• Egita,
  • Emīls,
  • Monvīds
RUS
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv
RUS


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Gandrīz puse Latvijas iedzīvotāju izjūt spēcīgu nogurumu no Covid-19

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 10:09, 30.05.2021

Izteikti spēcīgu nogurumu no Covid-19 izjūt 48% Latvijas iedzīvotāju, desmit baļļu skalā to vērtējot no astoņi līdz desmit, secināts "BENU Aptiekas Stresa termometra" rezultātos, kas iegūti sadarbībā ar pētījumu kompāniju "Gemius".


Avots: LETA

Salīdzinājumā ar šī gada janvāra rezultātiem, jaunākie dati liecina, ka nogurums no Covid-19 ir palielinājies, jo gada sākumā izteikti spēcīgu nogurumu no Covid-19 izjuta 42% respondentu. Ļoti augsts nogurums saglabājas jauniešu vidū - vecuma grupā no 18 līdz 24 gadiem izteikti spēcīgu nogurumu no Covid-19 izjūt 58% respondentu.

Analizējot iedzīvotāju pašvērtējumu, aptaujā secināts, ka vidēju Covid-19 nogurumu - no piecām līdz septiņām ballēm izjūt 28% respondentu, savukārt ar nelielu - no viena līdz četrām ballēm - Covid-19 nogurumu saskaras 24% respondentu.

Salīdzinot datus pēc respondentu dzimuma, secināms, ka spēcīgāku nogurumu izjūt sievietes. Kopumā 54% aptaujāto sieviešu sniedza atbildi, ka izjūt izteikti spēcīgu - no astoņām līdz desmit ballēm - nogurumu, kamēr vīriešu vidū šis rādītājs ir 42%. Ja visvairāk no Covid-19 noguruši ir jaunieši vecumā no 18 līdz 24 gadiem, tad vismazākais nogurums ir vecāka gadagājuma cilvēkiem - vecumā no 55 līdz 74 gadiem 32% respondentu snieguši atbildi, ka izjūt spēcīgu Covid-19 nogurumu.

Skaidrojot, kādēļ sievietes izjūt spēcīgāku Covid-19 nogurumu, psihoterapeits Andris Veselovskis norāda, ka vēsturiski vīrieši ir bijuši agresīvāki un vismaz ārēji centušies būt neievainojami gan fiziski, gan mentāli, savukārt sieviešu emocionālā pasaule ir plašāka, kā arī viņas spēcīgāk apzinās savas emocijas.

Vienlaikus eksperts iesaka ņemt vērā, ka spēcīgāka emocionālā uztvere var būt nogurdinoša, īpaši Covid-19 laikā, kad ir ilgstošs satraukums un neziņa par turpmāko dzīvi. Saistībā ar jauniešiem eksperts norāda, ka, lai arī gados jauni cilvēki krietni mazāk sasaista sevi ar Covid-19 saslimšanas riskiem, tomēr viņi ļoti vēlas atgriezties "normālā dzīvē" - satikt draugus, apmeklēt pasākumus un izklaidēties.

Lai tiktu galā ar Covid-19 izraisīto nogurumu, satraukumu un negatīvajām emocijām, 49,9% pandēmijas laikā pievērsušies seriāliem un filmām, 48,3% biežāk uzturas svaigā gaisā, 38,1% - regulāri sazinās ar ģimeni un draugiem, 33,8% - klausās mūziku, 28,7% - lasa grāmatas, 22,1% - iespēju robežās apceļo Latviju, 20,6% - apgūst jaunas prasmes un hobijus, savukārt 18,5% mēģina biežāk nodarboties ar fiziskām aktivitātēm.

Lai gan ir sākta masu vakcinācija pret Covid-19, vērojams, ka pandēmijas izraisītais nogurums no ilgstošiem saslimšanas riskiem, ierobežojumiem, izmaiņām ikdienā, stresa, informācijas pārbagātības un klātienes komunikācijas trūkuma turpina palielināties, secinājuši aptaujas veicēji.

Tas, kā cilvēki tiek galā ar šīm emocijām, savukārt esot atkarīgs no vairākiem faktoriem. Ja cilvēks ir "iestrēdzis" depresijā, ir nepieciešama medicīniska palīdzība. Parasti problēmas ilguma laiks atbilst tam laikam, kas ir nepieciešams, lai no tās pilnībā atgūtos. Piemēram, ja cilvēks gadu ir juties nomākts, tad apmēram gads ir nepieciešams, lai no šīm emocijām pilnībā atbrīvotos un atgūtu dzīvesprieku.

Veselovskis norāda, ka arī sociālajiem medijiem ir gan spriedzi, gan "Covid-19 nogurumu" pastiprinošs efekts, jo tur ikdienā ir novērojama izteikta agresivitāte un spēcīga viedokļu dalīšanās. Šobrīd sociālajos medijos ir ļoti daudz emocionāli kaitīgas informācijas, kas veicina pārmērīgu satraukšanos, baidīšanos, agresiju un dusmu izvirdumus, norāda eksperts. Tādēļ būtu ieteicams samazināt informācijas patēriņu, īpaši emocionāli jutīgiem cilvēkiem.

Tāpat, iestājoties siltam laikam, speciālists aicina regulāri izkustēties svaigā gaisā, kas arī palīdzēs atbrīvoties no negatīvām domām un noguruma.

Aptauja veikta sadarbībā ar interneta pētījumu kompāniju "Gemius", aptaujājot 1747 respondentus.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arī

Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu
Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu
Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Pirmdien gaidāma svelme līdz +34 grādiem; spēkā sarkanais brīdinājums

Pirmdien, gada garākajā dienā un astronomiskās vasaras pirmajā dienā, gaisa temperatūra Latvijā pakāpsies līdz +31..+34 grādiem, nedaudz mazāks karstums būs vien dažviet piekrastē, prognozē sinoptiķi.

Sabiedrība Mūža pensijas apdrošināšanā parakstīto prēmiju apmērs pirmajā ceturksnī samazinājies par 41,3%

Dzīvības apdrošinātāji mūža pensijas apdrošināšanā šogad pirmajā ceturksnī bruto prēmijās kopumā parakstījuši 10,262 miljonus eiro, kas ir par 41,3% mazāk nekā 2020.gada attiecīgajā periodā, liecina Finanšu un kapitāla tirgus komisijas dati (FKTK).

Sabiedrība Saulgriežu dienā gaidāma svelme līdz +34 grādiem; spēkā sarkanais brīdinājums
Rīga, 21.jūn., LETA. Pirmdien, gada garākajā dienā un astronomiskās vasaras pirmajā dienā, gaisa temperatūra Latvijā pakāpsies līdz +31..+34 grādiem, nedaudz mazāks karstums būs vien dažviet piekrastē, prognozē sinoptiķi.
Sabiedrība Darbu sāks trīs vakcinācijas punkti tirdzniecības centros Rīgā un Liepājā
Rīga, 21.jūn., LETA. Šodien darboties sāks vēl trīs vakcinācijas pret Covid-19 punkti tirdzniecības centros - divi Rīgā "Alfā" un "Akropolē", bet viens Liepājas lielveikalā "XL Sala".

Lasiet arī

COVID-19 Covid-19 pacientu skaits Latvijas slimnīcās sarucis līdz 400

Latvijas slimnīcās aizvadītajā diennaktī ievietoti 26 Covid-19 pacienti, savukārt 38 izrakstīti, līdz ar to kopumā stacionāros ārstējas 400 ar Covid-19 sirgstošie, kas ir par 17 mazāk nekā dienu iepriekš, liecina Nacionālā veselības dienesta apkopotie dati.

Sabiedrība Līdz šim izsniegti nepilni 140 000 digitālo Covid-19 sertifikātu

Kopējais līdz šim izsniegto digitālo Covid-19 sertifikātu skaits par slimības pārslimošanu, vakcināciju vai testa veikšanu sasniedzis nepilnus 140 000, aģentūru LETA informēja Nacionālais veselības dienests (NVD).

COVID-19 Covid-19 pacientu skaits Latvijas slimnīcās sarucis līdz 417

Latvijas slimnīcās aizvadītajā diennaktī ievietoti 25 Covid-19 pacienti, savukārt 41 izrakstīts, līdz ar to kopumā stacionāros ārstējas 417 ar Covid-19 sirgstošie, kas ir par 21 mazāk nekā dienu iepriekš, liecina Nacionālā veselības dienesta apkopotie dati.