• Augusts
RU
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lenta
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Gandrīz katrs piektais iedzīvotājs pastāvīgi izjūt ilgstošu nespēku. Ko darīt?

Teksta izmērs Aa Aa
Veselība
LETA 15:57, 08.12.2019

Ilgstošu nespēku pastāvīgi izjūt 18% Latvijas iedzīvotāju, tomēr lielākā daļa no viņiem saskaras ar spēku izsīkumu tieši pavasarī, secināts pēc "Benu Aptiekas" pasūtījuma sabiedriskās domas pētījumu centra SKDS veiktajā aptaujā.Kā liecina aptaujas dati, ilgstošu spēku izsīkumu biežāk izjūt sievietes, proti, 21% sieviešu. Tikmēr tikai 13% vīriešu atzinuši, ka pastāvīgi izjūt ilgstošu spēku izsīkumu.

Analizējot iegūtos rezultātus pēc ģimenē lietotās sarunvalodas, atklājas, ka krievvalodīgie biežāk nekā latvieši saskaras ar ilgstošu spēku izsīkumu - 20% pret 16%. Savukārt 27% latviešu norādīja, ka nogurumu izjūt pavasara periodā, kamēr starp krievvalodīgajiem 20% atbildēja tāpat.

Turpretim, skatoties pēc aptaujāto ienākumu līmeņa, dati liecina, ka iedzīvotāji ar augstu ienākumu līmeni krietni retāk izjūt ilgstošu spēku izsīkumu nekā aptaujātie ar zemiem ienākumiem. Proti, vien 12% aptaujāto ar augstiem ienākumiem norādīja uz spēka izsīkumu, kamēr 27% cilvēku ar zemiem ienākumiem ziņoja par nespēku.

Savukārt, reģionālā griezumā ilgstošu spēku izsīkumu visbiežāk izjūt rīdzinieki, proti, 21% respondentu. Starp Latgales iedzīvotājiem, kopā 20% aptaujāto saskaras ar ilgstošu nespēku. Turpretim 17% kurzemnieku, 15% Vidzemes un 13% Zemgales aptaujāto ziņoja par spēku izsīkumu.

Tomēr 40% Veselības monitoringa dalībnieku sacījuši, ka, lai mazinātu ilgstošu spēku izsīkuma, ir lietojuši uztura bagātinātājus, 31% darbā ir ņēmuši atvaļinājumu, 19% vērsušies pie ārsta, savukārt 12% lietojuši medikamentus. Savukārt 23% nespēka mazināšanai esot darījuši kaut ko citu, bet 27% šīs problēmas risināšanai nav darījuši neko.

Ģimenes ārste Zane Zitmane skaidro, ka biežākie ilgstoša nespēka cēloņi ir pārstrādāšanās un darbs emocionāli grūtos apstākļos, piemēram, sociālo darbinieku, mediķu vai skolotāju profesijās. Tāpat pastāvīgu nogurumu var izraisīt saspringtas attiecības ar līdzcilvēkiem, pārmērīgs stresa līmenis, nepietiekams uzturs, kā arī perfekcionisms un pārspīlēta pienākuma vai vainas apziņa.

Ārste norāda, ka ilgstošs spēku izsīkums var liecināt par daudz nopietnākām saslimšanām, kā, piemēram mazasinību, cukura diabētu, depresiju, nieru mazspēju, D vitamīna trūkumu, kā arī onkoloģiskām saslimšanām vai miega traucējumiem.

Zitmane uzsver, ka spēka izsīkuma gadījumā sākotnēji jāmēģina meklēt tā cēloņus un censties tos novērst. Tomēr ja tas neizdodas divu nedēļu līdz mēneša laikā, viņa mudina vērsties pie ģimenes ārsta, lai veiktu asins analīzes un citus nepieciešamos izmeklējumus.

Šo Veselības monitoringu veic "Benu Aptieka" sadarbībā ar tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centru SKDS. Pētījums veikts 2019.gada augustā, aptaujājot 1005 Latvijas pastāvīgos iedzīvotājus vecumā no 18 līdz 75 gadiem.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arī

Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Veselība Pirmās novecošanas pazīmes parādās jau 25 gados. Kā tās aizkavēt?

Ar gadiem nāk ne tikai viedums, bet arī pirmās novecošanās pazīmes. Lai arī cik ļoti mēs vēlētos savu jaunību uzturēt pēc iespējas ilgāk, saglabājot ādas maigumu, tvirtumu un skaidru acu skatienu – novecošanās irdabisks fizioloģisks process. Vasara ir laiks, kad savu sejas ādu jo īpaši pakļaujam priekšlaicīgas novecošanās riskam, tāpēc “Euroaptieka” farmaceite Zane Melberga skaidro, kādi faktori paātrina ādas priekšlaicīgu novecošanos un to, kā aizkavēt vecuma radītās izmaiņas sejas ādā.

Veselība Noskaidrots, kas cilvēkiem ir lielākie šķēršļi veselīgam dzīvesveidam

Lai arī cilvēki ar veselīgiem ieradumiem atzīst, ka viņiem ir laba veselība, 40% Latvijas iedzīvotāju pietrūkst gribasspēka pievērsties veselīgam dzīvesveidam, liecina jaunākā "Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss" pētījuma rezultāti. 26% aptaujāto kā būtiskāko šķērsli dzīvot veselīgāk norāda laika trūkumu, bet 22% - nepietiekamas finanses.

Veselība Patiesība vai mīts? 4 svarīgas lietas, kas jāzina par pārtikas produktiem

Kaut gan mūsdienās ļaudis kļūst izglītotāki un arvien vairāk pievērš uzmanību tam, ko ēd, Pasaules veselības organizācijas dati liecina, ka nelipīgas slimības joprojām ir galvenais nāves cēlonis pasaulē. Daži no visbiežāk sastopamajiem nelipīgu slimību iemesliem ir mainīgi riska faktori, piemēram, neveselīgs uzturs un fizisko nodarbību trūkums.

Veselība Kā vasaru pavadīt bez raizēm? 5 farmaceita padomi, kas noderēs ikvienam

Vasara mudina kļūt aktīvākiem. Vēlamies vairāk laika pavadīt ārpus mājas un izklaidi meklēt svaigā gaisā. Lai arī kāds būtu izvēlētās aktivitātes veids,“Euroaptieka” farmaceite Zane Melberga dalās praktiskos padomos, kam vasarā nepieciešams vērst papildu uzmanību, lai neciestu ne veselība, ne noskaņojums.

Lasiet arī

Sabiedrība Lielākajām partijām šogad ziedojumos pārskaitīti 177 672 eiro

Lielākajām partijām šogad ziedotāji atvēlējuši 177 672 eiro, liecina aģentūras LETA apkopotā Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) informācija.

Sabiedrība Izkrītot pa astotā stāva logu, Jelgavā gājis bojā mazulis

Svētdien, izkrītot pa astotā stāva logu, Jelgavā gājis bojā gadu un četrus mēnešus vecs bērns.

Sabiedrība Valmierā vēlas būvēt vēl vienu krematoriju

SIA "Vidzemes krematorija" Valmierā, aptuveni kilometra attālumā no esošās krematorijas, vēlas būvēt vēl vienu apbedīšanas pakalpojumu kompleksu ar krematoriju, aģentūra LETA uzzināja pilsētas pašvaldībā.