• Niklāvs,
 • Nikolajs,
 • Niks
RU
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Latvijā ir cilvēki, kas ģimenes ārstu neapmeklē vispār. Cik vidēji?

Teksta izmērs Aa Aa
Veselība
LETA 21:33, 25.10.2020 2

Katrs piektais Latvijas iedzīvotājs ģimenes ārstu apmeklē reizi divos gados vai pat retāk, secināts Aptiekas Veselības monitoringa rezultātos, kas iegūti sadarbībā ar sabiedriskās domas pētījumu centru SKDS.


Avots: LETA

Kopumā 72% Latvijas iedzīvotāju ģimenes ārstu apmeklē vismaz reizi gadā, kamēr 40% norādījuši, ka vairākas reizes gadā, bet 32% - reizi gadā. Tikmēr 9% aptaujāto pie ģimenes ārsta dodas reizi divos gados, 12% - retāk, bet vēl 2% snieguši atbildi, ka ģimenes ārstu neapmeklē vispār.

Tāpat iedzīvotājiem tika vaicāts, vai pēdējā gada laikā ir veikta pilnās asins ainas noteikšana. Aptauja parāda, ka 67% pēdējā gada laikā ir veikuši analīzes pilnās asins ainas noteikšanai, kamēr 31% to darījis nav.

Vienlaikus aptaujas rezultāti atklāj arī to, ka cītīgāk ģimenes ārstu apmeklē sievietes, krievvalodīgie iedzīvotāji, kā arī seniori. Starp sievietēm ģimenes ārstu vismaz reizi gadā apmeklē 76%, kamēr vīriešiem šis rādītājs ir 68%. Pēc sarunvalodas ģimenē savu ģimenes ārstu vismaz reizi gadā apmeklē 72% latviešu un 73% krievu.

Attiecībā uz analīžu veikšanu rezultāti parāda, ka pilnas asins ainas noteikšanai lielākās atšķirības veidojas pēc iedzīvotāju izglītības līmeņa. Pamatizglītību ieguvušo iedzīvotāju vidū pilnās asins ainas analīzes ir veikuši 53%, iedzīvotājiem ar vidējo izglītību šis rādītājs ir 64%, bet no aptaujātajiem augstāko izglītību ieguvušajiem iedzīvotājiem 69% pēdējā gada laikā ir veikuši analīzes pilnas asins ainas noteikšanai.

Ģimenes ārste Zane Zitmane skaidro, ka profilakses nolūkos ģimenes ārstu būtu vēlams apmeklēt vismaz reizi gadā, savukārt īpaši svarīgi regulāri apmeklēt ģimenes ārstu ir bērniem līdz 18 gadu vecumam. Sevišķi tas attiecoties uz zīdaiņiem, lai novērtētu bērnu fizisko un garīgo attīstību, kā arī pacientiem ar hroniskām saslimšanām, piemēram, sirds un asinsvadu, plaušu un nieru slimību pacientiem, lai novērtētu nozīmēto terapiju efektivitāti un slimību dinamiku.

Tāpat ārste norāda, ka arī pilno asins ainu profilaktiski būtu ieteicams veikt reizi gadā. Turklāt šo analīžu veikšanai noteikti nevajadzētu gaidīt pirmos slimības simptomus, jo izmaiņas asins ainā var būt pirms simptomu parādīšanās.

Aptauju veica "Aptieka" sadarbībā ar tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centru SKDS. Pētījums veikts 2020.gada augustā, aptaujājot 1005 Latvijas pastāvīgos iedzīvotājus vecumā no 18 līdz 75 gadiem.

Lasīt visus komentārus (2)

Lasiet arī

 • sindo 29.10.2020 14:54
  Pareizi! Ilgāk nodzīvos. Citādi tevi apraks farmfirmu sponsorētajās zāļu receptēs. Pēc pusgada jau būsi beigts.
  Ziņot redaktoram Atbildēt
 • a 25.10.2020 22:49
  es apmeklēju reizi 10 gados, kad vajag jaunu izziņu autovadītāja apliecībai.
  Ziņot redaktoram Atbildēt
Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Veselība Nākamgad ārstiem zemākā alga būs 1489 eiro, medmāsām - 985 eiro

Saeimai trešdien apstiprinot 2021.gada valsts budžetu, nākamgad mediķu zemākā mēnešalga pieaugs par 25% jeb no 1187 eiro līdz 1489 eiro ārstiem un no 785 eiro līdz 985 eiro māsām, informēja Veselības ministrijas (VM) pārstāve Anna Strapcāne.

Veselība Visās slimnīcās tiek ierobežoti plānveida stacionārie pakalpojumi

Prognozējot Covid-19 stacionēto pacientu skaita pieaugumu, visās slimnīcās uz laiku tiek ierobežoti plānveida pakalpojumi stacionārā un dienas stacionārā, otrdien lēma valdība. Vienlaikus tiks nodrošināta neatliekamā medicīniskā palīdzība.

Veselība Nākamgad veselības aprūpe vēl plānota pieejama neatkarīgi no sociālajām iemaksām

Saeimas Sociālo un darba lietu komisija šodien konceptuāli atbalstīja grozījumus Veselības aprūpes finansēšanas likumā, kuros iecerēts noteikt, ka iedzīvotājiem veselības aprūpes pakalpojumi valsts obligātās veselības apdrošināšanas sistēmā līdz 2022.gadam būs pieejami tāpat kā līdz šim - neatkarīgi no veiktajām sociālajām iemaksām, informēja parlamenta Preses dienestā.

Veselība Tiesībsargs komentējis ģimenes dzemdību aizliegumu Covid-19 dēļ

Ģimenes dzemdību aizliegums Covid-19 izplatības dēļ, balstoties uz epidemioloģisko situāciju valstī vai konkrētajā slimnīcā, ir leģitīms un attaisnojams, uzskata tiesībsargs Juris Jansons.

Lasiet arī

Izklaide Kolka Cool režisors Juris Poškus uzņēmis jaunu spēlfilmu. Par ko tā ir?

Uzsākta režisora Jura Poškus filma "Saule spīd 24 stundas" pēcapstrāde, informēja filmas producente Madara Melberga.

Sabiedrība Kam pieder KPV LV? Svētdien un 12.decembrī notiks 2 konkurējošas biedru sapulces

Svētdien, 6.decembrī, un 12.decembrī notiks konkurējošas partijas "KPV LV" biedru sapulces.

Pasaule Itālijā policija atklāj cilvēku kontrabandistu grupējumu; 19 apcietinātie

Itālijas policija sestdien paziņojusi, ka apcietinājusi 19 cilvēkus, kas palīdzējuši migrantiem nokļūt Itālijā un pēc tam šķērsot Francijas robežu, lai viņi varētu doties tālāk uz Ziemeļeiropu.