• Oļegs,
  • Vineta
RUS
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Reklama.lv
RUS


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Facebook Facebook


Sociālantropologs: Latvijas sabiedrība ir egalitāra. Ko tas nozīmē?

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 11:21, 03.07.2022

Latvijas sabiedrība ir egalitāra un nevēlas dzīvot citu personu vadībā, sarunu festivāla "Lampa" aģentūras LETA organizētajā diskusijā "Lēmumi, brīvība un atbildība vai - kurš atbildēs par "bazaru"?" skaidroja Rīgas Stradiņa universitātes asociētais profesors un sociālantropologs Klāvs Sedlenieks.


Avots: LETA

Sedlenieks uzsvēra, ka sabiedrībā valda salīdzinoši liela neuzticība amatpersonām, un skaidroja, ka situācija Latvijā veido paradoksu. No vienas puses, Latvijas sabiedrība vēlas gaidīt, līdz kāds uzņemas atbildību un pasaka, kas ir sabiedrībai jādara, bet kā tikko kāds arī iekļūst varas pozīcijā, tā uzreiz šī persona tiek necienīta un ienīsta.

Diskusijas sākumā pētījuma centra SKDS vadītājs Arnis Kaktiņš, iepazīstinot ar sabiedrības uzticības līmeni līdzcilvēkiem, politiķiem un valdībai, skaidroja, ka salīdzinoši liela daļa sabiedrības neuzticas politiķiem un šis neuzticēšanās fenomens izteikti nav mainījies kopš 2000.gada. Uzticības līmenis Latvijā vairākus gadus turpina būt viens no zemākajiem Eiropas Savienībā.

Kā norādīja Kaktiņš, kopš 2009.gada vairāk nekā 65% iedzīvotāji netic vai drīzāk netic amatpersonu teiktajam. Turklāt 2021.gadā 72% sabiedrības neticēja vai drīzāk neticēja amatpersonu teiktajam.

Kā secināja Kaktiņš, ja uzticēšanās līmenis ir tik zems, kā ir pašlaik, tad Saeima nevar veiksmīgi ieviest jaunas reformas vai likumus - it īpaši krīzes situācijās, kad Saeimai būtu jāmotivē sabiedrību rīkoties, taču tas augstās neuzticamības dēļ nav iespējams. Kaktiņš kā piemēru minēja Covid-19 krīzi valstī un sekojošās diskusijas, kas izrietēja krīzes laikā.

Kaktiņš skaidroja, ka situācijai arī nepalīdz fakts, ka katrs ceturtais iedzīvotājs piekrīt apgalvojumam, ka ir daudz dažādu slepenu sazvērestību, kas ietekmējot cilvēku dzīves Latvijā.

"Agrolats Holdings" padomes loceklis Māris Mančinskis izcēla, ka lēmumu pieņemšanas procesā ir vairākas daļas un tieši lēmumu realizācija ir daļa, kas visvairāk rada problēmas uzticības veicināšanā.

Mančinskis skaidroja, ka vajag radīt kultūru, kurā tolerē kļūdas, it īpaši tādas, kas ir pieļautas darot, nevis nedarot.

Sedlenieks papildus uzsvēra, ka būtisks faktors ir arī tas, lai indivīdi uzņemtos atbildību, piedaloties ieviesto risinājumu procesos, piemēram, ievērojot Covid-19 ierobežojumus vai nepiesārņojot vietējos parkus.

Mančinskis izcēla, ka birokrātijas lielākā problēma ir, ka algots darbinieks nevēlas uzņemties lielus riskus, jo, lai gan izdošanās gadījumā nav garantēts personīgais labums darbiniekam, izgāšanās gadījumā darbinieks var tikt sodīts.

Sedlenieks papildus minēja, ka paaudžu maiņa fundamentāli lietas valstī nemainītu, jo realitātē jaunākās paaudzes pārstāvji sāk darbu, no vecajām paaudzēm iemācās, kā ir jāstrādā, un turpina strādāt kā iepriekšējā paaudze, bet ar iespējamām sīkām atšķirīgām niansēm.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arīARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Valdība vienojusies par Tieslietu akadēmijas izveidi. Kas tā būs?

Valdība otrdien vienojās par Tieslietu akadēmijas izveidei nepieciešamo investīciju īstenošanu ar Eiropas Savienības Atveseļošanas fonda līdzekļu atbalstu.

Sabiedrība Ar demokrātiju Latvijā ir apmierināti aptuveni trešdaļa iedzīvotāju

Ar demokrātiju Latvijā pilnībā apmierināti vai drīzāk apmierināti ir 36% Latvijas iedzīvotāju, liecina pētījumu kompānijas SKDS direktora Arņa Kaktiņa publiskotie aptaujas dati.

Sabiedrība Dienas laikā Bayraktar dāvināšanai Ukrainai saziedoti vairāk nekā 250 000 eiro

Latvijā dienas laikā kaujas drona "Bayraktar" iegādei un dāvināšanai Ukrainai savākti vairāk nekā 250 000 eiro, liecina informācija portālā "Ziedot.lv".

Sabiedrība Ģimenes ar bērniem kritizē kultūras piedāvājumu ārpus lielajām pilsētām

Ja ģimene vēlas apmeklēt profesionālus kultūras pasākumus, tai ir gan pašai jāpacīnās par augstākas kvalitātes piedāvājumu, gan arī jāmēro pamatīgs attālums, secināts Latvijas bērnu labklājības tīkla diskusijā "Vai dzīve ārpus lielajām pilsētām ir turīgo ģimeņu privilēģija?", kas tika veltīta kultūras pieejamības jautājumiem.

Lasiet arī

Pasaule Okupētās Doneckas vadonis uz sadarbību aicina Ziemeļkorejas līderi Kimu Čenunu

Krievu okupantu nominālais vietvaldis okupētajā Doneckas apgabalā nosūtījis vēstījumu Ziemeļkorejas līderim Kimam Čenunam ar aicinājumu uz sadarbību, vienlaikus izskanot signāliem, ka Ziemeļkoreja apsver iespēju nosūtīt strādniekus atjaunošanas darbiem Krievijas okupētajos Ukrainas reģionos.

Pasaule Navaļnija komanda aicina Parīzi un Berni arestēt Putina ekssievas īpašumus

Krievijas opozicionāra Alekseja Navaļnija komanda trešdien pavēstīja, ka vērsusies pie Francijas un Šveices varasiestādēm ar aicinājumu arestēt Krievijas prezidenta Vladimira Putina bijušās sievas Ludmilas un viņas jaunā vīra Artura Očeretnija īpašumus.

Sabiedrība Pedagogu arodbiedrība vienojusies 19.septembrī sākt beztermiņa streiku

Latvijas Izglītības un zinātnes pedagogu arodbiedrības (LIZDA) plānotais pedagogu streiks sāksies 19.septembrī, pastāstīja LIZDA vadītāja Inga Vanaga.