• Anrijs,
  • Arkādijs
RU
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lenta
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Aptauja: 7 no 10 Latvijas iedzīvotājiem mēdz saskarties ar vēdera uzpūšanos

Teksta izmērs Aa Aa
Veselība
LETA 10:30, 28.12.2019

Lielākā daļa jeb 72% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju kopumā mēdz saskarties ar vēdera uzpūšanos, no kuriem 29% norādījuši, ka šīs problēmas dēļ ir izvairījušies no publisku pasākumu apmeklēšanas, atklāj "Benu Aptiekas" Veselības monitoringa rezultāti.


Avots: LETA

Dati liecina, ka tikai 21% pētījuma dalībnieku ikdienā nesaskaras ar vēdera uzpūšanos, savukārt starp Latvijas iedzīvotājiem, kuri kopumā mēdz saskarties ar vēdera uzpūšanos, 25% saskaras ar to vismaz reizi nedēļā, 21% respondentu vismaz reizi mēnesī, bet 26% vēl retāk.

Sievietes ar vēdera uzpūšanos saskaras biežāk - starp visiem, kuri saskaras ar vēdera uzpūšanos, kopumā 52% sieviešu vismaz vienu reizi mēnesī ir šī problēma, savukārt vīriešu vidū šis rādītājs ir 39%.

Tomēr no publiskiem pasākumiem uzpūsta vēdera dēļ biežāk izvairās tieši vīrieši, respektīvi, starp vīriešiem, kuri kopumā mēdz saskarties ar vēdera uzpūšanos, 34% snieguši atbildi, ka šīs problēmas dēļ ir izlaiduši kādu publisku pasākumu, savukārt sieviešu vidū šis rādītājs ir 24%.

Pētījums neuzrāda, ka pastāvētu sakarība starp vēdera pūšanās biežumu un respondentu vecumu.

15% respondentu atklājuši, ka šīs problēmas risināšanai ir apmeklējuši ārstu, 7% vērsušies pie farmaceita, savukārt 78% aptaujāto situācijas uzlabošanai nav darījuši neko.

Uztura speciāliste Liene Sondore skaidro, ka vēdera uzpūšanās ir saistīta ar ēšanas paradumiem, piemēram, to, cik ātri tiek ieturēta maltīte. Viņa norāda, ka ir cilvēki, kuriem vēders pūšas no kāpostiem, pākšaugiem un skābētajiem produktiem, tomēr tas pārsvarā ir individuāli. Tāpat gāzes vēderā var veicināt liels cukura un tauku, kā arī olbaltumvielu daudzums.

Speciāliste atklāj, ka cilvēki bieži sūdzas par diskomforta sajūtu vēderā tieši pēc pākšaugu lietošanas uzturā. Tie uzturā būtu jālieto regulāri, proti, vismaz reizi nedēļā, tomēr nereti veidojas situācija, ka cilvēks ilgstoši nelieto kādas produktu grupas, un tad, ieēdot, piemēram, pākšaugus, sākas vēdera uzpūšanās, jo gremošanas trakta fermenti "nesaprot" šādus produktus. Ja vēdera uzpūšanās ir regulāra, Sondore mudina apmeklēt gastroenterologu vai doties pie uztura speciālista.

Sondore akcentē, ka Ziemassvētkos nevajadzētu ēst pārāk daudz. Arī svētku laikā jāatceras par sabalansētu un veselīgu ēdienkarti, pamatēdienā iekļaujot gaļu vai zivi, piedevas un saknes, savukārt veģetāriešiem tas varētu būt tofu vai tempi ar piedevām.

"Benu Aptiekas" Veselības monitorings veikts sadarbībā ar tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centru SKDS. Aptauja veikta 2019.gada oktobrī, aptaujājot 1005 Latvijas pastāvīgos iedzīvotājus vecumā no 18 līdz 75 gadiem.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arī

Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Veselība Ārsti sagatavojuši vadlīnijas racionālākai antibiotiku lietošanai. Kas jāzina?

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas ārsti ir apkopojuši jaunākos ieteikumus, kas palīdzēs dažādu specializāciju mediķiem un ģimenes ārstiem mērķtiecīgāk un pārdomātāk izvēlēties antibiotikas pacienta ārstniecībai, ordinējot tās atbilstoši noteiktai slimības diagnozei, informē slimnīcas pārstāve Ilga Namniece.

Veselība Nāve 10 stundu laikā! Indīgākais augs Latvijā, kas obligāti jāpazīst! (+FOTO)

Vai zini, kas ir indīgākais augs Latvijā, no kura īpaši jāuzmanās? Ar to saindējoties, nāve var iestāties 10-14 stundu laikā.

Veselība Vērtēs iespēju ieviest veselības nodokli 5% apmērā

Latvijā nodokļu sistēmas uzlabošanai tiek vērtēta iespēja ieviest veselības nodokli jeb veselības apdrošināšanu 5% apmērā, trešdien Latvijas Radio raidījumā "Krustpunktā" sacīja finanšu ministrs Jānis Reirs (JV).

Veselība Latvijā joprojām augstākā HIV saslimstība visu ES valstu vidū

Lai gan 2019.gadā Latvijā ir reģistrēts par 31 jaunu HIV gadījumu mazāk nekā gadu iepriekš, jau kopš 2016.gada Latvijā saglabājas augstākā HIV izplatība Eiropas Savienības valstu vidū, rēķinot pēc jaunatklāto HIV gadījumu skaita pret iedzīvotāju skaitu, liecina Baltijas HIV asociācijas pēc oficiālās statistikas veiktie aprēķini.

Lasiet arī

Sabiedrība Ādažu bāzē atklās jaunuzceltās kazarmas
Rīga, 6.jūl., LETA. Ādažu bāzē šodien plkst.12 atklās divas jaunuzceltās kazarmas, kas paredzētas Latvijas un sabiedroto bruņoto spēku karavīru izvietošanai, aģentūru LETA informēja Aizsardzības ministrijā. Svinīgajā ka...
Sabiedrība ZM speciālisti piedalīsies ES Padomes Biodrošuma darba grupas tiešsaistes sanāksmē
Rīga, 6.jūl., LETA. Zemkopības ministrijas (ZM) speciālisti šodien piedalīsies Eiropas Savienības (ES) Padomes Biodrošuma darba grupas tiešsaistes sanāksmē, aģentūru LETA informēja ZM. Sanāksme sāksies plkst.10, un taj...
Sabiedrība Jaunnedēļ RTU tiešsaistē rīkos atvērto durvju dienu ārzemju studentiem
Rīga, 5.jūl., LETA. Nākamnedēļ, 7.jūlijā, Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) organizēs atvērto durvju dienu ārzemju studentiem "RTU Open Day 2020", liecina informācija universitātes mājaslapā. RTU atvērto durvju diena no...