• Agne,
  • Agnese,
  • Agnija
RUS
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv
RUS


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Deklarācijās varēs iekļaut izdevumus par māsām un brāļiem ar invaliditāti

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 14:15, 11.02.2021

Šogad, no 1.marta iesniedzot gada ienākumu deklarāciju par 2020.gadu, iedzīvotāji savos attaisnotajos izdevumos varēs iekļaut izglītības un ārstniecības izdevumus par savām māsām un brāļiem, kuriem ir noteikta pirmās vai otrās grupas invaliditāte, aģentūru LETA informēja Valsts ieņēmumu dienestā (VID).


Avots: LETA

Attaisnotos izdevumus savā gada ienākumu deklarācijā viens par otru var iekļaut šādi ģimenes locekļi - vecāki, vecvecāki, laulātais, bērni, mazbērni. Savukārt no 2021.gada 1.marta informāciju var iekļaut arī par māsu un brāli, kuriem ir noteikta pirmās vai otrās grupas invaliditāte.

Tomēr svarīgi, lai pašu maksājumu, par kuru tiek iesniegti dati, būtu veicis kāds no ģimenes locekļiem, norādīja VID. Piemēram, izdevumu par brāli ar invaliditāti deklarē māsa, bet pašu maksājumu var būt veikuši arī vecāki vai vecvecāki.

Maksājumu apliecinošajā dokumentā - čekā, kvītī vai rēķinā - obligāti jābūt norādītam cilvēka vai viņa ģimenes locekļa vārdam, uzvārdam un personas kodam, kā arī maksājuma mērķim - attaisnoto izdevumu veidam (izglītība un bērnu interešu izglītība vai ārstniecības pakalpojums).

Iesniegt gada ienākumu deklarāciju, lai atgūtu pārmaksātos nodokļus par attaisnotajiem izdevumiem, var tikai tāds cilvēks, kurš konkrētajā gadā ir bijis iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) maksātājs- tas nozīmē, ir strādājis un no viņa gūtajiem ienākumiem maksāts IIN. Tātad, piemēram, nestrādājošas māsas vai brāļa, ja tam ir pirmās vai otrās grupas invaliditāte, attaisnotos izdevumus savā deklarācijā var norādīt strādājošais brālis vai māsa, vai arī kāds cits strādājošs viņu ģimenes loceklis.

Dokumenti, kas pierāda brāļa vai māsas invaliditāti, deklarācijai nav jāpievieno.

"Piemēram, Jānis 2020.gadā apmaksājis sava brāļa Olafa, kuram ir otrās grupas invaliditāte, mācību maksu 900 eiro par mācībām Latvijas Universitātē. Šos izdevumus Jānis norāda savā 2020.gada ienākumu deklarācijā," skaidro VID.

Arī 2020.gada ienākumu deklarācijā, deklarējot attaisnotos izdevumus par izglītību un ārstnieciskajiem pakalpojumiem un veiktajiem ziedojumiem un dāvinājumiem, tostarp politiskajām partijām, piemērojamā kopējā attaisnoto izdevumu norma vienam cilvēkam ir 600 eiro. Ja atmaksājamā summa pārsniedz minēto normu, atlikusī daļa pārceļas uz nākamo gadu un automātiski ielasīsies jau nākamā gada deklarācijā.

Brīvprātīgi gada ienākumu deklarāciju, lai atgūtu pārmaksāto IIN, var iesniegt, ja no algota darba ienākumiem par attiecīgo gadu ir maksāts IIN. Tāpat to var iesniegt gadījumā, ja ir izveidojusies nodokļa pārmaksa saistībā ar gada diferencētā neapliekamā minimuma un progresīvās nodokļa likmes piemērošanu. Deklarāciju var iesniegt arī, ja gada laikā nav bijuši piemēroti nodokļu atvieglojumi, piemēram, par apgādībā esošām personām.

Brīvprātīgi gada ienākumu deklarāciju var iesniegt trīs gadu laikā. Tātad šogad to varēs iesniegt ne tikai par 2020.gadu, bet arī par 2019. un 2018.gadu, bet līdz 2021.gada 16.jūnijam - vēl arī par 2017.gadu.

Gada ienākumu deklarāciju var iesniegt elektroniski, izmantojot VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmu (EDS), vai arī sūtot pa pastu uz adresi - Valsts ieņēmumu dienests, Talejas iela 1, Rīga, LV-1978.

Lai deklarācijas iesniegšanas process noritētu iespējami ērti un raiti, VID aicina iesniegt deklarāciju elektroniski, jo tajā automātiski ielasās visi VID rīcībā jau esošie dati un aprēķinās maksājamās summas.

VID aicina jau tagad ievadīt pagājušā gada attaisnoto izdevumu čekus bezmaksas mobilajā lietotnē "Attaisnotie izdevumi". Tādējādi pats dokuments un tā apraksts nonāk VID EDS un glabājas tur līdz brīdim, kad iedzīvotājs izlems iesniegt gada ienākumu deklarāciju. Tad atliek tikai tos pievienot deklarācijai no "čeku krātuves" un iesniegt deklarāciju.

Ikviens var pieslēgties EDS, izmantojot savas internetbankas lietotājvārdu un paroli, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes izsniegto eID viedkarti vai VAS "Latvijas Valsts radio un televīzijas centra" izsniegto elektronisko paraksta viedkarti (e-parakstu).

Plašāka informācija pieejama VID tīmekļvietnes sadaļā "Gada ienākumu deklarācija".

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arī

Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu
Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu
Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Diennaktī atklāti 4885 Covid-19 gadījumi (+INFOGRAFIKA)

Trešdien Latvijā konstatēti 4885 jauni Covid-19 gadījumi un reģistrēti 14 ar šo slimību sasirgušo nāves gadījumi, liecina Slimību profilakses un kontroles centra apkopotā informācija.

Sabiedrība Tuvākajās stundās Kurzemē gaidāma sniegavētra; putenis arī citviet valstī

Tuvākajās stundās Kurzemē, īpaši reģiona rietumos, plosīsies sniegavētra, tādēļ iedzīvotājiem ieteicams uzturēties telpās, brīdina sinoptiķi.

Sabiedrība Rīgā no 24.janvāra mainīs atsevišķu autobusu maršrutu nosaukumus

Lai uzlabotu pasažieru orientēšanos Rīgas sabiedriskā transporta tīklā, no pirmdienas, 24.janvāra, mainīs 10., 29. un 47.autobusa maršruta nosaukumi, aģentūru LETA informēja "Rīgas satiksmes" pārstāve Inese Rozīte.

Sabiedrība Astram veltītā pieminekļa atklāšanas laikā izsvilpj Levitu un Bordānu (+VIDEO)

Šodien uz Latvijas brīvības cīnītājam Gunāram Astram veltītā pieminekļa atklāšanu Rīgā tika ieradušies arī vairāki vakcinācijas pret Covid-19 pretinieki, kuri ar svilpšanu un trokšņošanu centās izjaukt pasākumu.

Lasiet arī

Ekonomika VID sāk publiskot informāciju par nodokļu maksātāju pārkāpumiem

Valsts ieņēmumu dienests (VID) no šodienas publiskos daļu informācijas par nodokļu maksātāju pārkāpumiem, aģentūru LETA informēja VID pārstāvji.

Sabiedrība Brāķis jālabo! LTRK prasa atlikt minimālo sociālo iemaksu ieviešanu

Minimālo valsts sociālo apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) ieviešana ar 1.jūliju ir jāatliek un brāķis jālabo, aģentūrai LETA pauda Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamerā (LTRK).

Ekonomika Par viedtālruņiem un datoru cietajiem diskiem būs jāmaksā nodoklis

Valdība ceturtdien apstiprināja Kultūras ministrijas (KM) virzītos grozījumus Ministru kabineta noteikumos, kas paredz, ka datu nesēju atlīdzība (DNA) turpmāk būs jāmaksā arī par viedtālruņiem, datoru cietajiem diskiem un ārējiem cietajiem diskiem, savukārt tā vairs nebūs jāmaksā par CD un DVD matricām.