• Ilvija,
  • Marlēna,
  • Ziedone
RUS
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Reklama.lv
RUS


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Rosina 2.martu noteikt par Nacionālo partizānu bruņotās pretošanās atceres dienu

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 09:43, 18.04.2021

"Nacionālās apvienības" Saeimas deputāti rosina veikt grozījumus likumā "Par svētku, atceres un atzīmējamām dienām", 2.martu nosakot par Nacionālo partizānu bruņotās pretošanās atceres dienu.


Avots: LETA

Grozījumus sagatavojuši deputāti Andris Kazinovskis, Aleksandrs Kiršteins (NA), Ritvars Jansons (NA), Janīna Kursīte-Pakule (NA) un Edmunds Teirumnieks (NA).

Šo politiķu skatījumā, pieminot latviešu tautas pretošanos padomju okupācijas varai 50 gadu garumā, ir vienlīdz svarīgi atbilstoši novērtēt kā nevardarbīgo, tā arī bruņoto pretošanos. Deputātu ieskatā, gan padomju varas gados, kad to objektīvi pētīt vispār nebija iespējams, gan arī pēc Latvijas valstiskās neatkarības atjaunošanas, tieši bruņotā nacionālā pretošanās joprojām netiek pienācīgi novērtēta un pētīta.

Viņi norāda, ka Latvijas nacionālo partizānu karā, kurā piedalījās ap 14 000 cīnītāju, ļoti nozīmīga loma bija Latgalei, kur kā pirmajā padomju varas okupētajā Latvijas teritorijā jau 1944.gada vasaras nogalē sākās bruņotā pretošanās.

Viņuprāt, atzinība mūsu nacionālo partizānu varonīgajai cīņai nāca "nepiedodami lēni un vēlu", ka tikai 2017.gada 3.maijā ar Viestura ordeni tika apbalvoti pirmie divi bruņotās nacionālās pretošanās dalībnieki no pāris desmitiem tad vēl dzīvajiem nacionālajiem partizāniem.

"Latviešu tautas vēsturiskajā atmiņā tieši mūsu nacionālo partizānu (mežabrāļu) cīņas ir saglabājušās kā pretošanās simbols - nozīmīgākā nacionālās pretošanās forma, kas ilga 12 gadus," teikts likumprojekta anotācijā.

Deputātu ieskatā, nozīmīgākā nacionālo partizānu kauja 1945.gada 2.-3.martā notika Viļakas apriņķa Stompaku purva salās, kas esot lielākā kauja Latvijas nacionālo partizānu kara vēsturē. Tiek norādīts, ka ap 350 Latgales mežabrāļi izcīnīja smagu kauju ar uzbrūkošā čekas karaspēka skaitlisko pārspēku, paliekot nesakauti un organizēti atkāpjoties, izvairījās no draudošā aplenkuma un papildus zaudējumiem.

Tāpēc deputāti ierosina Saeimai noteikt par Nacionālo partizānu bruņotās pretošanās atceres dienu Stompaku kaujas datumu 2.martu - "kā latviešu tautas neapstrīdamas varonības un nepārprotamas valsts gribas apliecinājumu".

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arīARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Otrdienas saullēktā skaidrs un dzestrs laiks
Rīga, 24.maijs, LETA. Agrā otrdienas rītā debesis virs Latvijas ir skaidras, liecina meteoroloģiskā informācija.
Sabiedrība Reģionālo attīstības centru apvienība informēs par izaicinājumiem pašvaldībās Ukrainas kara bēgļu uzņemšanā
Rīga, 24.maijs, LETA. Šodien plkst.11 notiks Reģionālo attīstības centru apvienība (RACA) organizēta tikšanās ar medijiem, pārrunājot izaicinājumus pašvaldībām, nodrošinot Ukrainas kara bēgļu uzturēšanos mūsu valstī.
Sabiedrība Deputāti spriedīs par kontracepcijas pieejamību Latvijā
Rīga, 24.maijs, LETA. Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā šodien paredzēts spriest par kontracepcijas pieejamību Eiropā un Latvijā.
Sabiedrība Konservatīvie rosinās rīkot jaunu konkursu uz KNAB vadītāja amatu

Saeimas "Konservatīvo" frakcija rosinās rīkot jaunu konkursu uz Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) vadītāja amatu, pirmdien pēc koalīcijas partiju sanāksmes žurnālistiem paziņoja partijas līderis, tieslietu ministrs Jānis Bordāns (K).

Lasiet arī

Ekonomika Saeimā pauž atbalstu idejai sākt darbu pie AES izbūves

Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija trešdien atbalstīja priekšlikumu Enerģētikas likumā noteikt normu, ka Latvijas sistēmas operatoram ir pienākums nodrošināt nepieciešamo infrastruktūru atomelektrostacijas (AES) būvniecībai Latvijas teritorijā.

Sabiedrība Parlaments apstiprina Saeimas deputātes pilnvaras Akuraterei

Parlaments šodien Ievu Akurateri (K) apstiprināja par Saeimas deputāti. Attiecīgo lēmumu iepriekš atbalstīja arī Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija.

Sabiedrība Saeima ļauj Latvijas iedzīvotājiem kā brīvprātīgajiem karot Ukrainas pusē

Saeima pirmdien aptuveni desmit minūšu laikā ārkārtas sēdē steidzamības kārtā atbalstīja grozījumus Nacionālās drošības likumā, lai ļautu Latvijas iedzīvotājiem kā brīvprātīgajiem karot Ukrainas pusē.