• Egita,
  • Emīls,
  • Monvīds
RUS
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv
RUS


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Fiziskas sāpes ikdienā izjūt 46,9% Latvijas iedzīvotāju

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 20:53, 18.05.2021

Fiziskas sāpes ikdienā izjūt 46,9% Latvijas iedzīvotāju vecumā no 15 gadiem, kas ir par 2,6 procentpunktiem vairāk nekā pirms pieciem gadiem, aģentūrai LETA pavēstīja Centrālajā statistikas pārvaldē, atsaucoties uz Eiropas iedzīvotāju veselības aptaujas datiem.


Avots: LETA

Tostarp aptaujā secināts, ka 32,3% Latvijas iedzīvotāju ikdienā izjūt nelielas vai mērenas sāpes, savukārt 14,6% - vidēji stipras līdz ļoti stipras sāpes.

Statistikas pārvaldē arī atzīmēja, lai gan sāpes un to intensitāte ir subjektīvs novērtējums, tas būtiski atšķiras starp vīriešiem un sievietēm. Jaunākajā aptaujā secināts, ka fiziskas sāpes izjūt 52,3% sieviešu un 40,4% vīriešu (2014.gadā - 49,3% un 38,1%). Lielākoties iedzīvotāji izjūt nelielas vai mērenas sāpes - uz to norāda gandrīz katrs trešais vīrietis (30%) un sieviete (34,3%), kamēr 11,3% sieviešu jūt vidēji stipras, savukārt 6,7% - stipras vai ļoti stipras sāpes , bet vīrieši attiecīgi 6,8% un 3,6%.

Palielinoties vecumam, palielinās iedzīvotāju īpatsvars, kuri norāda uz fiziskām sāpēm un to intensitātes pieaugumu. Fiziskas sāpes izjūt 25,8% jauniešu vecumā no 15 līdz 24 gadiem, turpretim senioru vidū, proti, starp iedzīvotājiem vecumā no 75 gadiem šis īpatsvars ir 2,6 reizes lielāks - sāpes jūt 67,5% senioru. Fizisko sāpju novērtējums visstraujāk pieaug starp iedzīvotājiem vecuma grupās 25-34 un 35-44 gadi. Senioru vidū pastāv būtiska atšķirība dzimumu dalījumā - fiziskas sāpes jūt 71,7% sieviešu un 56,3% vīriešu. Turklāt 10,2% senioru sāpes vērtē kā stipras vai pat ļoti stipras.

Aptaujā secināts, ka sāpes vairāk ietekmē sieviešu ikdienas aktivitātes - lielākā daļa vīriešu (70,1%) neizjūt sāpju ietekmi, savukārt sieviešu īpatsvars ir par 13,6 procentpunktiem mazāks (56,5%). Tajā pašā laikā 21,6% iedzīvotāju atzīst, ka sāpes nedaudz ietekmē ikdienu darbā un mājās, 9,7% - ka mēreni daudz, savukārt 6,1% - ka diezgan stipri vai ļoti stipri. Visvairāk fiziskas sāpes skar iedzīvotājus vecumā no 75 gadiem - 15% norāda, ka sāpes diezgan stipri vai ļoti stipri ietekmē ikdienas gaitas.

Visbiežāk uz to, ka fiziskas sāpes kaut kādā mērā ietekmē ikdienas aktivitātes, norāda iedzīvotāji mājsaimniecībās ar zemiem ienākumiem (53,4%), ekonomiski neaktīvie (47,5%), kā arī iedzīvotāji Latgalē (43%).

Starp iedzīvotājiem, kuri izjūt fiziskas sāpes, lielākā daļa jeb 93,1% norāda, ka viņiem ir kāda ilgstoša slimība vai veselības problēma, tostarp jauniešu vidū šādu atbildi snieguši 79,4%, savukārt senioru - 98,5%.

Viena no izplatītākajām veselības problēmām ir muguras lejasdaļas sāpes vai citas hroniskas muguras problēmas. No iedzīvotājiem, kuri izjūt fiziskas sāpes, 60,3% atzīst, ka saskaras ar muguras lejasdaļas problēmām. Visbiežāk uz to norāda iedzīvotāji vecuma grupās 45-54 un 55-64 gadi. Savukārt 37% iedzīvotāju saskaras ar mugurkaula kakla daļas sāpēm, bet ar locītavu iekaisumu un locītavu deformāciju - attiecīgi 24,5% un 20,3%.

Eiropas iedzīvotāju veselības aptaujā 2019.-2020.gadā tika aptaujāti seši tūkstoši Latvijas iedzīvotāju vecumā no 15 gadiem, kuru atbildes tika vispārinātas uz visiem attiecīgā vecuma iedzīvotājiem. Aptaujā tika noskaidrota iedzīvotāju pašsajūta un subjektīvais viedoklis par savu veselību, kā arī dots pašnovērtējums dzīves veidam, veselības aprūpes pakalpojumu izmantošanai un pieejamībai saistībā ar iedzīvotāju sociāli ekonomiskiem rādītājiem.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arī

Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu
Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu
Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Pirmdien gaidāma svelme līdz +34 grādiem; spēkā sarkanais brīdinājums

Pirmdien, gada garākajā dienā un astronomiskās vasaras pirmajā dienā, gaisa temperatūra Latvijā pakāpsies līdz +31..+34 grādiem, nedaudz mazāks karstums būs vien dažviet piekrastē, prognozē sinoptiķi.

Sabiedrība Mūža pensijas apdrošināšanā parakstīto prēmiju apmērs pirmajā ceturksnī samazinājies par 41,3%

Dzīvības apdrošinātāji mūža pensijas apdrošināšanā šogad pirmajā ceturksnī bruto prēmijās kopumā parakstījuši 10,262 miljonus eiro, kas ir par 41,3% mazāk nekā 2020.gada attiecīgajā periodā, liecina Finanšu un kapitāla tirgus komisijas dati (FKTK).

Sabiedrība Saulgriežu dienā gaidāma svelme līdz +34 grādiem; spēkā sarkanais brīdinājums
Rīga, 21.jūn., LETA. Pirmdien, gada garākajā dienā un astronomiskās vasaras pirmajā dienā, gaisa temperatūra Latvijā pakāpsies līdz +31..+34 grādiem, nedaudz mazāks karstums būs vien dažviet piekrastē, prognozē sinoptiķi.
Sabiedrība Darbu sāks trīs vakcinācijas punkti tirdzniecības centros Rīgā un Liepājā
Rīga, 21.jūn., LETA. Šodien darboties sāks vēl trīs vakcinācijas pret Covid-19 punkti tirdzniecības centros - divi Rīgā "Alfā" un "Akropolē", bet viens Liepājas lielveikalā "XL Sala".

Lasiet arī

Sabiedrība Valsts apmaksās slimības lapas pirmās trīs dienas

Saeima Sociālo un darba lietu komisija šodien izskatīšanai galīgajā lasījumā atbalstīja Labklājības ministrijas (LM) virzītos likuma grozījumus, kas paredz, ka valsts apmaksās slimības lapas pirmās trīs dienas darbiniekiem ar augšējo elpceļu kādu infekciju.

Sabiedrība Traumotoloģijas slimnīcā ārstēs pacientus tikai neatliekamās situācijās

Traumotoloģijas un ortopēdijas slimnīca (TOS) saistībā ar Covid-19 infekcijas izplatības izraisīto slimnīcas darbaspējīgā ārstniecības un aprūpes personāla skaita samazināšanos, no 12.novembra koncentrēs visus savus resursus tikai neatliekamo traumu un septisko pacientu ārstēšanai, aģentūru LETA informēja TOS Projektu vadītāja Elīna Tolokonceva.

COVID-19 Veselības ministrija atrada papildu 300 slimnīcas gultu

Apzinot slimnīcu kapacitātes, panākta vienošanās par papildu 300 slimnīcas gultu atvēršanu vai pārprofilēšanu, šodien žurnālistiem pavēstīja Veselības ministrijas valsts sekretāre un Valsts operatīvās medicīniskā komisijas (VOMK) priekšsēdētāja Daina Mūrmane-Umbraško.