• Lana,
  • Sergejs,
  • Svetlana
RUS
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv
RUS


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Bioloģiski vērtīgas pļavas saglabāšanai rakstnieka Edvarta Virzas tēva mājās notiks siena talka

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 02:54, 31.07.2021

Rīga, 31.jūl., LETA. Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) šodien plkst.10 aicina interesentus piedalīties siena talkā rakstnieka Edvarta Virzas tēva māju "Billīšu" īpašuma dabiskā, bioloģiski daudzveidīgā pļavā, Jelgavas novadā, aģentūru LETA informēja DAP dabas izglītības darba speciāliste Aiga Priede.

Rīga, 31.jūl., LETA. Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) šodien plkst.10 aicina interesentus piedalīties siena talkā rakstnieka Edvarta Virzas tēva māju "Billīšu" īpašuma dabiskā, bioloģiski daudzveidīgā pļavā, Jelgavas novadā, aģentūru LETA informēja DAP dabas izglītības darba speciāliste Aiga Priede.

Viens no 20.gadsimta latviešu rakstniekiem, dzejniekiem un publicistiem Edvarts Virza, vēloties saglabāt un nākamajām paaudzēm nodot pagājušo laiku tikumus un vērtības, savas bērnības atmiņas un savulaik piedzīvoto savijis leģendārā darbā "Straumēni". Poēmā atspoguļotās vērtīgās atziņas, mūsdienu cilvēkiem kalpo par dzīves pamatu, palīdz būt harmonijā ar sevi un dabu.

Mainoties cilvēku dzīvesveidam un saimniekošanai, mūsdienās, diemžēl, zudušas arī daudzas no savulaik cieņā turētām tradīcijām. Izzūdot vajadzībai pēc siena vākšanas, par retu un ne vairs tik saprotamu nodarbi, kļuvusi talku tradīcija. Bioloģiski vērtīgās pļavas, kas kādreiz regulāri tika pļautas un noganītas, aizaug.

Šovasar jau otro gadu, pateicoties rakstnieka Virzas mazmeitas, rakstnieces Annas Žīgures iniciatīvai un ieinteresētībai dabisku, daudzveidīgu pļavu atjaunošanā, ikvienam ir iespēja būt vietā, kur savulaik sarakstīti "Straumēni" un, piedaloties siena talkā, atsaukt atmiņā seno talku tradīciju.

Priede norādīja, ka rakstnieka tēva mājās, joprojām ikviens var sajust gan lauku mājas ikdienu, kurā valda mūžīga kārtība un iekšējs miers, kā tas aprakstīts poēmā, gan apgūt darba tikumu. Gluži kā senāk - "Billītēs" atkal valdīs darba duna un jautrība.

Šogad talka norisināsies "Rāceņos", vietā, kur dzimis rakstnieks Virza. Tagad te, bijušo māju vietā, plešas dabas vērtībām bagāta pļava un stalti stāv ozoli. Prasmīgas apsaimniekošanas rezultātā pļavā novērojamas retas sugas, ziedoši un īpaši aizsargājami augi un kukaiņi. Lai veicinātu sugu daudzveidību, dabiskā pļava šogad atkal ir nopļauta un gaida talkotājus. Nopļautās zāles savākšana šeit paveicama tikai ar roku darba palīdzību, jo ar tehniku šai pļavas daļai nav iespējams piekļūt. Tieši tādēļ nepieciešama brīvprātīgo palīdzība, kuri ar savu darbu varētu veicināt bioloģiski vērtīga zālāja un aizsargājamo augu saglabāšanu un nodošanu nākamajām paaudzēm, skaidroja Priede.

Pēc zāles savākšanas talkas dalībnieki eksperta pavadībā varēs izstaigāt pļavu un uzzināt par apkārtnē esošajām dabas vērtībām un cilvēku lomu to saglabāšanā. Rakstnieces Žīgures un viņas meitas Diānas Jances vadībā ikvienam būs iespēja piedalīties literārā pastaigā Virzas un Elzas Stērstes memoriālajā mājā "Billītēs". Būs arī siena talkai atbilstoša maltīte brīvā dabā "Billīšu" pagalmā un noslēgumā arī dziesmas un rotaļas kopā ar Iecavas folkloras kopu "Tarkšķi".

Dalība pasākumā ir bez maksas. Piesakoties talkā dalībniekiem jābūt gataviem aptuveni divas stundas pavadīt fiziski aktīvā darbā un vēl trīs stundas rosīties āra apstākļos. Siena talkas laikā būs pieejams dzeramais ūdens, taču jāņem līdzi pašiem sava pudele vai krūzīte, kurā ieliet ūdeni, kā arī pašiem parūpēties par aizsardzību pret insektiem un saules apdegumiem. Atbilstoši tematikai gan dāmas, gan kungi ir aicināti ģērbties baltos vai gaišas krāsas tērpos.

Pasākumā var piedalīties tikai personas, kas iepriekš pieteikušās, un var uzrādīt Covid-19 digitālo sertifikātu. 

Pulcēšanās vieta talkas dalībniekiem tiks paziņota pēc pieteikšanās, nosūtot e-pastu uz norādīto adresi.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arī

Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu
Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu
Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Aktīvisti vēlas velo un sabiedriskā transporta joslu izveidi arī Brīvības ielā

Apvienība "Pilsēta cilvēkiem" ir iesniegusi Rīgas domē iniciatīvu par velojoslu un sabiedriskā transporta joslu ierīkošanu Brīvības ielā, kuru parakstījuši ap 3300 iedzīvotāji, informēja apvienībā.

Sabiedrība Aizdomas, ka kriminālpolicists ņēmis aptuveni 2000 eiro lielu kukuli

Iekšējās drošības birojs (IDB) aizvadītajā nedēļā par vairāk nekā 2000 eiro kukuļņemšanu aizturējis Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes amatpersonu.

Sabiedrība Rīgā no dīķa izcelts miris cilvēks, līķis nodots policijai

Rīgā pirmdien no dīķa izcelts miris cilvēks, aģentūru LETA informēja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD).

Sabiedrība PKC: Kritiskā situācijā ierobežojumi būs arī vakcinētajiem, iespējams lokdauns

Veselības ministrijas (VM) sagatavotais noteikumu projekts "Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai", visticamāk, nebūs pietiekami efektīvs, apspriežot jauno regulējumu, otrdien valdības sēdē minēja Pārresoru koordinācijas centra (PKC) pārstāvis Vladislavs Vesperis, kurš pārstāvēja PKC vadīto ekspertu grupu.

Lasiet arī

Sabiedrība Pašvaldību reforma jau apliecina ieguvumus no tās, paziņo ministrs Plešs

Šovasar pamatā pabeigtā pašvaldību administratīvi teritoriālā reforma jau apliecina ieguvumus no tās un pierāda, ka "kopā mēs varam vairāk", šorīt intervijā TV3 vērtēja vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs (AP).

Ekonomika Izsludināts konkurss uz trīs PV padomes locekļu amatiem. Kāda ir alga?

Pārresoru koordinācijas centrs sadarbībā ar Satiksmes ministriju izsludinājis konkursu uz trīs AS "Pasažieru vilciens" (PV) padomes locekļu amatiem, liecina PV publiskotā informācija.

Sabiedrība Ap 1200 Valkas iedzīvotāju deklarējušies Igaunijā, paziņo pilsētas mērs

Pašlaik Igaunijā ir deklarējušies ap 1200 Valkas iedzīvotāju, intervijā Latvijas Radio lēsa Valkas novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis (Vidzemes partija).