• Genoveva,
 • Madara
RU
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lenta
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Nāve 10 stundu laikā! Indīgākais augs Latvijā, kas obligāti jāpazīst! (+FOTO)

Teksta izmērs Aa Aa
Veselība
BB.LV 11:44, 03.07.2020 5

Vai zini, kas ir indīgākais augs Latvijā, no kura īpaši jāuzmanās? Ar to saindējoties, nāve var iestāties 10-14 stundu laikā.Indīgais velnarutks ir daudzgadīgs čemurziežu dzimtas lakstaugs ar līdz 7 cm resniem sakneņiem, teikts uzziņu vietnē Latvijas daba. Sākumā sakneņi ir pilnīgi bez dobumiem, apaļi vai ieapaļi, vēlāk vasarā un rudenī iegareni olveidīgi. To dobums ar šķērseniskām starpsienām sadalīts atsevišķās kamerās (raksturīga indīgā velnarutka pazīme !).

Stublājs 50-150 cm garš, resns, dobs, apaļš, smalki rievains, zarains. Stublāja apakšējā daļa parasti iegremdēta ūdenī, un tās posmi ir ar garām bārkšu saknēm. Lapas lielas, zāles zaļas, to plātne divkārt, apakšējām lapām pat trīskārt plūksnaina.

Indīgais velnarutks

Apakšējās lapas ar gariem kātiem, augšējās ar īsiem vai pat sēdošas. To makstis nedaudz uzpūstas, ar plēvainu apmali.

Ziedi čemuros ar 10-25 gludiem stariem. Vīkala nav vai arī ja ir, tad tikai 1-2 lineāras vīkala lapiņas. Vīkaliņa lapiņas 8-12, lineāri lancetiskas vai lineāras. Vainaglapas baltas, plati otrādi olveidīgas, ar jomu. Zied no jūnija līdz septembrim.

Augs sastopams bieži mitrās, purvainās pļavās, purvos, grāvjos, upju un ezeru krastos. Pavasaros auga sakneņus bieži pēc ledus iešanas atrod Rīgas jūras līča piekrastē, kur tie nonāk pa lielākai daļai no Lielupes attekām, kur indīgais velnarutks vietām bagātīgi sastopams. Ziemā tas iesalst ledū, bet pavasarī ledus tajā iesalušos augus iznes jūrā, kur pēc ledus izkušanas jūra tos izmet krastā.

Latvijas Daba un kultūrvēsture DZIEDAVA.lv - Ziedaugi, sīkkrūmi ...

Auga, it sevišķi tā sakneņu aromāts atgādina pētersīļus. Sakneņu saldenā garša un pētersīļu smarža pievilina bērnus, kas pavasarī meklē zaļumus. Auga galvenā indīgā viela ir cikutoksīns, kura visvairāk ir sakneņos un saknēs. Taču arī pārējās auga daļas ir indīgas. Sakneņos cikutoksīna visvairāk ir agrā pavasarī. Svaigas saknes satur līdz 0,2 % cikutoksīna, izžāvētas pat līdz 3,5 %.

Organismā cikutoksīns nonāk augu apēdot caur gremošanas traktu kā arī caur ādu.

Saindēšanās pazīmes parādās pēc 15-90 minūtēm. Tā ir slikta dūša, vemšana, sāpes vēderā, siekalošanās, svīšana, ādas apsārtums, reibonis. Saindēšanās procesam progresējot pievienojas krampji un bezsamaņa. Seko elpošanas traucējumi un nāve 10-14 stundu laikā.

Sienā augs var būt indīgs mājlopiem - apēdot 400 g siena var aiziet bojā zirgs.

Indīgākais Latvijas augs, kuru vajadzētu pazīt un zināt no tā izvairīties ikvienam.

Lasīt visus komentārus (5)

Lasiet arī

 • Saule 23.07.2020 11:09
  Sakneņu saldenā garša un pētersīļu smarža pievilina bērnus, kas pavasarī meklē zaļumus - KAS ŠITAS IR? :D:D
  Сообщить редактору Ответить
 • omīte 18.07.2020 13:48
  Suņuburkšķi no velna rutkiem atšķiras ar lapām, kā arī ar augšanas apstākļiem. Pirmajiem ir smalkākas lapas un aug sausākās vietās vairāk.
  Сообщить редактору Ответить
 • ik 11.07.2020 11:53
  suņuburkšķi ir līdzīgi nav velna rutki .
  Сообщить редактору Ответить
 • Dace 07.07.2020 09:30
  Agrāk to tautā sauca par suņu burkšķi.
  Сообщить редактору Ответить
 • Pirktspēja 03.07.2020 16:37
  :) Politpārvalde nevēlas padriļļāt?
  Сообщить редактору Ответить
Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Veselība Pirmās novecošanas pazīmes parādās jau 25 gados. Kā tās aizkavēt?

Ar gadiem nāk ne tikai viedums, bet arī pirmās novecošanās pazīmes. Lai arī cik ļoti mēs vēlētos savu jaunību uzturēt pēc iespējas ilgāk, saglabājot ādas maigumu, tvirtumu un skaidru acu skatienu – novecošanās irdabisks fizioloģisks process. Vasara ir laiks, kad savu sejas ādu jo īpaši pakļaujam priekšlaicīgas novecošanās riskam, tāpēc “Euroaptieka” farmaceite Zane Melberga skaidro, kādi faktori paātrina ādas priekšlaicīgu novecošanos un to, kā aizkavēt vecuma radītās izmaiņas sejas ādā.

Veselība Noskaidrots, kas cilvēkiem ir lielākie šķēršļi veselīgam dzīvesveidam

Lai arī cilvēki ar veselīgiem ieradumiem atzīst, ka viņiem ir laba veselība, 40% Latvijas iedzīvotāju pietrūkst gribasspēka pievērsties veselīgam dzīvesveidam, liecina jaunākā "Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss" pētījuma rezultāti. 26% aptaujāto kā būtiskāko šķērsli dzīvot veselīgāk norāda laika trūkumu, bet 22% - nepietiekamas finanses.

Veselība Patiesība vai mīts? 4 svarīgas lietas, kas jāzina par pārtikas produktiem

Kaut gan mūsdienās ļaudis kļūst izglītotāki un arvien vairāk pievērš uzmanību tam, ko ēd, Pasaules veselības organizācijas dati liecina, ka nelipīgas slimības joprojām ir galvenais nāves cēlonis pasaulē. Daži no visbiežāk sastopamajiem nelipīgu slimību iemesliem ir mainīgi riska faktori, piemēram, neveselīgs uzturs un fizisko nodarbību trūkums.

Veselība Kā vasaru pavadīt bez raizēm? 5 farmaceita padomi, kas noderēs ikvienam

Vasara mudina kļūt aktīvākiem. Vēlamies vairāk laika pavadīt ārpus mājas un izklaidi meklēt svaigā gaisā. Lai arī kāds būtu izvēlētās aktivitātes veids,“Euroaptieka” farmaceite Zane Melberga dalās praktiskos padomos, kam vasarā nepieciešams vērst papildu uzmanību, lai neciestu ne veselība, ne noskaņojums.

Lasiet arī

Pasaule Baltkrievijas prezidenta vēlēšanu dēļ pie vēstniecības Rīgā izveidojusies rinda

Šodien interese par nobalsošanu Baltkrievijas prezidenta vēlēšanās Rīgā ir augstāka nekā iepriekšējās balsošanas dienās un pie Baltkrievijas vēstniecības Rīgā ir izveidojusies rinda, aģentūrai LETA pastāstīja vēstniecībā.

Sabiedrība Kopmītņu kaislības: vīrietis piekauts, jo skaļi klausījās mūziku

Vidzemes rajona tiesa piespriedusi naudas sodu trīs minimālo mēnešalgu jeb 1290 eiro apmērā kādam vīrietim par kopmītņu biedra piekaušanu, jo viņš savā dzimšanas dienā kopmītņu istabiņā skaļi klausījās mūziku.

Pasaule Baltkrievijā aizturēti septiņi Tihanovskas vēlēšanu štāba pārstāvji

Baltkrievijā aizturēti septiņi prezidenta amata kandidātes, opozicionāres Svetlanas Tihanovskas vēlēšanu štāba pārstāvji, svētdien pavēstīja Tihanovskas preses sekretāre Anna Krasuļina.