• Oļegs,
  • Vineta
RUS
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Reklama.lv
RUS


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Facebook Facebook


Miris latviešu arhitekts Juris Monvīds Skalbergs

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 21:00, 05.08.2022

Trešdien, 3.augustā, miris arhitekts Juris Monvīds Skalbergs, informēja Latvijas Arhitektu savienībā.


Avots: LETA

Skalbergs dzimis 1935.gada 11.jūnijā.

Skalbergs pēc Rīgas Politehniskā institūta absolvēšanas 1960.gadā kļuva par vienu no jaunās paaudzes līderiem jau ar pirmajiem darbiem padomju modernisma uzplaukuma laikā - Pareizticīgo katedrāles pārbūvi par Zinību namu (1964), kinoteātri "Blāzma" (1964), Rīgas Krievu drāmas teātra rekonstrukciju (1967), muzikālo klubu "Allegro" (1970) un citiem objektiem.

Arhitektu savienībā norāda, ka pasaulē modernisma nāvi traktēja kā sprādzienu, bet Latvijā modernisms nomira klusi 1985.gadā, kad Skalbergs pārbūvēja "Blāzmu" par elitāru klubu. Arhitekts meta stilistisku kūleni, atbrīvojoties no modernisma un īstenojot spilgtus postmodernisma projektus - apvienības "Lauku celtnieks" ēku Vecrīgā, Peldu ielā (1987), institūta "Agroprojekts" ēku Rīgā, Maskavas ielā (1988) un citus.

Skalberga 80.gados projektētie ūdenstorņi joprojām ierakstās Latvijas lauku ainavā. Kultūras pils "Ziemeļblāzma" rekonstrukcija (2013) un tās skatu tornis apliecināja arhitekta atgriešanos pie modernisma idejām.

Skalbergs kā Baltijas arhitektu savienības BAUA prezidents pārstāvēja organizāciju 1993.gadā Čikāgā, kad BAUA uzņēma Starptautiskajā Arhitektu savienībā UIA. Viņš aktivizēja Latvijas Arhitektu savienības darbību, iekļaujoties Eiropas Arhitektūras padomes (ACE) darbā un pārstāvēja ASV mecenāta Gunta Boles balvu Rīgas Tehniskās universitātes studentiem. Arhitekts ir novērtēts ar Būvindustrijas lielo balvu un Jāņa Frīdriha Baumaņa medaļu par mūža ieguldījumu.

Atvadīšanās no Skalberga notiks trešdien, 10.augustā, plkst.15 Rīgā, 1.meža kapu kapličā.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arīARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Valdība vienojusies par Tieslietu akadēmijas izveidi. Kas tā būs?

Valdība otrdien vienojās par Tieslietu akadēmijas izveidei nepieciešamo investīciju īstenošanu ar Eiropas Savienības Atveseļošanas fonda līdzekļu atbalstu.

Sabiedrība Ar demokrātiju Latvijā ir apmierināti aptuveni trešdaļa iedzīvotāju

Ar demokrātiju Latvijā pilnībā apmierināti vai drīzāk apmierināti ir 36% Latvijas iedzīvotāju, liecina pētījumu kompānijas SKDS direktora Arņa Kaktiņa publiskotie aptaujas dati.

Sabiedrība Dienas laikā Bayraktar dāvināšanai Ukrainai saziedoti vairāk nekā 250 000 eiro

Latvijā dienas laikā kaujas drona "Bayraktar" iegādei un dāvināšanai Ukrainai savākti vairāk nekā 250 000 eiro, liecina informācija portālā "Ziedot.lv".

Sabiedrība Ģimenes ar bērniem kritizē kultūras piedāvājumu ārpus lielajām pilsētām

Ja ģimene vēlas apmeklēt profesionālus kultūras pasākumus, tai ir gan pašai jāpacīnās par augstākas kvalitātes piedāvājumu, gan arī jāmēro pamatīgs attālums, secināts Latvijas bērnu labklājības tīkla diskusijā "Vai dzīve ārpus lielajām pilsētām ir turīgo ģimeņu privilēģija?", kas tika veltīta kultūras pieejamības jautājumiem.

Lasiet arī

Pasaule Navaļnija komanda aicina Parīzi un Berni arestēt Putina ekssievas īpašumus

Krievijas opozicionāra Alekseja Navaļnija komanda trešdien pavēstīja, ka vērsusies pie Francijas un Šveices varasiestādēm ar aicinājumu arestēt Krievijas prezidenta Vladimira Putina bijušās sievas Ludmilas un viņas jaunā vīra Artura Očeretnija īpašumus.

Sabiedrība Pedagogu arodbiedrība vienojusies 19.septembrī sākt beztermiņa streiku

Latvijas Izglītības un zinātnes pedagogu arodbiedrības (LIZDA) plānotais pedagogu streiks sāksies 19.septembrī, pastāstīja LIZDA vadītāja Inga Vanaga.

Sabiedrība Valdība vienojusies par Tieslietu akadēmijas izveidi. Kas tā būs?

Valdība otrdien vienojās par Tieslietu akadēmijas izveidei nepieciešamo investīciju īstenošanu ar Eiropas Savienības Atveseļošanas fonda līdzekļu atbalstu.