• Elma,
  • Elna,
  • Menarda
RUS
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Reklama.lv
RUS


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Facebook Facebook


VID uzņemsies jaunas teju 13 miljonu eiro saistības. Kādā nolūkā?

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 11:21, 17.08.2022

Valdība otrdien atļāva Valsts ieņēmumu dienestam (VID) uzņemties jaunas ilgtermiņa saistības 12,988 miljonu eiro apmērā muitas aprīkojuma pilnveidošanai.Valdība atļāva VID uzņemties jaunas valsts budžeta ilgtermiņa saistības Finanšu ministrijas budžeta apakšprogrammā "Valsts ieņēmumu dienesta īstenotie projekti finansiālo interešu aizsardzības jomā" 2023.-2026.gadam Eiropas Savienības programmas "Muitas kontroles aprīkojuma instruments" projektu īstenošanai.

Tostarp projekta "Muitas laboratorijas tehniskā aprīkojuma pilnveidošana" īstenošanai atļauts uzņemties jaunas saistības līdz 990 385 eiro apmērā, bet projekta "Muitas kontroles iekārtu robežšķērsošanas vietās pilnveidošana" īstenošanai līdz 11 997 312 eiro apmērā.

Tāpat valdība atbalstīja projektu īstenošanai nepieciešamā valsts budžeta finansējuma (priekšfinansējuma, nacionālā līdzfinansējuma un finansējuma pievienotās vērtības nodokļa izdevumu segšanai) piešķiršanu Finanšu ministrijai (VID) no valsts budžeta resora "Gadskārtējā valsts budžeta izpildes procesā pārdalāmais finansējums" programmas "Nesadalītais finansējums Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošanai".

Tostarp projekta "Muitas laboratorijas tehniskā aprīkojuma pilnveidošana" īstenošanai atbalstīta finansējuma piešķiršana līdz 662 985 eiro apmērā, bet projekta "Muitas kontroles iekārtu robežšķērsošanas vietās pilnveidošana" īstenošanai - līdz 6 270 680 eiro apmērā.

Finanšu ministrijai, sagatavojot vidēja termiņa budžeta prognozes, uzdots palielināt ieņēmumus no akcīzes nodokļa 2026.gadā un turpmāk ik gadu par 889 000 eiro.

VID ir iesniedzis projekta "Muitas kontroles iekārtu robežšķērsošanas vietās pilnveidošana" (IXEECC projekts) pieteikumu finansējuma piesaistei no Eiropas Komisijas (EK) Nodokļu politikas un muitas savienības ģenerāldirektorāta administrētās programmas "Muitas kontroles aprīkojuma instruments" (CCEI) programmas. Plānots, ka IXEECC projekta ieviešana un tā īstenošanas rezultāti stiprinās VID efektivitāti cīņā ar nelikumīgu tirdzniecību, preču kontrabandu, kā arī veicinās VID kapacitāti sabiedrības drošības un drošuma nodrošināšanā un godīgās tirdzniecības veicināšanā, īstenojot kontroles pasākumus prioritārajās jomās - akcīzes preču, narkotisko un psihotropo vielu kontrabandas apkarošanā.

Finanšu ministrija norāda, ka daļa no VID rīcībā esošajām kravu kontroles rentgena iekārtām ir novecojušas un vairs neatbilst šodienas drošības prasībām, to efektivitāte ir mazinājusies, jo skenēto attēlu kvalitāte nav apmierinoša.

Piemēram, Grebņevas muitas kontroles punktā (MKP) kravu kontroles rentgena iekārta ekspluatācijā ir no 2008.gada, tās uzturēšanas izmaksas arvien palielinās. Savukārt, Rīgas brīvostas MKP kravu kontroles rentgena iekārtas labošana prasa vairāk nekā 600 000 eiro, un VID Muitas pārvaldes Muitas kontroles punktu infrastruktūras pārvaldības padome ir pieņēmusi lēmumu Rīgas brīvostas MKP kravu kontroles rentgena iekārtu tālāk neuzturēt (neremontēt) un tās vietā meklēt risinājumus iekārtas nomaiņai.

Rīgas brīvostas MKP bagāžas rentgena iekārta ir iegādāta pirms 25 gadiem un ir fiziski un morāli novecojusi - skenēto attēlu kvalitāte neatbilst šodienas prasībām, jo līdz 2000.gadam ražotām iekārtām skenētais attēls ir melnbalts, un tā kvalitāte nav salīdzināma ar jaunāko rentgena iekārtu skenētajiem attēliem. Šo problēmu novēršanai ir nepieciešami būtiski finanšu resursi, ko ieguldīt vecās iekārtās nav ne finansiāli, ne saimnieciski izdevīgi.

IXEECC projekta mērķi ir stacionārās kravu kontroles rentgena iekārtas iegāde Grebņevas MKP, palešu/bagāžas kontroles rentgena iekārtas iegāde Rīgas brīvostas MKP un mobilo kravu kontroles rentgena iekārtas iegāde Rīgas brīvostas MKP.

IXEECC projekta īstenošana tiek plānota 36 mēnešu laikā. Kopējās izmaksas tiek lēstas 9 367 312 eiro apmērā. Projektā attiecināmās izmaksas plānotas 7 741 580 eiro, no kurām 80% jeb 6 193 264 eiro veido Eiropas Komisijas līdzfinansējums, bet nepieciešamais nacionālais līdzfinansējums (20% no attiecināmajām izmaksām) ir 1 548 316 eiro, un finansējums pievienotās vērtības nodokļa (PVN) izdevumu segšanai 1 625 732 eiro.

Projekta sekmīgai īstenošanai papildus nepieciešams finansējums Grebņevas MKP rentgena iekārtas ēkas būvniecībai (provizoriski 2 630 000 eiro ar PVN), jo ar infrastruktūras izveidi saistītās izmaksas nevar pretendēt uz CCEI programmas finansējumu un attiecīgi tās nav iekļautas projekta budžetā un aktivitāšu plānā.

Tāpat VID ir iesniedzis projekta "Muitas laboratorijas tehniskā aprīkojuma pilnveidošana" (ICLEST projekts) pieteikumu finansējuma piesaistei no CCEI programmas. Plānots, ka ICLEST projekta ieviešana un tā īstenošanas rezultāti stiprinās VID efektivitāti ēnu ekonomikas mazināšanā, veicot negodprātīgu komersantu importēto vai pārstrādes procesā iegūto akcīzes preču (degviela, alkohols) detalizētu izpēti un secīgi novērstu izvairīšanos no nodokļu nomaksas.

ICLEST projekta mērķi ir novērst pašreizējos draudus, ko rada pirms gadu desmitiem iegādāto novecojušo iekārtu izmantošana. VID Muitas pārvaldes Muitas laboratorija veic dažādu preču paraugu, tostarp naftas produktu, izpēti muitas un akcīzes jomā, narkotisko un psihotropo vielu, kā arī to prekursoru ķīmiskās ekspertīzes.

Lielākā daļa analītisko iekārtu iegādāta ES "Phare" programmas projektos 1998. un 2004.gadā un ir novecojušas, tāpēc tiek ieguldīti ievērojami līdzekļi to remontā un rezerves daļu iegādē. Iekārtu noslogojums un tehniskais nolietojums, kā arī mūsdienīgu analītisko iekārtu trūkums liedz izstrādāt un ieviest jaunas izpētes metodes dažādu preču grupām, kā arī veikt analīzes, lai konstatētu, vai tiek izpildītas ES un nacionālo normatīvo aktu prasības, piemēram, degvielas jaunā eiromarķiera noteikšanai.

Tāpat ICLEST projekta mērķis ir stiprināt laboratorijas analītisko kapacitāti, nodrošinot pareizu preču izcelsmes un vērtības noteikšanu, klasifikāciju pēc muitas tarifa, pareizu nodevu un nodokļu iekasēšanu, tirdzniecības politikas pasākumu piemērošanu, konkurences apstākļu izlīdzināšanu tirgū, nelegālās tirdzniecības un preču pārvietošanas novēršanu, kā arī cilvēku veselības aizsardzību.

ICLEST projekta īstenošana tiek plānota 36 mēnešu laikā, un tā kopējās izmaksas tiek plānotas 990 385 eiro apmērā. Projektā attiecināmās izmaksas (bez PVN) ir plānotas 818 500 eiro, no kurām 80% jeb 654 800 eiro veido EK līdzfinansējums, bet nepieciešamais nacionālais līdzfinansējums (20% no attiecināmajām izmaksām) ir 163 700 eiro, un finansējums PVN izdevumu segšanai ir 171 885 eiro.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arīARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Krievijas vēstniekam Latvijā izteikts protests

Krievijas vēstniekam Latvijā Mihailam Vaņinam Ārlietu ministrija iesniegusi protesta notu saistībā ar Krievijas īstenoto okupēto Ukrainas teritoriju prettiesisko aneksiju, aģentūru LETA informēja ministrijā.

Sabiedrība Tiesībsargi novēros vēlēšanas psihoneiroloģiskajās slimnīcās un cietumos

Sestdien Tiesībsarga biroja darbinieki piedalīsies 14. Saeimas vēlēšanu novērošanā, klātienē dodoties uz psihoneiroloģiskajām slimnīcām un ieslodzījuma vietām visā Latvijā, aģentūru LETA informēja Tiesībsarga biroja pārstāvis Edgars Lākutis.

Sabiedrība Iepriekšējās balsošanas vēlētāju aktivitāte lielāka nekā pirms četriem gadiem

Šonedēļ trīs dienās, kad atsevišķos vēlēšanu iecirkņos bija iespēja nodot glabāšanā balsi 14.Saeimas vēlēšanās, balsotāju aktivitāte bijusi lielāka nekā pirms četriem gadiem - šo iespēju kopumā izmantoja 63 342 pilsoņi jeb 4,11% no vēlētāju kopskaita, liecina Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) apkopotā informācija.

Sabiedrība Levits: Skolotājiem jāsaņem konkurētspējīgs atalgojums

Latvijas tautas izglītībai jābūt prioritātei, tādēļ skolotājiem jāsaņem konkurētspējīgs atalgojums un sabalansēta darba slodze, sveicot pedagogus Skolotāju dienā, uzsvēris Valsts prezidents Egils Levits.

Lasiet arī

Pasaule Ukrainas armija likvidējusi kārtējo iebrucēju ielikteni

Ukrainas armija likvidējusi kārtējo krievu okupācijas administrācijas amatpersonu - Hersonas apgabala okupācijas iestāžu vadītāja vietnieku Alekseju Kateriņičevu, piektdiena ziņo krievu mediji.

Sabiedrība Krievijas vēstniekam Latvijā izteikts protests

Krievijas vēstniekam Latvijā Mihailam Vaņinam Ārlietu ministrija iesniegusi protesta notu saistībā ar Krievijas īstenoto okupēto Ukrainas teritoriju prettiesisko aneksiju, aģentūru LETA informēja ministrijā.

Sabiedrība Tiesībsargi novēros vēlēšanas psihoneiroloģiskajās slimnīcās un cietumos

Sestdien Tiesībsarga biroja darbinieki piedalīsies 14. Saeimas vēlēšanu novērošanā, klātienē dodoties uz psihoneiroloģiskajām slimnīcām un ieslodzījuma vietām visā Latvijā, aģentūru LETA informēja Tiesībsarga biroja pārstāvis Edgars Lākutis.