• Maksis,
  • Raivis,
  • Raivo
RU
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lenta
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Cik ietaupa pacients? Jaunā kompensējamo medikamentu izrakstīšanas kārtība

Teksta izmērs Aa Aa
Veselība
lat.bb.lv 12:53, 28.04.2020

Jau gandrīz mēnesi, no 1.aprīļa darbojas jaunā valsts kompensējamo medikamentu izrakstīšanas kārtība. Tā paredz, ka ārsti receptē norāda zāļu aktīvo vielu, nevis zāļu zīmola nosaukumu. Aptiekā no vienādas iedarbības zālēm pacientam tiek izsniegtas tās zāles, kurām ir zemākā cena. Veselības ministrijas aprēķini liecina, ka jaunā zāļu izrakstīšanas kārtība Latvijas pacientiem gadā ļaus ietaupīt aptuveni 25 miljonus EUR.


"Tas ir būtisks sasniegums, ka beidzot arī Latvija pievienojusies Lietuvai, Igaunijai un citām Eiropas valstīm, kur ārsti jau ar panākumiem kompensējamo zāļu receptēs norāda aktīvo vielu, nevis zāļu zīmola nosaukumu," uzsver LPMA valdes priekšsēdētājs Egils Einārs Jurševics. "Šāda pieeja ļauj novērst situāciju, ka pacienti pārmaksā par zālēm, lai gan aptiekās ir pieejamas zemākas cenas medikamenti ar tādu pašu ārstniecisko iedarbību un kvalitāti kā oriģinālais preparāts"
Pacienta ietaupījums atkarīgs no tam nepieciešamā zāļu daudzuma un to izmaksām. Par piemēru var ņemt oriģinālo un patentbrīvo zāļu cenu salīdzinājumu 60 gadus veca pacienta X ārstēšanai. Bieži vien šajā vecumā cilvēki saskarās ar hronisku sirdsmazspēju un augstu asinsspiedienu, regulāri lietojot aptuveni 3 dažādus medikamentus. Izvēloties iegādāties dārgākās oriģinālās zāles, pacients X ik mēnesi šajos medikamentos iztērē 20,79 EUR, savukārt līdzvērtīgas kvalitātes patentbrīvās zāles pacientam izmaksātu 6,73 EUR. Šāds, trīskāršs ietaupījums, būtu liels finansiāls atvieglojums, jo īpaši gados veciem pacientiem, kuri lieto plašu medikamentu klāstu.

Patentbrīvās zāles pacienta maciņam ir daudz draudzīgākas, ļaujot pacientiem, sevišķi tiem, kuriem regulāri jālieto daudz un dažādas zāles ievērojami ietaupīt finansiālos resursus. Tāpat īpaši būtiski ir tas, ka izvēloties lietot patentbrīvās zāles bieži vien palielinās pacienta finansiālās iespējas iegādāties visas ārsta izrakstītās zāles, līdz ar to izvairoties no Latvijā visai ierastās situācijas, ka pacienta rocība atļauj iegādāties tikai daļu no ārstniecībai nepieciešamajām zālēm vai sliktākajā gadījumā nevienas.

Kādēļ šāda cenas atšķirība? Brīdī, kad oriģinālā medikamenta ražotājam beidzies patents, tam jāatklāj precīzs oriģinālpreparāta ķīmiskais sastāvs, balstoties uz kuru pārējās farmācijas kompānijas drīkst ražot identisku patentbrīvo preparātu. Tā kā tirgū parādās vairāki vienlīdz efektīva medikamenta ražotāji, šiem medikamentiem samazinās cena.

Lai arī ārstiem un farmaceitiem dažkārt jāsastopas ar pacientu bažām par patentbrīvo zāļu kvalitāti, tomēr svarīgi nepaļauties nepatiesiem aizspriedumiem un atcerēties, ka pacientu ārstē zāļu aktīvā viela, nevis iepakojums, tabletes izskats un krāsa. Ja pacientam tomēr rodas kādas bažas, ir svarīgi vērsties pie sava ģimenes ārsta.
Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arī

Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Veselība Lūk, kā! SKPC atklāj, no kā Latvijā cilvēka miruši gada pirmajā ceturksnī

Šā gada pirmajā ceturksnī vairāk nekā pusē gadījumu iedzīvotāju mirstības cēlonis bija saistīts ar asinsrites sistēmas slimībām, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) provizoriskā statistika.

Veselība Turpina samazināties saslimstība ar akūtām augšējo elpceļu infekcijām

Akūtu augšējo elpceļu infekciju intensitāte turpina samazināties, teikts Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) jaunākajā pārskatā.

Veselība Vairs ir tikai Covid-19? Sarūk zāļu iegāde citu nopietnu slimību ārstēšanai

Aprīlī vairākkārtīgi pieaudzis pieprasījums pēc precēm tieši Covid-19 profilaksei, savukārt būtiski samazinājusies medikamentu iegāde citu nopietnu saslimšanu ārstēšanai - jo īpaši sirds un asinsvadu un onkoloģijas, liecina "Mēness aptieka" apkopotā informācija.

Veselība Covid-19 krīzes realitāte: Pļēgurošana nedēļām līdz klīniskās nāves stāvoklim

“Gaiļezera” slimnīcā esošās Toksikoloģijas un sepses klīnikas mediķu ikdiena šajās nedēļās ir skarba: klīniskā nāve četru promiļu reibumā, smaga aknu saindēšanās, bailēs no Covid-19 infekcijas iedzerot prātam neaptveramu paracetamola daudzumu. Ārsti novērojuši, ka bezdarbībā mājās cilvēki pastiprināti lieto grādīgos dzērienus un pēc izglābšanas atzīst, ka nīkstot bezdarbībā un neredzot citu izeju, vēsta LTV raidījums "Panorāma".

Lasiet arī

Sabiedrība Bijusī Rīgas internātskolas darbiniece apsūdzēta par amfetamīna tirgošanu

Prokuratūra uzrādījusi apsūdzību kādai nu jau bijušajai Rīgas internātskolas darbiniecei par amfetamīna realizāciju.

Sabiedrība Rīgas atjauno daļu braukšanas maksu atlaižu transportā. Lūk, kā būs!

Rīgas domes pagaidu administrācija šodien lēma virknei pasažieru grupu no 1.jūnija atjaunot braukšanas maksas atlaides Rīgas sabiedriskajā transportā.

Ekonomika Latvijā pirmajā ceturksnī - lielākais kritums ekonomikā starp Baltijas valstīm

Latvijā šogad pirmajā ceturksnī bija lielākais iekšzemes kopprodukta (IKP) kritums starp Baltijas valstīm, liecina Latvijas Centrālās statistikas pārvaldes dati.