• Romāns,
  • Romualda,
  • Romualds
RU
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lenta
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Ārsti sagatavojuši vadlīnijas racionālākai antibiotiku lietošanai. Kas jāzina?

Teksta izmērs Aa Aa
Veselība
lat.bb.lv 21:46, 03.07.2020

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas ārsti ir apkopojuši jaunākos ieteikumus, kas palīdzēs dažādu specializāciju mediķiem un ģimenes ārstiem mērķtiecīgāk un pārdomātāk izvēlēties antibiotikas pacienta ārstniecībai, ordinējot tās atbilstoši noteiktai slimības diagnozei, informē slimnīcas pārstāve Ilga Namniece.Pēc Pasaules Veselības organizācijas (PVO) datiem ikgadējā mirstība no antimikrobiālās rezistences 2050.gadā tiek prognozēta daudz lielāka nekā no onkoloģiskajām saslimšanām, cukura diabēta un ceļu satiksmes negadījumiem. Saskaņā ar PVO apkopotajiem datiem - 2014.gadā no antimikrobiālās rezistences miruši 700 000 cilvēku.

Ieteikumi sagatavoti kā ceturtais grāmatas "Rekomendācijas empīriskai un etiotropai antimikrobiālai ārstēšanai" izdevuma papildinājums. Pirmie minētās grāmatas tipogrāfijas izdevumi ar autoru - profesora Aivara Lejnieka un ārsta - infektologa Māra Liepiņa autogrāfiem jau šodien tika nosūtīti lielākajām un reģionālajām slimnīcām Latvijā.

Austrumu slimnīcas Infekciju uzraudzības dienesta vadītājs, ārsts-infektologs Māris Liepiņš atklāj, ka antibiotikas ordinē gandrīz visu specializāciju ārsti, bet to pareiza lietošana - ir vērā ņemams izaicinājums mūsdienās.

"Diemžēl antibiotiku lietošanas sekas ir antimikrobiālā rezistence, kas realitātē nozīmē to, ka, piemēram, parastu plaušu karsoni vai cistītu izraisa mikrobs, kuru vairs nevar izārstēt ar "vienkāršu" antibiotiku, vai izvēlēties "vienu no septiņām antibiotikām"," skaidro ārsts, piebilstot, ka dažkārt pat vairs nav antibiotiku, ar kurām var izārstēt pat vienkāršas kaites.

Jo vairāk antibiotikas tiek lietotas, jo ātrāk un masveidīgāk pieaug rezistences izplatība, atzīmē Liepiņš. Pēc viņa paustā, pirms pieciem gadiem līdz pat 20% pacientu, kas ārstējās Austrumu slimnīcas stacionāros, bija saņēmuši antibiotikas bez pamatotām indikācijām. Biežākās kļūdas - vīrusu infekciju ārstēšana, ilgstoša profilakse pēc ķirurģiskām operācijām, asimptomātisku bakteriūriju ārstēšana.

Tomēr pēdējo gadu laikā pacientu īpatsvars, kas saņēmuši antibiotikas bez pamatotām indikācijām - ir mazinājies uz pusi, klāsta infektologs. "Tas noticis pateicoties kolēģu izpratnei par rezistenci un gribētos domāt - arī iepriekš izdotie izglītojošiem materiāliem ir bijusi sava svarīga loma," uzskata infektologs.

Austrumu slimnīcas galvenais speciālists internajā medicīnā un Rīgas Stradiņa Universitātes Iekšķīgo slimību katedras vadītājs Aivars Lejnieks skaidro, ka izdoto rekomendāciju mērķis ir veicināt antimikrobiālās terapijas adekvātu pielietošanu. Vienlaikus ieteikumi palīdzēs mazināt un ierobežot antimikrobiālo rezistenci, kas, kā norāda Lejnieks, ir ļoti aktuāla problēma visā pasaulē.

Pēc Lejnieka paustā, antimikrobiālā terapija ir viena no būtiskākajām medikamentozām ārstēšanas metodēm. Ar pareizi un savlaicīgi izvēlētu un precīzi lietotu antibiotiķi bieži ir iespējams izārstēt daudzas mikroorganismu izraisītas slimības vai arī neļaut akūtai slimībai pāriet hroniskā formā.

"Uzskatu, ka universitāšu slimnīcām ir īpaša loma antimikrobiālās rezistences mazināšanā - gan preventīvi īstenojot rezistenci ierobežojošus pasākumus, gan arī izglītojot un informējot kolēģus un topošos ārstus, tādējādi veicinot racionālu zāļu ordinēšanu un lietošanu," pauž Lejnieks.

Savukārt Liepiņš norāda, ka ar šo publikāciju cerams izdevies ne tikai pilnveidot un atjaunot grāmatas saturu, uzklausīt kolēģu jautājumus un pieredzi, bet arī uzlabot tās formātu, lai drukātais izdevums būtu ikdienā ērti lietojams un pārskatāms.

Austrumu slimnīcas eksperti aicina arī plašāku sabiedrību - ikvienu interesentu, iepazīt grāmatas saturu elektroniski, kas ļaus vairot izpratni par to, kādas saslimšanas palīdz ārstēt antibiotikas.

Saudzēsim antibiotikas - to ir maz, tā ir ļoti būtiska veselības aprūpes sastāvdaļa un domāsim par savām vecumdienām un mūsu bērniem, uzsver eksperti.

Ceturtais izdevums "Rekomendācijas empīriskai un etiotropai antimikrobiālai ārstēšanai" ikvienam interesentam ir pieejams bez maksas elektroniski Austrumu slimnīcas mājaslapā "www.aslimnica.lv" . Pieejams arī ir grāmatas drukātais formāts, pēc kura jau tagad esot liels pieprasījums.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arī

Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Veselība Pirmās novecošanas pazīmes parādās jau 25 gados. Kā tās aizkavēt?

Ar gadiem nāk ne tikai viedums, bet arī pirmās novecošanās pazīmes. Lai arī cik ļoti mēs vēlētos savu jaunību uzturēt pēc iespējas ilgāk, saglabājot ādas maigumu, tvirtumu un skaidru acu skatienu – novecošanās irdabisks fizioloģisks process. Vasara ir laiks, kad savu sejas ādu jo īpaši pakļaujam priekšlaicīgas novecošanās riskam, tāpēc “Euroaptieka” farmaceite Zane Melberga skaidro, kādi faktori paātrina ādas priekšlaicīgu novecošanos un to, kā aizkavēt vecuma radītās izmaiņas sejas ādā.

Veselība Noskaidrots, kas cilvēkiem ir lielākie šķēršļi veselīgam dzīvesveidam

Lai arī cilvēki ar veselīgiem ieradumiem atzīst, ka viņiem ir laba veselība, 40% Latvijas iedzīvotāju pietrūkst gribasspēka pievērsties veselīgam dzīvesveidam, liecina jaunākā "Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss" pētījuma rezultāti. 26% aptaujāto kā būtiskāko šķērsli dzīvot veselīgāk norāda laika trūkumu, bet 22% - nepietiekamas finanses.

Veselība Patiesība vai mīts? 4 svarīgas lietas, kas jāzina par pārtikas produktiem

Kaut gan mūsdienās ļaudis kļūst izglītotāki un arvien vairāk pievērš uzmanību tam, ko ēd, Pasaules veselības organizācijas dati liecina, ka nelipīgas slimības joprojām ir galvenais nāves cēlonis pasaulē. Daži no visbiežāk sastopamajiem nelipīgu slimību iemesliem ir mainīgi riska faktori, piemēram, neveselīgs uzturs un fizisko nodarbību trūkums.

Veselība Kā vasaru pavadīt bez raizēm? 5 farmaceita padomi, kas noderēs ikvienam

Vasara mudina kļūt aktīvākiem. Vēlamies vairāk laika pavadīt ārpus mājas un izklaidi meklēt svaigā gaisā. Lai arī kāds būtu izvēlētās aktivitātes veids,“Euroaptieka” farmaceite Zane Melberga dalās praktiskos padomos, kam vasarā nepieciešams vērst papildu uzmanību, lai neciestu ne veselība, ne noskaņojums.

Lasiet arī

Sabiedrība KNAB par dokumentu viltošanu rosina apsūdzēt Preiļu pašvaldības priekšsēdētāju

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) rosinājis Latgales tiesas apgabala prokuratūrai sākt kriminālvajāšanu pret piecām Preiļu novada domes amatpersonām, tostarp domes priekšsēdētāju Marutu Plivdu par dokumentu viltošanu personu grupā pēc iepriekšējas vienošanās, noskaidroja aģentūra LETA.

Sabiedrība 2 autobusa un vieglā auto sadursmē cietušie pēc operācijām atrodas reanimācijā

Divi nedēļas nogalē Kurzemē notikušajā autobusa un vieglā auto sadursmē cietušie pēc veiktajām operācijām atrodas reanimācijas nodaļā, aģentūrai LETA pastāstīja Liepājas reģionālās slimnīcas sabiedrisko attiecību speciāliste Indra Grase.

Sabiedrība Aicina atsaukties aculieciniekus traģiskai avārijai zem Rīgas apvedceļa

Valsts policija (VP) aicina atsaukties aculieciniekus naktī uz svētdienu notikušajai avārijai zem Rīgas apvedceļa, kur dzīvību zaudēja divi cilvēki, aģentūru LETA informēja VP.