• Rūdis,
 • Rūdolfs,
 • Viviāna
RUS
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv
RUS


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Carnikavā ūdens līmenis pavasara palos augstākais kopš 1968.gada (+FOTO)

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 09:14, 04.03.2021 2

Šogad Carnikavā novērotais ūdens līmenis ir otrais augstākais pavasara palos un astotais augstākais kopš 1934.gada, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) apkopotā informācija.


Avots: LETA

Šī gada palu ūdens līmeņa maksimumu pēc operatīvās informācijas sasniedza 3.martā plkst.16.15, tad ūdens līmenis virs LVĢMC novērojumu stacijas nulles atzīmes bija 325 centimetrus (cm) jeb 2,29 metri Latvijas normālā augstuma sistēmā.

Pavasara palu maksimums augstāks par šogad sasniegto pavasara maksimumu ir bijis tikai 1968.gadā. Togad tas sasniedza 335 cm virs LVĢMC novērojumu stacijas nulles atzīmes.

Lielajos 21.gadsimta plūdu gados 2010., 2013. un 2011. gadā maksimālās pavasara palu ūdens līmeņa atzīmes bija attiecīgi 306, 302 un 301 cm virs LVĢMC novērojumu stacijas nulles atzīmes.

Kopumā Gaujas lejteces ūdens līmeni ietekmē gan pavasara pali, gan vējuzplūdi, ko izraisa spēcīga vēja ietekmē Gaujas lejtecē ieplūstošs ūdens no Rīgas līča. Vējuzplūdu laikā ūdens līmenis ir bijis vēl augstāks. Ja šogad martā sasniegto ūdens līmeņa maksimumu salīdzina ar visiem vēsturiskajiem novērotajiem gada maksimālajiem līmeņiem, kas novēroti gan palu, gan vējuzplūdu gadījumos (laika periodam 1934.-2020.), tad šogad sasniegtais līmenis ierindojas astotajā vietā.

Šogad sasniegtais ūdens līmenis šajā upes posmā palu periodā atkārtojas vidēji reizi 50 gados.

Kā norāda LVĢMC, Gaujas augštecē un vidustecē ledus sega atsevišķos posmos gāja februāra beigās un marta sākumā. Gaujas augštecē pie Velēnas ledus sāka uzlūst marta sākumā. Gaujā pie Carnikavas februārī saglabājās ledus sega, bet 2.marta pēcpusdienā tā uzlūza un sākās intensīva ledus iešana.

Ledus iešanas laikā, ledus masām virzoties gar LVĢMC novērojumu stacijas posmu, ūdens līmenis strauji paaugstinājās, turpinoties ledus iešanai, lejpus Carnikavas novērojumu stacijas izveidojās ledus sastrēgums, jo Gaujas pašā lejteces posmā esošā ledus sega nebija uzlūzusi, no upes augšteces nākošās ledus masas sakrājās augšpus ledus segai.

Ledus masas turpināja blīvēties un paaugstinājās ūdens līmenis.


Avots: LETA

LETA jau ziņoja, ka situācijas nopietnība ar ledus sablīvēšanos Gaujā pie Carnikavas nakts laikā nav īpaši mainījusies, paredzēts, ka jau tuvāko stundu laikā ledus sablīvējums tiks spridzināts, skaidroja Civilās aizsardzības komisijas vadītājs, Ādažu mērs Māris Sprindžuks (LRA).

Izvērtējot situāciju, secināts, ka "spridzināt nāksies". Ledus nakts laikā ir izgājis zem tiltiem Carnikavā, taču vēl vairāk sablīvējies pirms pēdējā Gaujas līkuma. Sprindžuks atzina, ka ūdens līmenis upē Carnikavas apkārtnē nav īpaši mainījies, jo pieplūstošais ūdens atrod sev ceļu Gaujas palienē.

Saskaņā ar pašreizējo plāno ledus spridzināšana paredzēja pēdējā līkumā pirms Gaujas ietekas jūrā - ap kilometru no upes grīvas. "Tā ir vieta, kur sastrēgums nekustas," piebilda Sprindžuks.

Pārliecības, ka ledus spridzināšana pilnībā varētu novērst ledus sablīvēšanos, gan neesot, vienlaikus cerot, ka tas vismaz vaļīgāku padarītu ledus sastrēgumu un ļautu tam sākt kustēties jūras virzienā.

"Gaidāmas aukstas naktis, kas nozīmē, ka ledus sacementēsies, veidojot monolītu masu, kas upes līkumos iekārsies uz ilgu laiku. Ledus sablīvējumi rada milzīgu spiedienu uz krasta stiprinājumiem. Savukārt ja pēkšņi uznāks siltums, kas liks sakust sniegam Vidzemes mežos, būs straujš ūdens pieaugums, kas rada risku ūdenim appludināt apkārtesošās teritorijas," stāstīja Sprindžuks.

Lasīt visus komentārus (2)

Lasiet arī

 • Skaudības Dievs 05.03.2021 12:21
  Kāpēc Carnikavas novada domes ierēdnīši tēlo no sevis muļķīšus? Kāpēc domnieki izsniedz būvatļaujas namu būvniecībai aplūstošajās teritorijās? Gauja ir n-tos gadu tūkstošus sena upe. Cik aprobežotai un rīcībnespējīgai vietvarai ir jābūt, lai nesaprastu, ka Gaujas upes krastos nedrīkst būvēt mājas! Cilvēku stulbuma dēļ cieš visa dzīvā radība. NBS ir baigie gudrinieki un vides postītāji. Vietējiem iedzīvotājiem ir jāraksta iesniegums policijā par vides postīšanu! Ar zaļu un kuplu skaudību, Skolnieciņš – Latvju Skaudības Dievs ©Skolnieciņš 1999-bezgalība ;-) Skolnieciņš® ™Skolnieciņš #Skolnieciņš #SkaudībasDievs #PaluLaiks #Gauja
  Ziņot redaktoram Atbildēt
 • Skolnieciņš no svētmeža 05.03.2021 12:19
  Manuprāt, spridzināt ledu ir dumji. Dabas Mātes iecietība nav bezgalīga. Dabas Māte šādu rīcību šiem spridzinātājiem var arī nepiedot. Karmisks sods nāks par dabas bendētājiem. Spridzinot ledu, tiek apdraudēta visa dzīvā daba. Ledus spridzināšana ir Dabas Mātes zaimošana. Dabas Māte ir ļoti labestīga un saprotoša Dieviete, taču šāda rīcība viņu apbēdina. Pirmkārt, sprādziens var radīt visiem ūdens iemītniekiem fiziskus miesas bojājumus. Tā kā zivis nav cilvēki, kas var izsaukt ātro palīdzību un uzrakstīt iesniegumu policijā, zivīm neviens nesniegs medicīnisko palīdzību ievainojumu gadījumā. Tādējādi zivis tiek atstātas likteņa varā un pakļautas lēnai un mokpilnai nāvei. Otrkārt, sprādziena laikā visa sprāgstviela neizreaģē vai arī reakcijas rezultātā rodas jaunas kaitīgas vielas. Tādējādi ķīmiskais piesārņojums ūdenī ir garantēts. Populārākā sprāgstviela, kuru māca skolēniem ķīmijas stundās ir TNT jeb 2,4,6-trinitrotoluols. Šai vielai ir raksturīgas šādas bīstamības kā Flam. Liq. 2 (2. kategorijas uzliesmojošs šķidrums), Acute Tox. 4 (4. kategorijas akūta toksicitāte) un Eye Irrit. 2 (2. kategorijas acu kairinājums). Spriežot pēc drošības datu lapām, arī citas sprāgstvielas ir indīgas. Vislabāk likvidēt ledus sablīvējumus ir mehāniski, piemēram, ar ledlauzi. Būsim pateicīgi mūsu Radītājai – Dabas Mātei par mums sniegto dzīvību. Mēs visi esam Dabas Mātes bērni, tāpēc saudzēsim šo pasauli, kuru Dievi mums ir dāvājuši. Ar visu zinošās un mūžam viedās Dabas Mātes atklāsmēm, Skolnieciņš no svētmeža [Latvju Dievu dēls] ©Skolnieciņš 1999-bezgalība :-) Skolnieciņš® ™Skolnieciņš Latvju Dievi mūžam viedi. #PlanētaZeme #ZaļāDomāšana #ekoloģija #DabasDaudzveidība #DabasMāte #LatvjuDievuSvētība #ticība #pagāni #rituāli #buršanās #sapratne #pašcieņa #sentēvi #Skolnieciņš #svētmežs
  Ziņot redaktoram Atbildēt
Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Covid-19 sasirgušais braucis vilcienos Skulte-Rīga un Rīga-Skulte
Rīga, 16.apr., LETA. Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC), veicot epidemioloģisko izmeklēšanu, noskaidrojis, ka pasažieris, kuram apstiprināta Covid-19 infekcija, 13.aprīlī un 15.aprīlī braucis vairākos
Sabiedrība Policisti notver kārtējos marihuānas audzētājus Jelgavā

Šī gada 14. un 15. aprīlī Jelgavas novadā un Jelgavā likumsargi veica trīs sankcionētas kratīšanas, kuru laikā tika izņemti 24 marihuānas stādi un aptuveni 50 grami izžāvētas marihuānas. Aizdomās par minētā noziedzīgā nodarījuma izdarīšanu tika aizturētas divas personas, lat.bb.lv informēja Dace Kalniņa, Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes vecākā speciāliste.

Sabiedrība Petraviča: ierobežojumi aprūpes centros var tikt mazināti

Līdz ar saslimstības mazināšanos un situācijas stabilizēšanos sociālās aprūpes centros, labklājības ministre Ramona Petraviča atgādina, ka atbilstoši ministrijas vadlīnijām atsevišķi ierobežojumi var tikt mīkstināti, vienlaikus uzsverot, ka vislabāk situāciju savā iestādē pārzina un pamatotu lēmumu pieņem aprūpes centra vadītājs.

Sabiedrība Jūrmalā iestāda 400 eglīšu

Šodien, 16. aprīlī, Jūrmalas pašvaldības mežsaimnieki papildināja pilsētas mūžzaļo rotu, iestādot 400 eglīšu, informēja Elita Cepurīte, Jūrmalas pilsētas domes Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja vietniece.

Lasiet arī

Sabiedrība Covid-19 sasirgušais braucis vilcienos Skulte-Rīga un Rīga-Skulte
Rīga, 16.apr., LETA. Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC), veicot epidemioloģisko izmeklēšanu, noskaidrojis, ka pasažieris, kuram apstiprināta Covid-19 infekcija, 13.aprīlī un 15.aprīlī braucis vairākos
Pasaule Krievija iekļauj sankciju sarakstā astoņas ASV amatpersonas

Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs piektdien paziņoja, Maskava sankciju sarakstā iekļaus astoņas ASV amatpersonas, atbildot uz līdzīgu Vašingtonas soli.

Sabiedrība Policisti notver kārtējos marihuānas audzētājus Jelgavā

Šī gada 14. un 15. aprīlī Jelgavas novadā un Jelgavā likumsargi veica trīs sankcionētas kratīšanas, kuru laikā tika izņemti 24 marihuānas stādi un aptuveni 50 grami izžāvētas marihuānas. Aizdomās par minētā noziedzīgā nodarījuma izdarīšanu tika aizturētas divas personas, lat.bb.lv informēja Dace Kalniņa, Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes vecākā speciāliste.