka šai jomai būtu jāvelta vairāk uzmanības un onkoloģijai būtu jābūt vispārnacionālam projektam, norāda Veselības ministrijas galvenais speciālists onkoloģijas jomā Jānis Eglītis.

Lasiet arī

Pasaule Twitter bloķē kontus, kas mēģina apiet Trampam noteikto aizliegumu

Sociālais tīkls "Twitter" ceturtdien apstiprināja, ka ir nobloķējis vairākus kontus, kas mēģina apiet eksprezidentam Donaldam Trampam noteikto aizliegumu un popularizē viņa bloga ierakstus.

COVID-19 Robežsargi konstatējuši kārtējos ceļotājus ar nelikumīgiem Covid-19 testiem

Pēdējās divās dienās robežsargi konstatējuši kārtējos ceļotājus ar nelikumīgiem Covid-19 testiem, aģentūru LETA informēja Valsts robežsardze.

COVID-19 Ceturtdien pret Covid-19 sapotēts rekordliels cilvēku skaits

Vakcinācijas pret Covid-19 tempam turpinot kāpt, ceturtdien Latvijā fiksēts līdz šim lielākais vienā dienā sapotēto cilvēku skaits - pie vakcīnas devas tikuši 15 549 cilvēki, liecina Nacionālā veselības dienesta (NVD) apkopotie jaunākie dati.