• Ildze,
  • Ilze,
  • Izolde
RUS
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv
RUS


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Ārkārtējo situāciju Latvijā pagarinās līdz februāra beigām. Vainīgs - omikrons

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 18:26, 04.01.2022 1

Covid-19 omikrona paveida izplatības dēļ Latvijā izsludināto ārkārtējo situāciju pagarinās līdz 28.februārim, otrdien pēc valdošās koalīcijas partiju sadarbības sanāksmes informēja Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV).Pašreiz spēkā esošais rīkojums par ārkārtējās situācijas izsludināšanu paredz, ka tā ir spēkā līdz 11.janvārim. Vēl pirms gadumijas Veselības ministrija (VM) izteica aicinājumu ārkārtējo situāciju pagarināt par vismaz trim vai četrām nedēļām, bet tagad koalīcijas partijas vienojušās to pagarināt līdz pat februāra beigām.

Premjers skaidroja, ka valstī pamatā paliks spēkā pašlaik noteiktie ierobežojumi, tomēr tiks pastiprinātas prasības saistībā ar masku valkāšanu, vakcinācijas sertifikātu derīguma termiņu, kā arī tiks paplašināta testēšana.

Valdība plāno noteikt prasību publiskās vietās obligāti lietot medicīniskās sejas maskas vai respiratorus. Pašlaik iedzīvotāji drīkst izmantot arī vairākkārt lietojamās auduma sejas maskas.

Preses konferencē veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP) skaidroja, ka koalīcija šodien atbalstīja VM piedāvājumu lemt par medicīnisko masku un FFP-2 respiratoru izmantošanu auduma masku vietā tur, kur maskas nepieciešamas. Šo prasību iecerēts ieviest tad, kad būs pietiekami sagādātas maskas un respiratori, kā arī būs skaidrs mehānisms, kā šīs maskas padarīt pieejamas mazturīgiem iedzīvotājiem.

Tad prasība lietot respiratoru būs vietās ar īpaši augstu inficēšanās risku, piemēram, sabiedriskajā transportā, individuālu pakalpojumu saņemšanai veselības aprūpē, skaistumkopšanā un citviet.

Plānotas arī izmaiņas attiecībā uz vakcinācijas pret Covid-19 sertifikātu derīguma termiņiem pakalpojumu saņemšanai un ceļošanai, tomēr izmaiņas neattieksies uz darba pienākumu veikšanu. Vakcinācijas sertifikātiem paredzēts noteikt deviņu mēnešu derīguma termiņu, savukārt personām, kas saņēmušas "Johnson& Johnsnon" vakcīnu, tas būs īsāks jeb pieci mēneši.

Pavļuts atzīmēja, ka šodien koalīcijā tika atbalstīts VM pirms mēneša rosinātais priekšlikums - 15.februārī "iedarbināt" jaunu sertifikātu derīguma termiņu sistēmu. Tiem, kuriem 15.februārī apritēs pieci mēneši no "Johnson& Johnsnon" vakcīnas saņemšanas brīža, būs jāveic balstvakcinācija, pretējā gadījumā viņu sertifikāti vairs nebūs derīgi. Citu vakcīnu ražotāju devu saņēmušajiem būs dots laiks deviņi mēneši kopš sākotnējās vakcinācijas, teica Pavļuts.

Covid-19 testēšanu plānots paplašināt īpaši privātajā sektorā.

Kariņš, pamatojot vakcinācijas sertifikātu derīguma termiņa ieviešanu, pauda, ka tas strādā līdzīgi kā telefona baterijas. "Mēs zinām - kad mēs uzlādējam telefonu, telefons ļoti labi strādā, bet parasti nākamajā naktī mums ir jāuzlādē no jauna, jo akumulators ar laiku nosēžas. Līdzīgi šīs vakcīnas ir ārkārtīgi spēcīgas un pasargā cilvēkus, cilvēku dzīvības, pasargā no smagas saslimšanas, bet līdzīgi kā telefona akumulators, to efektivitāte zūd. Tātad mums pa laikam ir jāuzlādē vakcinācijas, varētu teikt, akumulators," skaidroja premjers.

Par ārkārtējās situācijas pagarināšanu vēl būs jālemj Ministru kabineta sēdē, kā arī lēmums jāpārstiprina parlamentā.

Pēc Kariņa vārdiem, doma, ka demokrātiska valsts ar ierobežojumu palīdzību varētu pilnībā pārvarēt Covid-19 izplatību, nav iespējama - tam nepieciešama arī katra sabiedrības locekļa individuāla iesaiste. Viņš pauda, ka pieeju ieviest stingrus "lokdaunus" arī mazāku saslimstības uzplaiksnījumu gadījumā izvēlējusies tikai Ķīna, kamēr, piemēram, Eiropā, tostarp Latvijā, esot izvēlēta pieeja pēc iespējas neaizskart indivīda tiesības un ekonomisko attīstību, cik tas ir iespējams.

"Mēs cenšamies [cīnīties pret Covid-19] nevis ar ierobežojumiem kā galveno ieroci, bet ar cilvēka aizsardzību kā galveno ieroci. Un mēs - cilvēki - varam sevi individuāli aizsargāt, uzņemdamies individuālu atbildību, proti, vakcinējoties, valkājot maskas un testējoties. Tā stratēģija, kāda tā ir bijusi izstrādāta agrāk, turpinās arī šodien un arī uz priekšdienām tas tā arī būs," teica Kariņš.

Valdības vadītājs domā, ka iemesli, kādēļ cilvēki arvien saslimst ar Covid-19, esot saistīti ar pamata drošības pasākumu neievērošanu, nevakcinēšanos, kā arī faktu, ka vīruss ir ļoti lipīgs.

Ministru prezidents uzsvēra, ka sabiedrībai ir svarīgi mainīt domāšanu un apzināties, ka valsts visu neierobežos, tā vietā esot jāsaprot katram sava paša atbildība. "Mēs tagad ieejam omikrona vilnī nevis ar domu, ka mēs vilni apturēsim, slēdzot visu kā Ķīna, bet mēs tam vilnim tiksim cauri, ja mēs katrs individuāli uzņemsimies atbildību un pildīsim savus individuālos pienākumus, domājot, kā mēs varam sevi pasargāt," izteicās Kariņš.

Premjers solīja, ka tik ilgi, kamēr spēkā būs ierobežojumi, uzņēmējiem būs pieejami finanšu atbalsta mehānismi.

Pavļuts vērtēja, ka svētki Latvijā pavadīti relatīvi mierīgi, tomēr, kā jau bijis paredzams, vērojama omikrona izplatība. Sācis arī pieaugt neizsekojamo inficēšanās gadījumu skaits, vienlaikus paredzams, ka tas vēl augs, teica veselības ministrs, piebilstot, ka liels gadījumu skaits tiek atklāts lidostā, un valdībai būtu jālemj par testēšanas turpināšanu.

"Šīs prognozes norāda, ka omikrona izplatības masveidība un ātrums būs tik lieks, ka ir apdraudēta valsts kritisko funkciju nepārtrauktība, ne tikai slimnīcu noslodze," minēja Pavļuts, sakot, ka dažu nedēļu laikā vienlaikus varētu slimot tāds iedzīvotāju skaits, cik ar gripu izslimo 10 gados. Tāpat citu valstu pieredze ļaujot domāt, ka var rasties arī traucējumi citās nozarēs, piemēram, aviācijā, jo slimo apkalpju locekļi.

Pavļuts uzskata, ka pēc iespējas jācenšas izvairīties no ierobežojumu stingrākajām formām, kādas tika ieviestas pērn oktobrī un novembrī. Koalīcija vēlas izvairīties no lēmumiem par skolu darbības ierobežojumiem, pakalpojumu pieejamības pārtraukumiem vai komandantstundu. Tāpēc ministrs aicina iedzīvotājus vakcinēties, balstvakcinēties, valkāt kvalitatīvas sejas maskas un respiratorus, maksimāli izmantot testēšanas iespējas, pēc iespējas strādāt no mājām un apzināties, ka omikrons ir ārkārtīgi lipīgs un izplatās daudz straujāk nekā deltas paveids.

Aģentūra LETA jau ziņoja, ka VM iepriekš Operatīvās vadības grupas (OVG) formātā izteica aicinājumu ārkārtējo situāciju pagarināt par vismaz trim vai četrām nedēļām. VM pauda nostāju, ka pašlaik epidemioloģiskās drošības prasību mazināšana nav iespējama.

Ministrija rosināja noteikt papildu drošības nosacījumus, piemēram, medicīnisko masku vai FFP2 respiratoru lietošanu, darbinieku obligātu testēšanu kritiskajās nozarēs, maksimāli turpināt attālinātu darbu, veikt papildu testēšanu ar paštestiem pakalpojumu saņemšanai, piemēram, amatieru sportā, koru un deju kolektīvos.

Ministrijai tika uzticēts aktualizēt drošas darba vides rekomendācijas.

Ieraksts sēdes protokolā liecināja, ka, uzklausot ziņojumu par Covid-19 omikrona celma paveida izplatību Latvijā, ministriju pārstāvji un sociālie partneri netika atbalstījuši būtisku papildu drošības pasākumu ieviešanu.

Jau vēstīts, ka, ņemot vērā epidemioloģisko situāciju, Latvijā līdz 2022.gada 11.janvārim ir spēkā ārkārtējā situācija un virkne epidemioloģiskās drošības pasākumu. Privāta pulcēšanās ir atļauta līdz desmit personām telpā un līdz 20 personām ārā. Lielākā daļa pakalpojumu ir pieejami "zaļajā režīmā", kas nozīmē, ka tos var saņemt tikai ar vakcinācijas vai Covid-19 pārslimošanas sertifikātu.

Lasīt visus komentārus (1)

Lasiet arī

Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu
Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu
  • Stats 05.01.2022 04:39
    Latvijas oficiālā statistika[2020]/{2021} gadā: 1)Covid pozitīvo testu skaits "saslimušie" (ieskaitot 5 kārtēju testēšanu, kamēr uzrāda pozitīvu rezultātu, ignorējot pirmos 4 testus): [42497]/{234524} 2)Covid mirušie, kam bijis pozitīvs covid tests (nav garantēts, ka miris no covid, bet statistikā saka, ka covid nāve - ieskaitot vēžā, citu slimību, autoāvarijas un pašnāvības līķus, kas testēti pēcnāves autopsijas laikā): [680]/{3899} 3)Latvijas iedzīvotāju skaits: [1906000]/{1893000} 4)Covid mirušie pret pozitīviem testiem jeb "saslimušajiem": [1.600%]/{1.663%} 5)Covid mirušie pret valsts iedzīvotājiem: [0.036%]/{0.206%} 6) Secinājums: covid mirstība ir zema saslimušo vidū un parasti mirst gados veci cilvēki un cilvēki, kam veselības sitēma atsaka palīdzību. 7) Avoti: stat.gov.lv/lv/statistikas-temas/iedzivotaji/iedzivotaju-skaits/247-iedzivotaju-skaits-un-ta-izmainas covid19.gov.lv/covid-19/covid-19-statistika/covid-19-izplatiba-latvija 8)Latvijā 0 gripas gadījumu skaits gopš 2020. gada 1. janvāra, kad izsludināja covid pandēmiju. Gripu pārsauca par covid 19 un pievienoja klāt testus, kas atgriež nepatiesus rezultātus, lai palielinātu statistiku, uz kā bazes visi ierobežojumi un kovid pases, uzņēmumu slēgšana un cilvēku atlaišana no darba. Katru gadu ziemas sezonā vidēji 300-600 gripas gadījumu uz 100 000 iedzīvotājiem, bet no 2020. gada - nulle. Oficiālā Latvijas statistika: katrai sezonai klikšņini uz 20. nedēļas, kas ietver visas sezonas datus. spkc.gov.lv/lv/media/15017/download spkc.gov.lv/lv/parskati-par-akutu-augsejo-elpcelu-infekciju-un-gripas-izplatibu
    Ziņot redaktoram Atbildēt
Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība "Rīgas siltums" plāno vēl vienu siltumenerģijas tarifa pieaugumu

AS "Rīgas siltums" Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijai iesniedzis jaunu siltumenerģijas tarifu projektu, kas paredz siltumenerģijas gala tarifa pieaugumu par 3,9% no 1.marta līdz 2023.gada 28.februārim, liecina informācija oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis".

Sabiedrība Juhņēviča: cilvēki vairs neizvēlas "Johnson & Johnson" vakcīnu

Ņemot vērā pieprasījuma kritumu, vakcinācijas pret Covid-19 pakalpojuma sniedzēji vairs gandrīz nepasūta "Johnson & Johnson" ("Janssen") vakcīnu, ceturtdien TV3 raidījumā "900 sekundes" atzina Nacionālā veselības dienesta vakcinācijas projekta vadītāja Eva Juhņēviča.

Sabiedrība Tuvākajās diennaktīs Latvijā gaidāmi spēcīgi nokrišņi un vēji

Tuvākajās diennaktīs Latvijā gaidāmi spēcīgi nokrišņi un vēji, tādēļ celsies ūdens līmenis Latvijas rietumu un centrālās daļas upēs, visstraujāk - Kurzemes upēs, liecina prognozes.

Sabiedrība Gaisa temperatūra Latvijā svārstās ap nulli
Rīga, 27.janv., LETA. Agrā ceturtdienas rītā gaisa temperatūra Latvijā ir no -3 grādiem Krievijas pierobežā līdz +3 grādiem Kurzemes rietumkrastā, liecina dati no meteoroloģisko novērojumu stacijām.

Lasiet arī

Pasaule Katalonija atsakās no Covid-19 sertifikātiem restorānos, bāros un sporta zālēs

Spānijas Katalonijas reģions atteicies no prasības uzrādīt Covid-19 sertifikātu iekļūšanai restorānos, bāros un sporta zālēs, jo eksperti secinājuši, ka tas vairs nav efektīvs veids cīņā ar koronavīrusa omikrona paveida izplatīšanos.

Ekonomika Kariņš: Atvainojos, ja kāds būtu ko pārpratis vai es ne tā izteicies

Uzņēmēji ir tie, kas Latvijai rada bagātību, maksājot nodokļus un tādā veidā uzturot dažādas publiskā sektora sfēras, intervijā Latvijas Radio raidījumam "Krustpunktā" norādīja Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV).

Sports 8 dienas pirms olimpisko spēļu sākuma Pekinā atvēries olimpiskais ciemats

Astoņas dienas pirms Pekinas olimpisko spēļu sākuma ceturtdien tika atvērts olimpiskais ciemats, ievērojot stingrus Covid-19 vīrusa ierobežošanas noteikumus.