• Klaudijs,
 • Sabīne,
 • Sarma
RUS
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv
RUS


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Tiesībsargs: Ir pamats ieviest obligātu vakcinācijas politiku

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
BB.LV 11:48, 23.10.2021 7

Ja brīvprātīga vakcinācijas politika nav pietiekama, lai sasniegtu un saglabātu pūļa imunitāti, ir pamats ieviest obligātu vakcinācijas politiku, uzskata tiesībsargs Juris Jansons.


Avots: LETA

Tiesībsarga biroja mājaslapā publicēta atbilde uz jautājumu, vai obligāto pienākumu vakcinēties var paredzēt arī Latvijā. Tiesībsargs skaidro, ka kopš vakcīnas pret Covid-19 izstrādes, ir skaidrs, ka cīņā pret bīstamo Covid-19 infekcijas slimību ir nepieciešama plaša sabiedrības vakcinēšanās, tāpēc daudzas pasaules valstis ir noteikušas pienākumu vakcinēties pret to.

Viņš minēja, ka galvenās vadlīnijas obligātās vakcinācijas jautājumā var atrast Eiropas Cilvēktiesību tiesas (ECT) izskatītajā lietā "Vavrička and Others v. the Czech Republic". Tajā tika aplūkots Čehijas regulējums, kas paredzēja obligātu bērnu vakcināciju, pārkāpuma gadījumā paredzot soda naudas vecākiem, kā arī liedzot nevakcinētiem bērniem apmeklēt pirmsskolas iestādes.

ECT šajā lietā atzina, ka obligāta vakcinācija ierobežo indivīda tiesības uz privāto dzīvi, tomēr šāds ierobežojums ir pieļaujams, ja tas ir noteikts ar likumu, tam ir leģitīms mērķis un tas ir nepieciešams demokrātiskā sabiedrībā.

Jansons skaidroja, ka Latvijā Epidemioloģiskās drošības likums jau šobrīd paredz vakcinācijas vispārīgos noteikumus, kā arī noteic pilnvarojumu Ministru kabinetam noteikt infekcijas slimības, pret kurām personas vakcinējamas obligāti, kā arī šīs vakcinācijas kārtību un vakcinējamo personu loku. Tas nozīmē, ka Ministru kabinets arī bez īpaša likuma pieņemšanas varētu noteikt vakcinācijas obligātumu un vakcinēšanās kārtību.

"Obligātas vakcinācijas kā pamattiesību ierobežojuma leģitīmais mērķis būtu sabiedrības veselības un labklājības nodrošināšana," akcentējis Tiesībsargs, piebilstot, ka vakcinācija ir tas, kā varam aizsargāt sabiedrību no saslimšanas ar Covid-19 un novērst tā izraisīto kaitējumu.

Pēc viņa paustā, vispirms jāņem vērā, ka valstij ir plaša rīcības brīvība veselības politikas noteikšanā, izvēloties politikas mērķus un līdzekļus, un tas aptver arī valsts vakcinācijas politiku. Tāpat arī jāņem vērā, ka vakcinācija pret infekcijas slimībām ir visā pasaulē plaši izmantota un atzīta prakse, kas ir svarīgs līdzeklis sabiedrības veselības aizsardzībai.

Valstu politika ir arī stipri atkarīga no sabiedrības attieksmes, piemēram, ir valstis, kurās nav nepieciešams noteikt vakcinācijas pienākumu, jo ir pietiekami augsta brīvprātīga vakcinācija, kamēr citās valstīs šī aptvere ir nepietiekama, lai nodrošinātu pūļa imunitāti, klāstījis Jansons.

Viņaprāt, obligāta vakcinācija pret Covid-19 patlaban būtu atbilde uz neatliekamo sociālo vajadzību aizsargāt indivīdu un sabiedrības veselību pret Covid-19 plašo izplatību un samazināt saslimstības līmeni. Ja brīvprātīga vakcinācijas politika nav pietiekama, lai sasniegtu un saglabātu pūļa imunitāti, ir pamats ieviest obligātu vakcinācijas politiku, lai panāktu atbilstošu aizsardzības līmeni.

Šī ierobežojuma samērīguma vērtēšanā svarīgi esot arī ņemt vērā to, ka Covid-19 vakcīna ir pārbaudīta, droša un efektīva. Vienlaikus, paredzot vakcinēšanās pienākumu, jānodrošina arī iespējas personai tikt atbrīvotai no šī pienākuma, piemēram, kontrindikācijas dēļ, tāpat arī jābūt pieejamiem tiesību aizsardzības līdzekļiem. Regulējumam jāļauj iestādēm elastīgi reaģēt uz epidemioloģisko situāciju un medicīnas zinātnes un farmakoloģijas attīstību, kā arī jābūt pieejamam kompensējošam mehānismam vakcinācijas izraisītu veselības traucējumu gadījumā, uzskata Jansons.

Viņš minēja, ka vakcinācijas pienākuma izpildi nevar tieši uzlikt, bet pienākuma izpildi var nodrošināt netieši, piemēram, liedzot kādus pakalpojumus nevakcinētajiem. Tomēr viņš norādīja, ka ir stipri apšaubāma šādu pasākumu efektivitāte noteiktām personu grupām Latvijā Covid-19 kontekstā. Svarīgi, ka personām nevarētu tikt liegti būtiski valsts pakalpojumi, bet jebkādu soda naudu uzlikšana, piemēram, īpaši apdraudētajai pensionāru grupai, varētu būt nesamērīga.

"Izvēloties sabiedrības grupas, pret kurām varētu tikt attiecināts vakcinēšanās pienākums, to lokam ir jābūt skaidram un ir jāņem vērā arī vispārējie tiesību principi, piemēram, vienlīdzības princips - identificējot salīdzināmas grupas, nedrīkstētu būt patvaļīgs lēmums. Tāpēc arī vajadzētu būt skaidriem kritērijiem, kā un kādēļ kāda grupa izvēlēta," akcentējis tiesībsargs.

Kā ziņots, valstī līdz 15.novembrim izsludināts "lokdauns" Covid-19 izplatības ierobežošanai.

Lasīt visus komentārus (7)

Lasiet arī

Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu
Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu
 • Darbgājis 25.10.2021 12:56
  Kā gan tiesībsargam izdevies nepamanīt, ka Latvijā jau sen ir obligāta vakcinācija?!
  Ziņot redaktoram Atbildēt
  • Хватит играться словами ! 29.10.2021 12:10
   Обязательная = принудительная ! latvija.lv/PV идет сбор подписей за роспуск Сейма. Инициатива действительна до 31 октября. Поторопись, подпишись, распространи по знакомым.
   Ziņot redaktoram
  • Pievienojieties diskusijai
 • Latgaliete 23.10.2021 15:06
  Par to, ka mRNS vakcīnas arī ASV regulatora skatījumā ir gēnu terapija, var pārliecināties dokumentācijā un atskaitēs, kurus vakcīnu izstrādātāji iesniedz ASV Vērtspapīru un biržas komisijai (SEC, Securities and Exchange Commission). Vakcīnas izstrādā akciju sabiedrības, kuru akcijas kotējas biržās. Jebkāda informācija par vakcīnu efektivitāti, drošumu un kaitējumu spēlē milzīgu finansiālu lomu akciju turētājiem. Savos pieteikumos un atskaitēs SEC vakcīnu izstrādātāji raksta par riskiem, kas saistīti ar katras kompānijas dalību starptautiski nozīmīgos COVID-19 vakcīnu pētījumos un ar šo vakcīnu izdošanos, neizdošanos un atļauju lietošanai dažādās valstīs. Viens no riskiem, par kuriem savos dokumentos brīdina gan Moderna, gan Pfizer-BioNTech, ir, ka FDA klasifikācijā mRNS vakcīnas ir gēnu terapija, kas nozīmē, ka kompānijas publisko tēlu var ietekmēt gan negatīvā reakcija atsevišķās sabiedrības daļās, dzirdot par “gēnu terapiju”, gan citu gēnu terapijas produktu sekmes un publiskais tēls.[31][32] Pieteikumos izteikts brīdinājums, ka vakcīnu neizdošanās var atstāt graujošu iespaidu uz visiem ar gēnu terapiju saistītiem medikamentiem nākotnē. Tie ir apstākļi, par kuriem jūs neuzzināsiet no cēlajiem meļiem
  Ziņot redaktoram Atbildēt
 • juhnēviča padla nopirktā 23.10.2021 13:05
  pie varas esošo militāro slepeno cionas matricas izpildītāju marionete nopirktais tiesībsargs (it kā formāli ) . Nopirkts no cionistiem , kuru dienestā lepni savus masonu uzdevumus veic vīķe un zatlers...
  Ziņot redaktoram Atbildēt
 • juhņēvičs 23.10.2021 12:55
  vai tad pats kungs ar to eksperimentālo geitsa šļuru ari ir jau šļurinājies , ka tik laimīgs ? Nu šitos zelta miljardus jau nešpricēs , paši labi zin kas tajā kompotā iekšā....
  Ziņot redaktoram Atbildēt
 • Inese 23.10.2021 12:53
  Sveiki! ?1?1?
  Ziņot redaktoram Atbildēt
Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Traģēdija Jelgavas novadā: Ugunsgrēkā bojā gājis cilvēks

Ugunsgrēkā sestdienas vakarā daudzstāvu dzīvojamā ēkā Jelgavas novada Cenu pagastā gājis bojā cilvēks, informēja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā (VUGD).

Sabiedrība Sinoptiķi: Svētdiena būs līdz šim aukstākā diena šoziem

Svētdiena Latvijā būs dzestrākā diena kopš pagājušās ziemas, liecina sinoptiķu prognozes.

Sabiedrība "Lielajā dzintarā" notiks Imanta Kalniņa operas "Matīss, kausu bajārs" pirmatskaņojums
Rīga, 5.dec., LETA. Šodien plkst.19 Liepājā koncertzālē "Lielais dzintars" notiks Imanta Kalniņa operas "Matīss, kausu bajārs" pirmatskaņojums, aģentūru LETA informēja organizatori.
Sabiedrība Iedegs Siguldas centrālo un arī pagastu Ziemassvētku egles
Rīga, 5.dec., LETA. Šodien Siguldas dzelzceļa stacijas laukumā iemirdzēsies pilsētas centrālā egle, kura veidota no aptuveni 50 mazākām eglītēm un svētku laikā tajā iemirdzēsies vairāk nekā 9000 diožu lampiņas, aģentūru LETA informēja pašvaldībā.

Lasiet arī

COVID-19 Pagājušajā diennaktī Latvijā atklāti 477 Covid-19 gadījumi (+INFOGRAFIKA)

Pagājušajā diennaktī Latvijā atklāti 477 Covid-19 gadījumi un reģistrēti seši Covid-19 pacientu nāves gadījumi, liecina Slimību profilakses un kontroles centra apkopotie dati.

Ekonomika Mārupes dome izsolīs divu lauksaimniecības zemesgabalu nomas tiesības

Mārupes novada pašvaldība izsolīt divu lauksaimniecībā izmantojamu zemes gabalu nomas tiesības, liecina informācija pašvaldības mājaslapā.

Veselība Neiepriecinoši! Puse Latvijas jauniešu vecumā no 18 līdz 24 gadiem smēķē

Latvijā 50% aptaujāto jauniešu vecumā no 18 līdz 24 gadiem smēķē, turklāt katrs piektais jeb 19% no tiem to dara regulāri, liecina "Mana Aptieka & Apotheka" jaunākā Veselības indeksa aptauja.