• Niklāvs,
  • Nikolajs,
  • Niks
RU
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Svarīgs tikai Covid? Nav vairs kopējo datu par tuberkulozes gadījumu skaitu

Teksta izmērs Aa Aa
Veselība
LETA 13:29, 26.10.2020

Jau kopš 2017.gada mediķiem nav pieejami kopējie dati par tuberkulozes gadījumu skaitu valstī, Latvijas Tuberkulozes apkarošanas biedrības diskusijā atklāja Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Tuberkulozes un plaušu slimību centra Multirezistentās tuberkulozes nodaļas vadītāja Līga Kukša.Viņa uzsvēra, ka šie dati ir vajadzīgi ne tikai kopējās situācijas salīdzināšanai ar citām valstīm Pasaules Veselības organizācijas (PVO) kontekstā, bet arī ikdienas darbam mediķiem. Tāpat dati ir vajadzīgi uzraudzībai ne tikai jau esošajiem pacientiem, bet arī risku grupu, atsevišķu reģionu vai vecuma grupu saslimstības novēršanai un kontrolei.

Kā diskusijā skaidroja Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Infekcijas slimību uzraudzības un imunizācijas nodaļas vadītāja Elīna Dimiņa, tuberkulozes gadījumā slimnieks ir jānovēro ilgāk, līdz ar to ir grūtāk izveidot apkopotus datus.

"Kopš pie SPKC nav individualizēti dati, mums nav iespējas dot skaidru statistiku par jauno gadījumu skaitu," atzīmēja Dimiņa, piebilstot, ka centra rīcībā tomēr ir no ārstniecības iestādēm saņemto steidzamo paziņojumu skaits.

Vadoties pēc šo paziņojumu skaita, SPKC konstatējis, ka pēdējos gados to kopskaits ir krities, kas liecina par samazinājuma tendenci. Tomēr, kopš Covid-19 parādīšanās šo paziņojumu skaits ir sarucis daudz ievērojamākā tempā - kopumā par 25%.

"Mums visu laiku bija samazinājuma tendence, bet tas nav vienīgais skaidrojums, jo 25% ir pārāk liels samazinājums, lai tas būtu tikai tāpēc, ka samazinās gadījumu skaits," skaidroja Dimiņa.

Veselības ministrijas Sabiedrības veselības departamenta Vides veselības nodaļas vecākā eksperte Anita Segliņa diskusijā norādīja, ka šobrīd tiek risināts jautājums par datu apkopošanu, turklāt attiecīgie grozījumi, kas ļautu šos datus apkopot un izmantot mediķu darbā, jau tiek skatīti Saeimā. Kā diskusijā norādīja Dimiņa, šādi dati jau patlaban ir, tomēr tie ir anonīmi, tos nevar pārbaudīt un līdz ar to tos arī ir grūtāk izmantot.

Austrumu slimnīcas Tuberkulozes un plaušu slimību centra galvenā ārste Andra Cīrule savukārt atklāja, ka šogad stacionāros reģistrēti 14 tuberkulozes slimnieku nāves gadījumi. Vadoties pēc viņas paustā, šie pacienti stacionārā miruši ātri, jo slimība tikusi atklāta vēlu.

Kā klāstīja PVO pārstāvis Latvijā Uldis Mitenbergs, kopš Covid-19 parādīšanās pazeminājums diagnostikas apmērā ir no 25% līdz 50%, kas, pēc organizācijas aplēsēm, pasaulē varētu izraisīt no 200 000 līdz 400 000 papildu nāvju.

Kā ziņots, tuberkuloze speciālisti vērš uzmanību, ka jauno diagnosticēto tuberkulozes gadījumu īpatsvars ir sarucis vidēji par 20% salīdzinājumā ar pagājušo gadu, tāpat pieaudzis to pacietu skaits, kuriem tuberkuloze tiek diagnosticēta ar smagām, ielaistām slimības formām.

Speciālisti skaidro, ka šīs tendences varētu būt saistītas ar to, ka daļa tuberkuloze pacientu nemaz nav nonākuši līdz plaušu speciālistiem, lai saņemtu palīdzību, tāpat arī daļa pacientu vēršas pie speciālistiem novēloti, kad slimība ir smagi ielaista. Speciālisti uzskata, ka daļēji šādas izmaiņas varētu būt saistītas ar Covid-19 pandēmijas radīto ietekmi uz tuberkulozes kontroles un veselības aprūpes sistēmu.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arī

Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Veselība Nākamgad ārstiem zemākā alga būs 1489 eiro, medmāsām - 985 eiro

Saeimai trešdien apstiprinot 2021.gada valsts budžetu, nākamgad mediķu zemākā mēnešalga pieaugs par 25% jeb no 1187 eiro līdz 1489 eiro ārstiem un no 785 eiro līdz 985 eiro māsām, informēja Veselības ministrijas (VM) pārstāve Anna Strapcāne.

Veselība Visās slimnīcās tiek ierobežoti plānveida stacionārie pakalpojumi

Prognozējot Covid-19 stacionēto pacientu skaita pieaugumu, visās slimnīcās uz laiku tiek ierobežoti plānveida pakalpojumi stacionārā un dienas stacionārā, otrdien lēma valdība. Vienlaikus tiks nodrošināta neatliekamā medicīniskā palīdzība.

Veselība Nākamgad veselības aprūpe vēl plānota pieejama neatkarīgi no sociālajām iemaksām

Saeimas Sociālo un darba lietu komisija šodien konceptuāli atbalstīja grozījumus Veselības aprūpes finansēšanas likumā, kuros iecerēts noteikt, ka iedzīvotājiem veselības aprūpes pakalpojumi valsts obligātās veselības apdrošināšanas sistēmā līdz 2022.gadam būs pieejami tāpat kā līdz šim - neatkarīgi no veiktajām sociālajām iemaksām, informēja parlamenta Preses dienestā.

Veselība Tiesībsargs komentējis ģimenes dzemdību aizliegumu Covid-19 dēļ

Ģimenes dzemdību aizliegums Covid-19 izplatības dēļ, balstoties uz epidemioloģisko situāciju valstī vai konkrētajā slimnīcā, ir leģitīms un attaisnojams, uzskata tiesībsargs Juris Jansons.

Lasiet arī

Sabiedrība Microsoft esot liela interese iesaistīties ekselences centra izveidošanā BKUS

"Microsoft" kompānijai ir interese iesaistīties ekselences centra izveidošanā Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā (BKUS) Latvijā, to šonedēļ tiešsaistes tikšanās reizē ar Valsts prezidentu Egilu Levitu paudis "Microsoft" kompānijas prezidents Breds Smits.

Izklaide Kolka Cool režisors Juris Poškus uzņēmis jaunu spēlfilmu. Par ko tā ir?

Uzsākta režisora Jura Poškus filma "Saule spīd 24 stundas" pēcapstrāde, informēja filmas producente Madara Melberga.

Sabiedrība Kam pieder KPV LV? Svētdien un 12.decembrī notiks 2 konkurējošas biedru sapulces

Svētdien, 6.decembrī, un 12.decembrī notiks konkurējošas partijas "KPV LV" biedru sapulces.