• Daina,
  • Dainida,
  • Dainis
RU
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Sievietes aizvien mazāk veic krūts vēža profilaktisko pārbaudi pēc uzaicinājuma

Teksta izmērs Aa Aa
Veselība
LETA 18:12, 11.10.2020 1

Šī gada pirmajos sešos mēnešos sarucis valsts apmaksātu profilaktisko krūšu vēža pārbaudi veikušo sieviešu īpatsvars pret kopumā uzaicināto personu skaitu, liecina Nacionālā veselības dienesta (NVD) apkopotie dati.Šī gada pirmajā pusē no kopumā 60 183 uzaicinātajām sievietēm vien 16 729 sievietes izvēlējušās veikt profilaktisko krūts vēža pārbaudi. Kopumā pārbaudi veikušo sieviešu īpatsvars veido 27,8%.

Pagājušos trīs gadus atsaukušos sieviešu īpatsvars bijis relatīvi augstāks - pērn pārbaudi veikušas 31,1% sieviešu, 2018.gadā - 42,1%, bet 2017.gadā - 44%.

Līdzīgas tendences iezīmējas arī dzemdes kakla vēža profilaktisko pārbaužu īpatsvarā. Šī gada pirmajos sešos mēnešos uzaicināta tikusi 79 841 sieviete, bet atsaukušās - 26 378, kas kopumā veido 33% no kopējā uzaicināto skaita. Pērn šis īpatsvars bija 39,7%, bet aizpērn - 43,8%.

NVD dati liecina arī par relatīvu sarukumu zarna vēža profilaktisko pārbaužu veicēju vidū, kuru īpatsvars šī gada pirmajos sešos mēnešos bijis 7,1%. Pērn šis rādīts bijis 15%, savukārt aizpērn - 16%.

Dzemdes kakla un krūts vēža pārbaudes veikšanai tiek nosūtītas uzaicinājuma vēstules, bet zarnu pārbaudes organizē ģimenes ārstu prakses. NVD skaidro, ka uzaicinājumi tiek sūtīti ik pēc trīs mēnešiem, tomēr šogad Covid-19 pandēmija ietekmēja iedzīvotāju aicināšanu veikt minētās pārbaudes.

Uzaicinājuma vēstules valsts apmaksātu krūšu un dzemdes kakla profilaktisko pārbaužu veikšanai tiek nosūtītas sievietēm noteiktos vecumos. Krūšu pārbaudei uzaicinājumu nosūta sievietēm vecumā no 50 līdz 68 gadiem - reizi divos gados. Pārbaudes laikā tiek veikta krūšu rentgenoloģiska izmeklēšana jeb mamogrāfija.

Vadoties pēc dienestā paustā, tā ir vienīgā metode, ar kuras palīdzību audzēju var atklāt agrīnās stadijās, kad tas vēl ir ļoti mazs un to nevar sataustīt vai citādi sajust. Tieši krūts vēzis ir viena no labāk ārstējamām onkoloģiskajām slimībām, īpaši agrīni atklātos gadījumos.

Savukārt uzaicinājumu veikt profilaktisko dzemdes kakla pārbaudi nosūta sievietēm vecumā no 25 līdz 67 gadiem - reizi trijos gados. Šī pārbaude ietver vizīti pie ginekologa un uztriepes laboratorisko izmeklēšanu, lai noteiktu dzemdes kakla pirmsvēža izmaiņas. Regulāra pārbaudes veikšana ir īpaši svarīga, jo pirmsvēža izmaiņas nerada sūdzības un tām nav simptomu, savukārt neārstējot tās var kļūt par vēzi.

Valsts apmaksātu zarnu vēža profilaktisko pārbaudi reizi gadā var veikt sievietes un vīrieši vecumā no 50 līdz 74 gadiem. Šīs pārbaudes veikšanai uzaicinājuma vēstule netiek nosūtīta. Lai veiktu profilaktisko pārbaudi, pacientam ir jāvēršas savā ģimenes ārsta praksē, lai saņemtu testa komplektu un informāciju par izmeklējuma veikšanu mājas apstākļos.

Regulāra vēža profilaktisko pārbaužu veikšana ir īpaši svarīga, jo pirmsvēža izmaiņas nerada sūdzības un tām nav simptomu. Profilaktiskās pārbaudes sniedz iespēju gūt pārliecību par veselības stāvokli, savukārt gadījumā, ja tiek atklāta slimība, - sākt savlaicīgu ārstēšanu.

Profilaktiskās pārbaudes ārstniecības iestādē var veikt arī gadījumā, ja līdzi nav paņemta NVD nosūtītā uzaicinājuma vēstule. Tas būtiski atvieglo pārbaudes veikšanu gadījumos, kad uzaicinājuma vēstule ir nozaudēta vai tikusi nosūtīta, bet nav saņemta, piemēram, ja sieviete nedzīvo deklarētajā dzīvesvietā, jo informācija par sievietei nosūtītās uzaicinājuma vēstules numuru un nosūtīšanas datumu ārstniecības iestādēs ir pieejama elektroniski.

Lai noskaidrotu, vai uzaicinājums ir ticis nosūtīts un to var izmantot, var interesēties sava ģimenes ārsta praksē vai sazinoties ar ārstniecības iestādi, kurā nodrošina šādu profilaktisko pārbaužu veikšanu. Līdzi jāņem personu apliecinošs dokuments.

Profilaktiskās pārbaudes ir pilnībā valsts apmaksātas, ja iedzīvotāji vēršas ārstniecības iestādē, kura ir noslēgusi līgumu ar NVD par šādu pakalpojumu sniegšanu. Dzemdes kakla profilaktisko pārbaudi iespējams veikt arī pie ginekologa, kurš sniedz tikai maksas pakalpojumus. Tādā gadījumā no valsts līdzekļiem tiks apmaksāta laboratoriskā izmeklēšana, taču par vizīti pacientei būs jāmaksā atbilstoši ārstniecības iestādes maksas pakalpojumu cenrādim.

Vienlaikus NVD atgādina, ka uzaicinājuma vēstules netiek nosūtītas sievietēm, kurām gada laikā līdz uzaicinājuma sagatavošanas datumam ir veikta valsts apmaksāta mamogrāfija vai citoloģijas uztriepes laboratoriskā izmeklēšana ārpus profilaktiskās programmas.

Lai saņemtu precīzāku informāciju par valsts apmaksātajiem vēža profilaktiskajām pārbaudēm, iedzīvotāji tiek aicināti sazināties ar NVD pa telefonu 8000 1234 vai meklēt informāciju interneta vietnē "www.nvd.gov.lv".

Lasīt visus komentārus (1)

Lasiet arī

  • Pirktspēja 18.10.2020 17:28
    Arī dzemdes vēža. Un, pēc tam 34 gados mirst no kovida.
    Ziņot redaktoram Atbildēt
Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Veselība Valsts par 1,1 miljonu eiro iepirks pretvīrusa medikamentu Remdesivir

No valsts budžeta programmas "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem" Veselības ministrijai piešķir finansējumu 1 101 240 eiro apmērā, lai nodrošinātu medikamenta "Veclury" ar aktīvo vielu remdesivīrs pieejamību medikamentozās ārstēšanas procesā no oktobra līdz 31.decembrim, otrdien lēma valdība.

Veselība Slimnīcās maina uzņemšanas kārtību; hroniskos pacientus Rīgā vairs neņems

Pieaugot Covid-19 izplatībai un stacionēto koronavīrusa pacientu skaitam, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam uzdots turpmāk pacientus ar hroniskām saslimšanām nogādāt ārpus Rīgas, mazajās slimnīcās, tādā veidā lielajās slimnīcās atbrīvojot vietas tieši Covid-19 pacientiem un cilvēkiem ar akūtām saslimšanām.

Veselība Aizliegtā etiķa esence: Izrādās, Rīgā to nopirkt nav īpašu problēmu (+VIDEO)

Lai arī etiķa esenci Latvijā mazumtirdzniecībā nedrīkst pārdot jau 10 gadus, tomēr tā apritē ir. Latvijas Televīzijas raidījums "4.studija" bez lielām problēmām Centrāltirgū atrada vietu, kur esenci iegādāties. Mediķis uzsvēra, ka esence ir ļoti bīstama, vēsta raidījums.

Veselība Latvijā 10 000 cilvēku piešķirta redzes invaliditāte; realitāte - vēl sliktāka

Latvijā aptuveni 10 000 cilvēku ir piešķirta redzes invaliditāte, intervijā TV3 raidījumā "900 sekundes" teica Latvijas Neredzīgo biedrības vadītāja Svetlana Sproģe.

Lasiet arī

Sabiedrība Akciju cenas nedaudz pieaug, neraugoties uz Covid-19 gadījumu skaita krasu kāpumu
Ņujorka, 23.okt., LETA--AFP. Akciju cenas ASV un daļēji arī Eiropā ceturtdien nedaudz pieauga, neraugoties uz Covid-19 gadījumu skaita krasu palielināšanos un neskaidrības turpināšanos par jaunu ASV ekonomikas stimulu pa...
Sabiedrība Sākas interjera izstāde "Furniture & Design Isle 2020"
Rīga, 23.okt., LETA. Ķīpsalā šodien sākās interjera izstāde "Furniture & Design Isle 2020", aģentūru LETA informēja starptautisko izstāžu rīkotājsabiedrības "BT 1" mediju koordinatore Inese Libere. Izstāde notiks līdz 2...
Sabiedrība Notiks preses konference par Latvijas slimnīcu gatavību turpmāk uzņemt lielāku Covid-19 pacientu skaitu
Rīga, 23.okt., LETA. Šodien plkst.15 notiks attālinātā preses konference saistībā ar stacionētajiem Covid-19 pacientiem un Latvijas slimnīcu gatavību turpmāk uzņemt lielāku pacientu skaitu, aģentūru LETA informēja Veselī...