• Alise,
  • Auce
RUS
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv
RUS


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Sākta parakstu vākšana par šogad paredzēto eksāmenu atcelšanu

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 08:40, 21.01.2021

Sabiedrības iniciatīvu portālā "Manabalss.lv" sākta parakstu vākšana par valsts pārbaudes darbu un eksāmenu atcelšanu Covid-19 pandēmijas dēļ.


Avots: LETA

Kā iniciatīvas pārstāve norādīja Anete Pelša. Viņa vēlas panākt, lai tiktu atcelti 2021.gadā noteiktie valsts pārbaudes darbi un eksāmeni Latvijas skolās.

Pelšas ieskatā tas ir nepieciešams, lai atslogotu pedagogus un skolēnus. Viņasprāt, atceļot valsts pārbaudes darbus un eksāmenus, tiktu dota iespēja izglītības sfērai "nedaudz atjēgties no saspringuma un kvalitatīvi saplānot gan mācību procesu, gan eksāmenu un valsts pārbaudes darbu norisi mācību iestādēm turpmāk šai Covid-19 krīzē un nākotnes krīžu gadījumiem".

Iniciatīvā skaidrots, ka skolēniem šādi tiktu dota ļoti nepieciešamā atelpa un samazināts stresa līmenis, lai spētu mierīgi, kvalitatīvi apgūt šā mācību gada vielu un iegūt atestātus ar gada vidējo vērtējumu. Šādi tiktu iegūts laiks, lai izveidotu rīcības plānu nākamajam mācību gadam, ja epidemioloģiskā situācija valstī nemainās vai pat pasliktinās. Tai skaitā būtu lietderīgi izveidot arī iespēju attālinātai eksāmenu kārtošanai, bet tam ir nepieciešams mierīgi, nopietni sagatavoties.

Kā ziņots, ja pēc ārkārtējās situācijas beigām, kuras ilgums patlaban noteikts līdz 7.februārim, 9.klašu skolēniem nebūs iespējamas mācības vai individuālas konsultācijas klātienē, tad gaidāmos valsts pārbaudes darbus aizstās ar monitoringa darbiem, trešdien Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēdē norādīja izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska (JKP).

Vienlaikus ministre norādīja, - ja pēc 7.februāra nebūs nekādu uzlabojumu un klātienes procesi neatsāksies, tad skolotājus lūgs monitoringa darbus īstenot krietni ātrākā periodā, nekā bija ieplānoti diagnosticējošie darbi.

Tāpat politiķe uzsvēra, ka monitoringa darbs nav tieši saistīts ar gada vērtējumu, bet gan skolēna kompetenču un prasmju pilnveidošanu.

Turpretī par vidusskolas posmu, ministre pauda cerību, ka drīzumā būs iespēja atsākt organizēt klātienes konsultācijas skolu beidzējiem, jo tas esot izšķirīgāks posms par 9.klasi.

"No vienas puses var domāt, ka šā brīža apstākļos jāatsakās no centralizētajiem eksāmeniem. Pērn veicām 12.klašu skolēnu aptauju, ko plānojam veikt arī šogad. Pērn [centralizēto eksāmenu jautājumā] viedokļi dalījās 50 pret 50," teica Šuplinska, piebilstot, ka pēc šā gada aptaujas atklāsies aktuālais situācijas vērtējums.

Viņa minēja, ka par eksāmenu atcelšanu vairāk runā skolas, kuru izglītības līmenis augstāks un "daudzveidīgāks", jo tajās skolēni cīnās par ierobežotajām augstskolu budžetu vietām. Šuplinska atgādināja, ka pagaidām iecerēts, ka 12.klašu beidzējiem būs jākārto trīs obligātie eksāmeni un viens izvēles eksāmens, ja skolēns nolēmis studēt un viņam nepieciešams kārtot kādu atsevišķu eksāmenu.

Kā ziņots, 2020./2021.mācību gadā eksāmeni par vidējo izglītību notiks pēc aizvadītā mācību gada parauga, liecina paziņojums Valsts izglītības satura centra (VISC) mājaslapā.

VISC informēja, ka šobrīd turpinās gatavošanās 2020./2021.mācību gada noslēguma pārbaudījumiem, tomēr tiek ņemta vērā esošā epidemioloģiskā situācija valstī un plānoti iespējamie diagnosticējošo darbu un noslēguma pārbaudījumu norises scenāriji.

Paziņojumā centra mājaslapā teikts, ka eksāmeni par vidējo izglītību plānoti trīs stundas gari, visos eksāmenos paredzētas skenējamas atbilžu lapas un valodu eksāmenos nebūs valodas lietojuma daļas. Pirms eksāmena tiek plānots konsultāciju laiks.

VISC norādīja, ka līdz šī mācību gada noslēgumam vēl ir pietiekami daudz laika, lai jau šobrīd varētu izpētīt un izpildīt iepriekšējo gadu eksāmenu uzdevumus, iepazītos ar metodiskajiem materiāliem un elektroniskajiem resursiem, kas var būt noderīgi gatavošanās procesā.

LETA jau ziņoja, ka gadījumā, ja eksāmenu sesijas laikā būs noteikta ārkārtējā situācija vai eksāmenus nevarēs kārtot klātienē, 12.klašu skolēniem izliks gada vērtējumu.

Šuplinska iepriekš norādīja, ka gadījumā, ja 12.klašu absolventi mācību gadu beigs ar vidējo vērtējumu gadā, augstskolām būs jāveido savus iestājpārbaudījumus un jākoriģē uzņemšanas noteikumi.

Patlaban paredzēts, ka 12.klašu skolēni kārtos trīs eksāmenus - latviešu valodā, matemātikā un svešvalodā. Eksāmens svešvalodā no pavasara brīvlaika ir pārcelts uz 11.-14.maiju. Ja skolēnam, lai iestātos augstskolā, nepieciešams vērtējums, piemēram, fizikā, ķīmijā, bioloģijā, vēsturē, viņš pēc izvēles tajā var kārtot eksāmenu.

Izglītības un zinātnes ministrija norādīja, ka eksāmeni vēlākais var notikt jūnijā, papildtermiņos - jūlijā.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arī

Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Policija satrauksies! Vērot ledus spridzināšanu Gaujā ieradušies simtiem cilvēku

Lai vērotu ledus spridzināšanu Gaujā, Carnikavā ieradušies vairāki simti cilvēku, novēroja aģentūra LETA.

Sabiedrība Pakaļdzīšanās Jelgavā noslēdzas ar rokudzelžu uzlikšanu. Kas notika? (+VIDEO)

Spraigi notikumi otrdien risinājušies Jelgavā. Ap plkst. 14.00 automašīnu vadītāji, kas brauca pa Rīgas ielu, bija spiesti aizkavēties. Ielas vidū darbu bija uzsākusi policija, kas rokudzelžos saslēdza vairākus likumpārkāpējus. Liecinieki stāsta, ka pirms tam bija notikusi pakaļdzīšanās, vēsta TV3 raidījums "Degpunktā".

Sabiedrība Smagā autoavārijā pie Berģiem cietis BMW X5, saduroties ar mikroautobusu (+FOTO)

Trešdien Berģos notikusi nopietna divu automašīnu avārija, aculiecinieki ziņo sociālās vietnes Instagram grupā Sadursme.

Sabiedrība Ārvalstīs dzīvojošajiem eID karte būs obligāta ātrāk, nekā plānots iepriekš

Ārvalstīs dzīvojošajām personām eID karti kā obligātu personu apliecinošu dokumentu plānots noteikt no 2025.gada, paredz Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijā šodien konceptuāli atbalstītie grozījumi Personu apliecinošu dokumentu likumā.

Lasiet arī

COVID-19 Covid-19 jaunais paveids - ar ko tas īsti atšķiras? Skaidro infektologi (+VIDEO)

Tiek vēstīts, ka pēdējo nedēļu laikā Latvijā izplatoties jauns Covid-19 paveids. Ar ko tad tas īsti atšķiras no mums jau zināmā vīrusa?

Sports Porziņģis pēc lieliski aizvadītās spēles izteicies par savu un komandas sniegumu

Latviešu basketbolists Kristaps Porziņģis cer, ka viņa pārstāvētā Dalasas "Mavericks" komanda turpinās demonstrēt labu sniegumu arī pēc Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) Visu zvaigžņu spēles pārtraukuma.

Izklaide Rīgas Zoo apmeklētājs vēršas policijā par ķengura gulēšanas pozu (+VIDEO)

Kāds Rīgas Zooloģiskā dārza apmeklētājs vērsies policijā par ķengura gulēšanu nedabīgā pozā, informēja zooloģiskā dārza Informācijas un Izglītības nodaļa.