• Maksis,
  • Raivis,
  • Raivo
RU
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lenta
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Latvija joprojām HIV ziņā ieņem pirmo vietu ES; miruši 2000 cilvēki

Teksta izmērs Aa Aa
Veselība
LETA 08:40, 17.05.2020 1

HIV gadījumu skaita ziņā relatīvi pret populāciju Latvija aizvien ieņem pirmo vietu Eiropas Savienībā (ES), pavēstīja biedrības "AGIHAS" valdes priekšsēdētājs Andris Veiķenieks.


Avots: LETA

Patlaban Latvijā ir vairāk nekā 18 HIV gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju, kamēr citviet Eiropā HIV saslimstība mērāma aptuveni piecos gadījumos uz 100 000. Šo gadu laikā Latvijā kopumā ir miruši vairāk nekā 2000 cilvēki ar HIV/AIDS, informēja Veiķenieks.

Katru gadu maija trešajā svētdienā tiek atzīmēta no HIV/AIDS mirušo piemiņas diena, kad ar svecīšu iedegšanu un klusuma brīdi tiek pieminēti visi no šīs slimības mirušie. Šo dienu jau kopš 1983.gada atzīmē 1200 sabiedriskās organizācijas 115 valstīs. Latvijā to kopš 2003.gada iedzīvinājusi biedrība "AGIHAS".

Šogad biedrības vadītājs mudina sabiedrību vilkt paralēles starp HIV un Covid-19, norādot, ka šī atceres diena ir ieguvusi pavisam citu kontekstu un jēgu. Proti, Covid-19 pandēmijas apstākļos HIV pandēmijas, kuru Pasaules Veselības organizācija izsludināja 2006.gadā, pieredzei ir radies pavisam cits svars un nozīmība, ko svarīgi apzināties gan katram individuāli, gan sabiedrībai kopumā, pauž Veiķenieks.

Katra jauna un nezināma infekcija, piemēram, HIV pirms vairāk nekā 30 gadiem un Covid-19 šobrīd, rada bailes, kas savukārt uzliek stigmatizācijas zīmogu kā pašai slimībai, tā cilvēkiem, kas no tās cietuši, skaidro biedrības vadītājs.

Stigmatizācija kalpo par diskriminācijas pamatu sabiedrībā, klāsta Veiķenieks, norādot, ka tādējādi sabiedrībā rodas tā saucamais "mēs un viņi" domāšanas veids - "mēs" ir tā sabiedrības daļa, kuri nav apdraudēti, un "viņi" ir riska grupa, piemēram, sava vecuma vai uzvedības dēļ. Rezultātā "viņi" tiek atstumti, nepieņemti un marginalizēti, norāda Veiķenieks.

Pēc viņa teiktā, vienlaikus šī stigmatizācija kļūst par auglīgu augsni dažādiem aizspriedumiem un mītiem, kas kavē infekcijas izplatības ierobežošanu un adekvātu rīcību apdraudējuma mazināšanā.

Vaicāts, kā vērtējama valdības rīcība attiecībā pret HIV/AIDS pacientiem Covid-19 izplatības laikā, Veiķenieks atbildēja, ka kopumā tā vērtēja pozitīvi, uzsverot attālināto medicīnas pakalpojumu noderīgumu.

"Latvija ir attīstījusi attālināto medicīnu, kas veiksmīgi strādā, lai gan ar tiem pacientiem, kuri ir prognozējami un līdzestīgi," sacīja biedrības vadītājs, piebilstot, ka "tā sistēma, kas ir izveidota ar konsultācijām un zāļu izrakstīšanu, ir veiksmīga".

Tomēr, palēnām mazinoties kopējai Covid-19 ietekmei, varētu būt sagaidāms krass kāpums pirmreizējo HIV gadījumu skaitā, prognozē Veiķenieks. To viņš skaidro ar faktu, ka Covid-19 laikā ir samazinājusies iespēja veikt pirmreizējos HIV testus - to veikšanas vietas Covid-19 izplatības laikā atsevišķos gadījumos turpina strādāt ierobežotā apmērā, kamēr pastāv arī vietas, kuras individuālās aizsardzības līdzekļu trūkuma dēļ bijušas spiestas pavisam aizvērties.

Jau ziņots, ka pēc Slimību profilakses un kontroles centra informācijas par 2018.gadu, kas ir jaunākie pieejamie statistikas dati, kopējais HIV reģistrēto gadījumu skaits Latvijā ir 7669. 2018.gada laikā Latvijā tika konstatēti 326 jauni HIV gadījumi.

13.maijā Rīgā, Zigfrīda Annas Meierovica bulvārī, pie iebraukšanas Vecrīgā gar Pulvertorni, tika atklāta no HIV/AIDS mirušajiem veltīta sarkanu ziedu piemiņas dobe.

Lasīt visus komentārus (1)

Lasiet arī

  • Pirktspēja 17.05.2020 09:24
    Kovid Hivs?
    Сообщить редактору Ответить
Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Veselība Turpina samazināties saslimstība ar akūtām augšējo elpceļu infekcijām

Akūtu augšējo elpceļu infekciju intensitāte turpina samazināties, teikts Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) jaunākajā pārskatā.

Veselība Vairs ir tikai Covid-19? Sarūk zāļu iegāde citu nopietnu slimību ārstēšanai

Aprīlī vairākkārtīgi pieaudzis pieprasījums pēc precēm tieši Covid-19 profilaksei, savukārt būtiski samazinājusies medikamentu iegāde citu nopietnu saslimšanu ārstēšanai - jo īpaši sirds un asinsvadu un onkoloģijas, liecina "Mēness aptieka" apkopotā informācija.

Veselība Cik ietaupa pacients? Jaunā kompensējamo medikamentu izrakstīšanas kārtība

Jau gandrīz mēnesi, no 1.aprīļa darbojas jaunā valsts kompensējamo medikamentu izrakstīšanas kārtība. Tā paredz, ka ārsti receptē norāda zāļu aktīvo vielu, nevis zāļu zīmola nosaukumu. Aptiekā no vienādas iedarbības zālēm pacientam tiek izsniegtas tās zāles, kurām ir zemākā cena. Veselības ministrijas aprēķini liecina, ka jaunā zāļu izrakstīšanas kārtība Latvijas pacientiem gadā ļaus ietaupīt aptuveni 25 miljonus EUR.

Veselība Covid-19 krīzes realitāte: Pļēgurošana nedēļām līdz klīniskās nāves stāvoklim

“Gaiļezera” slimnīcā esošās Toksikoloģijas un sepses klīnikas mediķu ikdiena šajās nedēļās ir skarba: klīniskā nāve četru promiļu reibumā, smaga aknu saindēšanās, bailēs no Covid-19 infekcijas iedzerot prātam neaptveramu paracetamola daudzumu. Ārsti novērojuši, ka bezdarbībā mājās cilvēki pastiprināti lieto grādīgos dzērienus un pēc izglābšanas atzīst, ka nīkstot bezdarbībā un neredzot citu izeju, vēsta LTV raidījums "Panorāma".

Lasiet arī

Sabiedrība Rīgas atjauno daļu braukšanas maksu atlaižu transportā. Lūk, kā būs!

Rīgas domes pagaidu administrācija šodien lēma virknei pasažieru grupu no 1.jūnija atjaunot braukšanas maksas atlaides Rīgas sabiedriskajā transportā.

Ekonomika Latvijā pirmajā ceturksnī - lielākais kritums ekonomikā starp Baltijas valstīm

Latvijā šogad pirmajā ceturksnī bija lielākais iekšzemes kopprodukta (IKP) kritums starp Baltijas valstīm, liecina Latvijas Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Ekonomika Paredz, ka reklāmas un mediju nozare Covid-19 sekas jutīs vēl 2-3 gadus

Latvijas reklāmas un mediju nozare Covid-19 dēļ šobrīd piedzīvo būtisku ieņēmumu samazinājumu un šīs krīzes sekas nozare izjutīs vēl divus trīs gadus, intervijā aģentūrai LETA prognozēja Latvijas Reklāmas asociācijas valdes priekšsēdētāja Baiba Liepiņa.