• Dzelde,
  • Zelda,
  • Zenta
RU
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lenta
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Keris: Jaunais modelis paredz likuma nepildīšanu un vairāk birokrātijas

Teksta izmērs Aa Aa
Veselība
LETA 12:53, 01.08.2020

Veselības ministrijas (VM) šonedēļ prezentētais jaunais mediķu atalgojuma modelis, kas ietver alternatīvu celt mediķu atalgojumus lēzeni septiņu gadu laikā, paredz likuma nepildīšanu un vairāk birokrātijas, šādu nostāju aģentūrai LETA pauda Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības (LVSADA) priekšsēdētājs Valdis Keris.


Avots: LETA

Kā vēstīts, jaunajā modelī iekļauts piedāvājums septiņu gadu laikā ikgadēji celt ārstu atalgojumus par 11,5% un ārstniecības un pacientu aprūpes atbalsta personāla par 5%. Kā norādīja veselības ministre Ilze Viņķele (AP), ja izdosies vienoties ar nozari un no valdības puses saņemt garantiju par lēzenāka atalgojuma palielinājumu, tad opcija mediķu atalgojumus ikgadēji celt septiņu gadu laikā pastāvētu kā alternatīva pašreizējam ārstniecības personu atalgojuma palielinājuma plānam, kas ir atrunāts likumā.

"Šī te jaunā sistēma ir pirmkārt un galvenokārt radīta, lai aizsegtu to, ka likums netiek pildīts un netiks pildīts," izteicās arodbiedrības vadītājs.

Lai gan plašāku novērtējumu arodbiedrības valde dos augusta otrajā pusē, jau patlaban organizācijas biedru reakcijā, pēc Kera paustā, vērojama neapmierinātība. Šādas reakcijas pamatā, pēc Kera sacītā, ir Viņķeles paustais, pēc kā noprotams, ka "ārsti un māsas ir slinkojuši, jo nav iespējams saskatīt, par ko maksāts".

Vienlaikus, arodbiedrības vadītājs norādījis, ka jaunā atalgojuma modeļa kontekstā figurējis izteikums, ka pēc tā ieviešanas "maksās par darbu un nevis par atnākšanu uz darbu". "Tas ir dziļi aizvainojoši nozarei, pateikt, ka viņi principā ir dienaszagļi, pateikt, ka būs jāraksta "dienasgrāmata". Kolēģi ir norādījuši, ka nesaprot un ir aizvainoti par šādu retoriku," skaidroja Keris.

Tāpat, arodbiedrības priekšsēdētāja ieskatā, neizpratni raisa jaunā modeļa nospraustais mērķis pēc septiņiem gadiem sasniegt ārstu atalgojuma attiecību 2,74 apmērā pret tautsaimniecības algu. Keris atzīmēja, ka to paredz jau pašreizējā sistēma, kura sākotnēji, ar dažādu rīkojumu un grozījumu palīdzību, tapusi 2004. un 2005.gadā.

Jau toreiz esot nosprausts mērķis celt mediķu atalgojumu, lai tas sasniegtu divas tautsaimniecības algas. Tomēr, pēc Kera paustā, 2014.gadā šis plāns tika koriģēts, nosakot, ka jāvirzās uz tādu ārsta atalgojumu, kas būtu līdzvērtīgs 2,5 tautsaimniecības algām.

Atbilstoši šim plānam, 2019.gadā minētais koeficients jau esot sasniedzis 2,2 tautsaimniecības algas un, turpinot šādu virzību, pēc Kera aplēsēm, jau turpmāko gadu laikā varētu sasniegt nosprausto mērķi.

Vaicāts par pamatalgas proporciju, kas, saskaņā ar jauno atalgojuma modeli, veidotu 70%, kamēr atlikušos 30% veidotu mainīgā daļa, Keris norādīja, ka šāda proporcija arī jau tika definēta iepriekš - 2006.gadā.

Jau ziņots, ka VM piedāvā lēzeni celt ārstu atalgojumu, ikgadēji to palielinot par 11,5%, līdz 2027.gadā tas sasniegs 3833 eiro tagadējo 2003 eiro vietā, trešdien iepazīstinot ar jauno mediķu atalgojuma modeli, pavēstīja VM valsts sekretāres vietnieks Āris Kasparāns.

Vienlaikus plānots ik gadu par 5% celt ārstniecības un pacientu aprūpes atbalsta personu atalgojumu, līdz 2027.gadā tas sasniegs 1096 eiro līdzšinējo 766 eiro vietā.

Šāda plāna realizācijai, pēc ministrijas aplēsēm, būtu nepieciešams ikgadējs papildu finansējums 70 līdz 75 miljonu eiro apmērā.

Atbilstoši VM plānam, jaunā mediķu atalgojuma modeļa ieviešana sāktos 2021.gada 1.janvārī, un tā ilgtu divus gadus - līdz 2023.gada 1.janvārim. Šajā laikā plānots pakāpeniski ieviest pilna laika ekvivalentu ārstniecības iestāžu struktūrvienībās, kā arī, sākot ar 2021.gada 31.decembri, veikt tarifu pārrēķinu. Savukārt no 2022.gada 1.janvāra notiktu atalgojuma mainīgās daļas noteikšana, vadlīniju izstrāde un individuālā atalgojuma jeb pamatalgas kritēriju ieviešana.

Kā vēstīts, mediķu atalgojuma modeļa izstrādē piedalījās Latvijas Māsu asociācija, Latvijas Ārstu biedrība, Latvijas Jauno ārstu asociācija, slimnīcu vadītāji, ekonomisti, galvenās māsas no slimnīcām, valsts kancelejas pārstāvji, ministrijas pārstāvji un universitāšu pārstāvji.

LVSADA nolēma neatbalstīt Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa (JV) ierosinājumu veidot jaunu medicīnas darbinieku atalgojuma modeli, viņuprāt, reformas ir bezmērķīgas. LVSADA arī nesaskata nepieciešamību radikāli mainīt pašreizējo atalgojuma modeli.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arī

Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Veselība Saaukstēšanās vasarā - kāpēc tā rodas un ko darīt? Konsultē ārste un farmaceite

Tradicionāli ar saaukstēšanās sezonu saistās gada aukstie mēneši, sākot ar drēgno rudeni. Tomēr bieži vien saaukstēšanās un vīrusi mūs pārsteidz nesagatavotus arī siltajās vasaras dienās un pat esot siltos kūrortos. Kāpēc tā un ko darīt, lai no tā izvairītos? Stāsta BENU Aptiekas pieaicinātā eksperte, ģimenes ārste Zane Zitmane un Benu Aptiekas farmaceite Zanda Ozoliņa.

Veselība Vai zināji? Ja esi students vai pedagogs - saņem brilles bez maksas!

Uzsākot jauno studiju gadu, studenti un pedagogi tiek aicināti pievērst pastiprinātu uzmanību savai redzes veselībai. Mācību procesā acis tiek intensīvi piepūlētas, un laicīgi nereaģējot uz redzes problēmām, var tikt nopietni ietekmēta dzīves kvalitāte. Līdz pat 30.septembrim studentiem, bez vecuma ierobežojuma, un pedagogiem OptiO programmas ietvaros, ir iespēja saņemt brilles 55 eiro vērtībā bez maksas.

Veselība Mediķi pavisam bažīgi: Rudens veselības aprūpes sistēmai būs ļoti sarežģīts

Rudens Latvijas veselības sistēmai kopumā būs nopietns pārbaudījums un ne tikai Covid-19 dēļ, tā atzīst mediķi un epidemiologi. Galvenie iemesli, kāpēc veselības aprūpes dienesti nedrīkstēs zaudēt modrību, būs gan tradicionālās elpceļu vīrusu un gripas sezonas sākums, gan arī iekavētās operācijas, kas pandēmijas laikā tika atceltas, vēsta LTV raidījums "Panorāma".

Veselība Pirmās novecošanas pazīmes parādās jau 25 gados. Kā tās aizkavēt?

Ar gadiem nāk ne tikai viedums, bet arī pirmās novecošanās pazīmes. Lai arī cik ļoti mēs vēlētos savu jaunību uzturēt pēc iespējas ilgāk, saglabājot ādas maigumu, tvirtumu un skaidru acu skatienu – novecošanās irdabisks fizioloģisks process. Vasara ir laiks, kad savu sejas ādu jo īpaši pakļaujam priekšlaicīgas novecošanās riskam, tāpēc “Euroaptieka” farmaceite Zane Melberga skaidro, kādi faktori paātrina ādas priekšlaicīgu novecošanos un to, kā aizkavēt vecuma radītās izmaiņas sejas ādā.

Lasiet arī

Izklaide Aristoteļa svētkus LU studenti rīkos arī Covid-19 apstākļos. Kā tie notiks?

Šī gada 6.septembrī Latvijas Universitātes (LU) Studentu padome rīkos jaunajiem universitātes studentiem paredzētos svētkus "Aristotelis'20", vēstīts augstskolas mājaslapā.

Pasaule Lukašenko: Nekas nesanāks - valsti mēs nevienam neatdosim, situāciju noturēsim

Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko piektdien paziņoja, ka neiesaistīsies dialogā par situācijas noregulējumu valstī ar ārvalstu starpnieku piedalīšanos.

COVID-19 Piektdien Covid-19 saslimšanas pirmo reizi atklātas Aglonas novadā

Aizvadītajā diennaktī inficēšanās ar Covid-19 pirmo reizi atklāta Aglonas novadā, kur saslimšanas gadījumu skaits nepārsniedz piecu gadījumu robežu, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) publicētā informācija.