• Lāsma,
  • Zanda,
  • Zandis
RU
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Latvija joprojām HIV ziņā ieņem pirmo vietu ES; miruši 2000 cilvēki

Teksta izmērs Aa Aa
Veselība
LETA 08:40, 17.05.2020 1

HIV gadījumu skaita ziņā relatīvi pret populāciju Latvija aizvien ieņem pirmo vietu Eiropas Savienībā (ES), pavēstīja biedrības "AGIHAS" valdes priekšsēdētājs Andris Veiķenieks.


Avots: LETA

Patlaban Latvijā ir vairāk nekā 18 HIV gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju, kamēr citviet Eiropā HIV saslimstība mērāma aptuveni piecos gadījumos uz 100 000. Šo gadu laikā Latvijā kopumā ir miruši vairāk nekā 2000 cilvēki ar HIV/AIDS, informēja Veiķenieks.

Katru gadu maija trešajā svētdienā tiek atzīmēta no HIV/AIDS mirušo piemiņas diena, kad ar svecīšu iedegšanu un klusuma brīdi tiek pieminēti visi no šīs slimības mirušie. Šo dienu jau kopš 1983.gada atzīmē 1200 sabiedriskās organizācijas 115 valstīs. Latvijā to kopš 2003.gada iedzīvinājusi biedrība "AGIHAS".

Šogad biedrības vadītājs mudina sabiedrību vilkt paralēles starp HIV un Covid-19, norādot, ka šī atceres diena ir ieguvusi pavisam citu kontekstu un jēgu. Proti, Covid-19 pandēmijas apstākļos HIV pandēmijas, kuru Pasaules Veselības organizācija izsludināja 2006.gadā, pieredzei ir radies pavisam cits svars un nozīmība, ko svarīgi apzināties gan katram individuāli, gan sabiedrībai kopumā, pauž Veiķenieks.

Katra jauna un nezināma infekcija, piemēram, HIV pirms vairāk nekā 30 gadiem un Covid-19 šobrīd, rada bailes, kas savukārt uzliek stigmatizācijas zīmogu kā pašai slimībai, tā cilvēkiem, kas no tās cietuši, skaidro biedrības vadītājs.

Stigmatizācija kalpo par diskriminācijas pamatu sabiedrībā, klāsta Veiķenieks, norādot, ka tādējādi sabiedrībā rodas tā saucamais "mēs un viņi" domāšanas veids - "mēs" ir tā sabiedrības daļa, kuri nav apdraudēti, un "viņi" ir riska grupa, piemēram, sava vecuma vai uzvedības dēļ. Rezultātā "viņi" tiek atstumti, nepieņemti un marginalizēti, norāda Veiķenieks.

Pēc viņa teiktā, vienlaikus šī stigmatizācija kļūst par auglīgu augsni dažādiem aizspriedumiem un mītiem, kas kavē infekcijas izplatības ierobežošanu un adekvātu rīcību apdraudējuma mazināšanā.

Vaicāts, kā vērtējama valdības rīcība attiecībā pret HIV/AIDS pacientiem Covid-19 izplatības laikā, Veiķenieks atbildēja, ka kopumā tā vērtēja pozitīvi, uzsverot attālināto medicīnas pakalpojumu noderīgumu.

"Latvija ir attīstījusi attālināto medicīnu, kas veiksmīgi strādā, lai gan ar tiem pacientiem, kuri ir prognozējami un līdzestīgi," sacīja biedrības vadītājs, piebilstot, ka "tā sistēma, kas ir izveidota ar konsultācijām un zāļu izrakstīšanu, ir veiksmīga".

Tomēr, palēnām mazinoties kopējai Covid-19 ietekmei, varētu būt sagaidāms krass kāpums pirmreizējo HIV gadījumu skaitā, prognozē Veiķenieks. To viņš skaidro ar faktu, ka Covid-19 laikā ir samazinājusies iespēja veikt pirmreizējos HIV testus - to veikšanas vietas Covid-19 izplatības laikā atsevišķos gadījumos turpina strādāt ierobežotā apmērā, kamēr pastāv arī vietas, kuras individuālās aizsardzības līdzekļu trūkuma dēļ bijušas spiestas pavisam aizvērties.

Jau ziņots, ka pēc Slimību profilakses un kontroles centra informācijas par 2018.gadu, kas ir jaunākie pieejamie statistikas dati, kopējais HIV reģistrēto gadījumu skaits Latvijā ir 7669. 2018.gada laikā Latvijā tika konstatēti 326 jauni HIV gadījumi.

13.maijā Rīgā, Zigfrīda Annas Meierovica bulvārī, pie iebraukšanas Vecrīgā gar Pulvertorni, tika atklāta no HIV/AIDS mirušajiem veltīta sarkanu ziedu piemiņas dobe.

Lasīt visus komentārus (1)

Lasiet arī

  • Pirktspēja 17.05.2020 09:24
    Kovid Hivs?
    Сообщить редактору Ответить
Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Veselība Kontaktlēcu lietošana vasarā

Vasara ir brīnišķīgs gadalaiks, kad izbaudīt siltumu, sauli, vēju, atpūtu ūdenī un pie tā, sauļošanos, pludmales volejbolu un daudzas citas aktivitātes. Tiesa, tiem, kuri ikdienā nēsā optiskās brilles, dažādas ikdienas nodarbes un izklaides nākas veikt īpaši uzmanīgi, vai pat no tām jāatsakās, lai nesabojātu brilles. Viena no alternatīvām, kuru cilvēki mēdz izvēlēties, lai atvieglotu savu ikdienu un baudītu vasaru, ir kontaktlēcas. Kādas ir to priekšrocības, salīdzinot ar brillēm, un, kas jāievēro, lietojot lēcas vasarā, lasi raksta turpinājumā.

Veselība Latvijā dramatiski aug jaunatklāto cukura diabēta gadījumu skaits

Aizvadītajā gadā cukura diabēts Latvijā atklāts 6882 iedzīvotājiem, kas būtiski vairāk nekā 2018.gadā, kad šo slimību atklāja 4000 cilvēku, liecina Slimību profilakses un kontroles centra apkopotie dati.

Veselība Dumpīgums un brīvības meklējumi: kā ģimenē pārdzīvot tīņu vecumu?

Iestājoties pubertātei un tīņu vecumam, ierasti atsaucīgie un smaidīgie bērni piedzīvo nozīmīgas fizioloģiskas un psihoemocionālas pārmaiņas. Tā rezultātā nereti notiek attālināšanās no vecākiem, pieaug konfliktu riski, tīņiem veidojas saasināta pasaules uztvere, kā arī parādās vēlme pēc brīvības un pozitīva vienaudžu vērtējuma. Sīkāk par tīņu vecuma raksturojumu un to, kā šo vecumu veiksmīgi pārdzīvot, stāsta Benu Aptiekas piesaistītā eksperte, sistēmiskā ģimenes psihoterapeite un pedagoģijas doktore Maija Biseniece.

Veselība Aptieku skaits jāsamazina par trešdaļu! VM izstrādājusi jaunus ierobežojumus

Latvijā saskaņā ar Zāļu valsts aģentūras datiem 2019.gadā bija 766 aptiekas, bet efektīvas sistēmas nodrošināšanai būtu jābūt 480 aptiekām jeb par 37% mazāk, salīdzinot ar šobrīd esošo aptieku skaitu, informē Veselības ministrijā (VM). Tā pārskatījusi aptieku izvietojuma ģeogrāfiskos un demogrāfiskos kritērijus un jaunos ierobežojumus virza izskatīšanai valdībā, vēsta lsm.lv.

Lasiet arī

Sabiedrība Latvija un Francija vienojas par sadarbību izglītībā un zinātnē

Francijas prezidenta Emanuela Makrona oficiālās vizītes laikā Rīgā Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV) un Francijas ārlietu ministrs Žans Īvs Ledriāns parakstīja Latvijas un Francijas Rīcības plānu sadarbībai izglītībā un zinātnē 2020. līdz 2025.gadam un apstiprināja Latvijas un Francijas divu gadu laikā sasniegto progresu un prioritāros mērķus laikposmam no 2020. līdz 2022.gadam.

Sabiedrība Oktobris sāksies ar saulainu laiku un +20 grādiem

Ceturtdien, 1.oktobrī, Latvijā gaidāms sauss un pārsvarā saulains laiks, prognozē sinoptiķi.

Izklaide Pētījums: Upes nēģu patēriņš pārtikā Latvijā ir ievērojami lielāks nekā Lietuvā

Upes nēģu patēriņš pārtikā Latvijā ir ievērojami lielāks nekā Lietuvā, liecina Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūta "BIOR" (BIOR) veiktais pētījums par upes nēģu populāciju Kurzemes, Telšu un Klaipēdas novados.