• Ilgvars,
  • Ivars
RU
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Latvijā veikta nebijusi mugurkaula traumu operācija. Kā tās tika gūtas?

Teksta izmērs Aa Aa
Veselība
LETA 16:51, 29.10.2020

Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas (TOS) Mugurkaula un locītavu ķirurģijas centra ķirurgi ir veikuši līdz šīm nebijušu operāciju pacientam ar vairākiem mugurkaula lūzumiem vienlaicīgi, informēja ārstniecības iestādes pārstāve Elīna Tolokonceva.


Avots: TOS

Mediķi pielietojuši iespējami saudzīgu jeb mazinvazīvu ķirurģisku ārstēšanu. Slimnīcā skaidro, ka šāda apjoma kombinētās traumas operācija mazinvazīvi Latvijā notika pirmo reizi un ir ievērojami saudzīgāka pacientam, kā arī samazina agrīno atveseļošanās laiku no trīs mēnešiem, līdz pāris nedēļām.

Pacients, krītot no motorollera, guva kombinētu un komplicētu mugurkaula krūšu skriemeļa nestabilu lūzumu un kakla skriemeļa lūzumus vienlaicīgi. Sākotnēji pacients ārstējies kādā ceturtā līmeņa slimnīcā.

Pēc vispārējā veselības stāvokļa uzlabošanās pacients tika pārvests uz specializētu mugurkaula ķirurģijas stacionāru TOS. Pacientam tika veiktas mazinvazīvas mugurkaula operācijas - mugurkaula krūšu daļas lūzuma stabilizācija perkutāni mazinvazīvi, proti, stabilizējošās skrūves un stieņi tika implantēti caur atsevišķiem maziem griezieniem, nevis plaši atverot brūci. Tāpat pacientam tika veikta mugurkaula otrā kakla skriemeļa stabilizācija ar speciāli pielāgotu kompresijas skrūvi.

Mazinvazīvā metode, kad operācija pacientam tiek veikta caur vairākiem nelieliem griezieniem, TOS tiek praktizēta jau daudzus gadus, tomēr šāda veida operācija, kad vienam pacientam tiek vienlaicīgi maztraumatiski izoperēts un nofiksēts gan mugurkaula kakla daļas skriemeļa lūzums, gan mugurkaula krūšu daļas nestabils lūzums, ir notikusi Latvijā pirmo reizi. Operāciju veica TOS mugurkaula ķirurgi Aleksejs Repņikovs un Kalvis Briuks.

Pēcoperācijas periodā pacients jutās labi un nedēļas laikā jau atkal varēja brīvi pārvietoties bez atbalsta ierīču palīdzības. Izmantojot klasiskās ārstēšanas metodes, ārstēšana un atveseļošanās šādā gadījumā būtu vismaz sešu mēnešu garumā.

Mazinvazīvas un mūsdienīgas mugurkaula ķirurģijas ārstēšanas metodes, kad lūzumi tiek stabilizēti caur maziem griezieniem nevis plaši atverot brūces, ievērojami paātrina pacienta izveseļošanos un padara ārstēšanos daudz komfortablāku un ātrāku atgriešanos normālā dzīves ritmā.

Šādas maztraumatiskas mugurkaula ārstēšanas metodes, pēc slimnīcas pārstāves paustā, arvien biežāk tiek lietotas TOS, nu jau nevis kā retas unikālas operācijas, bet ikdienas prakse.

Agrāk vienīgā ārstēšanas metode pirmo divu kakla skriemeļu lūzumu ārstēšanā bija cietā apkakle vai ārējās fiksācijas aparāts, kurš pacientiem bija neērts un bieži vien nenodrošināja pilnīgu lūzuma sadzīšanu. Pašreiz liela daļa pirmo divu kakla skriemeļu lūzumu ārstēšana TOS efektīvi tiek aizstāta ar ķirurģiskām stabilizācijām, pēc kurām saaugšanas procents un pacienta dzīves kvalitāte ārstēšanās periodā ir daudz augstākas.

TOS ir specializēta ārstniecības iestāde, kas sniedz primāru un sekundāru palīdzību skeleta traumu gadījumos, kompli­cētu traumu seku novēršanā, kā arī veic ortopēdiskas un rekonstruktīvas operācijas dažādu skeleta un locītavu slimību gadījumos.


Avots: TOS
Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arī

Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Veselība 14% cilvēku pēdējā gada laikā nomocījušas krākšanas problēmas miegā

Kopumā 14% cilvēku pēdējā gada laikā nomocījušas krākšanas problēmas miegā, liecina jaunākā "Mana aptieka & Apotheka Veselības indeksa" aptauja.

Veselība E-veselībā pēdējā laikā novēroti traucējumi, kas neļauj savienoties ar sistēmu

Pēdējā laikā, tāpat kā šodien, e-veselības platformā tiek novēroti darbības traucējumi, kā rezultātā ik pa laikam nav iespējams savienoties ar sistēmu, pavēstīja Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas prezidente Līga Kozlovska.

Veselība Trīs slimnīcās ir ierobežota neatliekamās medicīniskās palīdzības sniegšana

Kopumā trīs slimnīcās - Kuldīgas slimnīcā, Krāslavas slimnīcā un Ogres rajona slimnīcā - ir traucēta vai ierobežota neatliekamās medicīniskās palīdzības sniegšana, liecina uz valdības sēdi sagatavotā Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) prezentācija.

Veselība Uzmanību - maskne! Pandēmijas laika kaite, ko rada masku valkāšana

Maskne ir jauns termins, kas parādījies Covid-19 pandēmijas laikā masku lietošanas dēļ un ir veidots no diviem vārdiem: maska + akne = maskne. Pašlaik maskas un respiratori ir kļuvuši par mūsu ikdienu, tāpēc to izraisītās ādas problēmas kļūst arvien aktuālākas. Kā mazināt masknes rašanās risku un to ārstēt, konsultē BENU Aptiekas piesaistītā eksperte, ārste-rezidente dermatoloģijā Zane Prikule-Rūsiņa un BENU Aptiekas farmaceite Zanda Ozoliņa.

Lasiet arī

Sabiedrība Koalīcija konceptuāli vienojas par 200 eiro pabalstu pensionāriem un invalīdiem

Koalīciju pārstāvošās partijas šodien konceptuāli vienojušās par vienreizēja 200 eiro pabalsta izmaksu pensionāriem un personām ar invaliditāti, pēc Sadarbības sanāksmes sēdes paziņoja Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV).

Veselība Alkohols un tabaka mūsu ikdienā - kas mainījies kopš Covid-19 sākuma?

Alkoholu kopš Covid-19 sākuma kopumā biežāk lieto 18% aptaujāto (6% - izteikti vairāk, 12% - nedaudz vairāk), 43% izmaiņas novērojuši nav, 14% alkoholu lieto mazāk nekā pirms Covid-19 pandēmijas, bet 23% snieguši atbildi, ka alkoholu nelieto vispār, atklāj jaunākie BENU Aptiekas Stresa termometra dati.

Sabiedrība Eksāmeni 12.klašu beidzējiem nav atcelti un tiek plānoti klātienē

Noslēguma pārbaudījumi par vispārējās vidējās izglītības iegūšanu nav atcelti, un to norise pagaidām ir plānota klātienē, aģentūrai LETA pastāstīja Valsts izglītības satura centra (VISC) pārstāve Liene Bērziņa.