• Genoveva,
  • Madara
RU
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lenta
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Noskaidrots, kas cilvēkiem ir lielākie šķēršļi veselīgam dzīvesveidam

Teksta izmērs Aa Aa
Veselība
lat.bb.lv 20:24, 23.07.2020

Lai arī cilvēki ar veselīgiem ieradumiem atzīst, ka viņiem ir laba veselība, 40% Latvijas iedzīvotāju pietrūkst gribasspēka pievērsties veselīgam dzīvesveidam, liecina jaunākā "Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss" pētījuma rezultāti. 26% aptaujāto kā būtiskāko šķērsli dzīvot veselīgāk norāda laika trūkumu, bet 22% - nepietiekamas finanses.Sievietes (43%) un aptaujātie ar augstāko izglītību (44%) biežāk izjūt gribasspēka trūkumu pievērsties veselīgam dzīvesveidam, salīdzinot ar vīriešiem (36%) un cilvēkiem ar vidējo vai pamatizglītību (36%). Vivendi veselības centra speciāliste Ilze Maksima norāda, ka gribasspēku ietekmē dažādi faktori, piemēram, audzināšana, stress, arī miega režīms. Sieviešu vidū nereti tā ir hiperatbildība par daudzām citām dzīves sfērām, tāpēc arī veselīgs dzīvesveids mēdz palikt otrajā plānā. Speciāliste gan uzsver - gribasspēka trūkums pievērsties veselīgākam dzīvesveidam, nenozīmē, ka cilvēkam gribasspēka nav citās jomās.

"Mana Aptieka" farmaceite un "Tukuma Centra aptiekas" vadītāja Agnese Ritene papildina, ka cilvēkiem ar augstāko izglītību, savukārt, ir kritiskāka domāšana un augstākas prasības pret sevi, tāpēc var šķist, ka sevis labā var paveikt vairāk un gribasspēks nav pietiekams, kaut gan patiesībā cilvēks ikdienā cenšas dzīvot veselīgi.

"Vienlaikus 31% iedzīvotāju norādījuši, ka tiem nekas netraucē vai nav nepieciešamības pievērsties veselīgākam dzīvesveidam. Un šeit cilvēkus varam iedalīt divās grupās - daļa ir tie, kuri jau dzīvo veselīgi, tāpēc arī viņi nejūt nepieciešamību pēc papildu rīcības, savukārt tie, kuri apgalvo, ka šķēršļu dzīvot veselīgāk nav, iespējams, dzīvo drīzāk neveselīgi. Gribasspēks ir ikvienā no mums mītošs spēks, kas palīdz atteikties no kaut kā mums nederīga (piemēram, smēķēšanas) un paveikt kaut ko, kas šķiet teju neiespējams, piemēram, vingrot, rūdīties utt.," stāsta A. Ritene.

Cilvēki uzskata, ka viņu dzīvesveids paliek arvien veselīgāks

Neskatoties uz gribasspēka trūkumu, pēdējo piecu gadu laikā Latvijas iedzīvotāju veselīga dzīvesveida pašvērtējums ir pieaudzis par 9%. Pētījuma rezultāti atklāj, ka sievietes biežāk cenšas dzīvot veselīgāk (69%) nekā vīrieši (59%), vairāk pievēršot uzmanību veselīgām maltītēm (51% pret 34%), savukārt vīrieši ir tie, kuri regulārāk nodarbojas ar fiziskām aktivitātēm - 41%, kamēr sievietes - 29%.

"Pētījumu "Mana Aptieka & Apotheka Veselības Indekss" rīkojam jau piekto reizi, lai veicinātu sabiedrību aizdomāties par savu veselības stāvokli un mudinātu cilvēkus vairāk pievērsties veselīgam dzīvesveidam. Šo piecu gadu laikā redzam, ka iedzīvotāju izpratne par veselīga dzīvesveida un ieradumu ietekmi uz veselību ir pieaugusi, tajā pašā laikā veselīga dzīvesveida paradumi saglabājušies līdzšinējā līmenī vai pat nedaudz samazinājušies. Ar Veselības indeksa palīdzību mudinām iedzīvotājus savlaicīgi parūpēties par savu veselību, nevis sagaidīt brīdi, kad neveselīga dzīvesveida ieradumi kļūst par problēmu," saka Jānis Kūliņš, Apotheka valdes loceklis.

"Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss" ir ikgadējs Latvijas iedzīvotāju veselības stāvokļa pašvērtējuma un profilakses tendenču mērījums. Indekss tapis sadarbībā ar tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centru SKDS, ik gadu tiešās intervijās tiek aptaujāts reprezentatīvs iedzīvotāju skaits - 1000 cilvēki vecumā no 18 līdz 75 gadiem. Šis ir jau piektais "Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss".

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arī

Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Veselība Pirmās novecošanas pazīmes parādās jau 25 gados. Kā tās aizkavēt?

Ar gadiem nāk ne tikai viedums, bet arī pirmās novecošanās pazīmes. Lai arī cik ļoti mēs vēlētos savu jaunību uzturēt pēc iespējas ilgāk, saglabājot ādas maigumu, tvirtumu un skaidru acu skatienu – novecošanās irdabisks fizioloģisks process. Vasara ir laiks, kad savu sejas ādu jo īpaši pakļaujam priekšlaicīgas novecošanās riskam, tāpēc “Euroaptieka” farmaceite Zane Melberga skaidro, kādi faktori paātrina ādas priekšlaicīgu novecošanos un to, kā aizkavēt vecuma radītās izmaiņas sejas ādā.

Veselība Patiesība vai mīts? 4 svarīgas lietas, kas jāzina par pārtikas produktiem

Kaut gan mūsdienās ļaudis kļūst izglītotāki un arvien vairāk pievērš uzmanību tam, ko ēd, Pasaules veselības organizācijas dati liecina, ka nelipīgas slimības joprojām ir galvenais nāves cēlonis pasaulē. Daži no visbiežāk sastopamajiem nelipīgu slimību iemesliem ir mainīgi riska faktori, piemēram, neveselīgs uzturs un fizisko nodarbību trūkums.

Veselība Kā vasaru pavadīt bez raizēm? 5 farmaceita padomi, kas noderēs ikvienam

Vasara mudina kļūt aktīvākiem. Vēlamies vairāk laika pavadīt ārpus mājas un izklaidi meklēt svaigā gaisā. Lai arī kāds būtu izvēlētās aktivitātes veids,“Euroaptieka” farmaceite Zane Melberga dalās praktiskos padomos, kam vasarā nepieciešams vērst papildu uzmanību, lai neciestu ne veselība, ne noskaņojums.

Veselība SPKC brīdina: Karstā laikā vērojama salmonelozes izplatība. Kas jāņem vērā?

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) speciālisti atgādina, ka vasarā pieaug saslimstība ar zarnu trakta infekcijām, kā salmoneloze, kampilobakterioze, pārtikas toksikoinfekcijas un citām, aģentūru LETA informēja SPKC pārstāve Ilze Arāja.

Lasiet arī

Pasaule Baltkrievijas prezidenta vēlēšanu dēļ pie vēstniecības Rīgā izveidojusies rinda

Šodien interese par nobalsošanu Baltkrievijas prezidenta vēlēšanās Rīgā ir augstāka nekā iepriekšējās balsošanas dienās un pie Baltkrievijas vēstniecības Rīgā ir izveidojusies rinda, aģentūrai LETA pastāstīja vēstniecībā.

Sabiedrība Kopmītņu kaislības: vīrietis piekauts, jo skaļi klausījās mūziku

Vidzemes rajona tiesa piespriedusi naudas sodu trīs minimālo mēnešalgu jeb 1290 eiro apmērā kādam vīrietim par kopmītņu biedra piekaušanu, jo viņš savā dzimšanas dienā kopmītņu istabiņā skaļi klausījās mūziku.

Pasaule Baltkrievijā aizturēti septiņi Tihanovskas vēlēšanu štāba pārstāvji

Baltkrievijā aizturēti septiņi prezidenta amata kandidātes, opozicionāres Svetlanas Tihanovskas vēlēšanu štāba pārstāvji, svētdien pavēstīja Tihanovskas preses sekretāre Anna Krasuļina.