• Austris
RU
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Kā Ādažos apiet rindas uz bērnudārzu? Mazuļa māmiņa atklājusi shēmu (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
lsm.lv 08:40, 07.12.2020 1

Tā arī nesagaidot bērnam uzaicinājumu uz bērnudārzu, Ādažu iedzīvotāja Anna Afanasjeva atklājusi, kā izveidota shēma bērnudārza rindu apiešanai šajā pašvaldībā, ziņo Latvijas Televīzijas raidījums “De Facto”. Taču komunikācija ar pašvaldību izvērtās smaga. Tikai pēc vairākiem mēnešiem, kopš tai norādīts uz pārkāpumiem, Ādažu novada vadība beidzot nonākusi pie secinājuma, ka bez ievērības atstāt to nevarēs, jo neatbilstības vairs nevar notušēt, un visbeidzot lemts par disciplinārsodiem.


Avots: LETA

Anna rindas veidošanas principus sāka pētīt pēc tam, kad viņas 2017. gada vasarā dzimušais bērns šogad palika bez vietas pašvaldības dārziņā “Strautiņš”, bet tā paša gada vēlākos mēnešos dzimuši un arī reģistrējušies vēlāk – pie vietas tika. Salīdzinot datus, secinājusi, ka ne viņai vienīgajai vieta dārziņā gājusi secen un rindu iespējams apiet.

“Tas ir ļoti vienkārši. Izglītības speciālists mūsu novadā – tā ir dārziņa vadītāja, nevis izglītības speciālists, jo viņa kārto tās rindas. Vienkārši nozīmē kritērijus tai rindai, nevis tā, kā ir rakstīts saistošajos noteikumos, bet, piemēram, domes protokolā ir rakstīts: uzņemt 17 bērnus, kuriem uz 1.septembri nav trīs gadi. Nu tā nevar,” viņa skaidro. Tādējādi, neraugoties uz elektronisko rindu, nosakot subjektīvus kritērijus, uzņemamo bērnu sarakstu var pielāgot pēc vajadzības. Tā palielināts jaunāko uzņemamo bērnu skaits, bet vecākos varēja uzņemt mazāk, kaut arī rindā viņi ir senāk. Piemēram, šogad uzņemti 56 bērni, kas ir jaunāki par Annas bērnu.

Viņa turklāt norāda, ka pašvaldība neizvērtēja un neatbildēja uz viņas jautājumiem pēc būtības. No sarakstes ar pašvaldību, kas aizsākusies jau jūlijā, redzams, ka daļa jautājumu tiešām ignorēti, bet rudenī, atbildot uz domes priekšsēdētājam vaicāto, kāds ir viņa rīcības plāns, izmeklējot bērnu uzņemšanu bērnudārzā, sekoja priekšsēdētāja vietnieka parakstīta atbilde, ka “lietas faktiskos apstākļu noskaidrošana par bērnu uzņemšanu ĀPII iestādē 2020. gadā, ir pašvaldības darba iekšēja procedūra, par kuru privātpersonām nav subjektīvo tiesību pieprasīt pašvaldības skaidrojumu”.

Tā gan ir pirmā vēstule, kur vienlaikus pati pašvaldība skaidri atzina, ka 17 bērni iestādē tomēr uzņemti, neievērojot domes noteikto kārtību. Vēlākie skaidrojumi ļauj secināt, ka domei turklāt tas bija zināms jau jūlijā, kad neuzņemto bērnu vecāku sūdzību dēļ lemts to kompensēt ar 20 bērnu papildu uzņemšanu apietajā vecuma grupā. Tas gan pilnībā neizdevās, jo attiecīgajā vecuma grupā pieņemti nevis 20, bet 14 bērni, un domes izpilddirektors 24. novembrī ierosināja disciplinārlietu pret divām amatpersonām - iestādes vadītāju Sandru Breidaku un domes izglītības speciālisti Ināru Briedi.

Nepietiekamais uzņemto bērnu skaits skaidrojums ar to, ka, ka obligāti bija jāpiedāvā vietas piecus un sešus gadus veciem bērniem, kuri uz to brīdi bija parādījušies reģistrā. Lai uzņemtu vairāk bērnu, maksimāli izmantota visa pieejamā platība, bet vairāk, lai uzņemtu visu solīto skaitu no sākotnēji apietās vecuma grupas, vietas gan neesot.

To, ka bērnu uzņemšana Ādažu pirmsskolas izglītības iestādē “Strautiņš” nav skaidra un caurskatāma secinājis arī Tiesībsarga birojs. Tur novērojuši , ka pašvaldības un iestādes sniegtās atbildes dažādiem adresātiem par uzņemto bērnu skaitu un sadalījumu atšķirtas. Turklāt Tiesībsargs, balstoties uz bērnudārza sniegtajām ziņām, secina, ka apieti 23, nevis 17 bērni. Tiesībsarga biroja Bērnu tiesību nodaļas vadītāja Laila Grāvere norāda, ka iesnieguma izskatīšana vēl nav pabeigta, taču, ņemot vērā konstatēto labas pārvaldības pārkāpumu, pirmsskolas izglītības iestādei tiks sniegtas tiesībsarga rekomendācijas, par kurām tiks informēta arī Ādažu novada dome.

Vai pārkāpumi bijuši apzināti un grupas dalītas ar aprēķinu, pašvaldībā nevērtē un uzsver kļūdu sarežģītās sistēmas dēļ. Izglītības speciāliste Ināra Briede arī atzīt, ka neesot izsekojusi notiekošajam, jo paļāvusies uz pieredzējušie iestādes vadītāju. Viņa interviju atteica, bet rakstiskā skaidrojumā norāda, ka cilvēcīgi kļūdījusies un sodu saņēmusi.

“Esmu rīkojusies tikai un vienīgi bērnu interesēs. (..) Piekrītu tam, ka komplektējot grupas vajadzēja informēt izglītības speciālisti par radušos situāciju,” norāda Breidaka.

Rindu sistēmu tagad pārveidošot, un par grupu komplektēšanu vairs neatbildēšot tikai konkrētās iestādes vadītājs un viens pārraugs domē. Novada domas priekšsēdētājs Māris Sprindžuks (LRA) saka: “Ir skaidrs, ka mums ir jāmaina modelis. Bērnu uzņemšanu nodrošinās komisija, kur arī var izbēgt no cilvēciskas kļūdas.” Tā arī varēšot redzēt visu iestāžu situāciju kopumā, nevis tikai vienas iestādes ietvaros. Saistībā ar notikušo bērnudārza vadītāja esot iesniegusi atlūgumu domes, bet viņš to nav pieņēmis, jo viņai uzticas.

Anna Afanasjeva gan iebilst:

“Bet, lai viņš paskatās, piemēram, no cietušo ģimeņu puses. Labi, Breidakas kundze ir pieļāvusi kļūdu. Kļūdu, kas katrai ģimeni gadā izmaksā divus ar pus tūkstošus!”

Minētā summa ir maksājums, kāds ģimenēm, kas netiek pašvaldības dārziņā, jāpiemaksā privātajā. Ādažu domes priekšsēdētājs apstiprina, ka pēc savas iniciatīvs pašvaldība kompensācijām maku vaļā nevērs. Ģimenēm, ja tām ir pierādāmi zaudējumi jāvēršas tiesā.

Situāciju Ādažos izvērtējusi arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM). Tur norāda – kamēr vien pati pašvaldība pārkāpumus novērš, tā neko nevar darīt. “Ministrija var vērsties pret pašnāvību saistībā ar gadījumu, ja saistošajos noteikumos būtu kāda pretruna. Šajā gadījumā tā problēma bija nevis saistošo noteikumu saturā, bet neizpildē,” norāda VARAM valsts sekretāra vietniece Ilze Oša.

Lasīt visus komentārus (1)

Lasiet arī

  • andris 07.12.2020 09:14
    Jāsaka ka Jūs tur Ādažos esat paši naivi kā bērni- vai tad nezināt ko dara kad rati sāk čīkstēt un slikti riteņi griežās-tos elemntāri paņem un ieeļļo asis-rati dažādi un asu skaits var būt divi,trīs un četri,var gadīties ka pat vairāk- un lūk jūsu bērns būs laimīgi nokļuvis ar sasmērētiem ratiem bērnu dārziņā,jo viss ko darām jau ir tikai bērnu labā un kļūdīties ir cilvēcīgi(teica ezis nokāpis no drāšu birstes).
    Ziņot redaktoram Atbildēt
Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība JKP valdības sēdes par Covid-19 krīzes vadību turpmāk aicina rīkot atklātas

Lai nodrošinātu atklātāku komunikāciju ar sabiedrību, Jaunās konservatīvās partijas (JKP) valde aicina turpmāk atklātās sēdēs Ministru kabineta (MK) sēdēs skatīt jautājumus, kas saistīti ar epidemioloģisko situāciju valstīt.

Sabiedrība Piektdien, sestdien un svētdien - komandantstunda! Ko īsti drīkst, un ko - nē?

Piektdien, sestdien un svētdien nakts stundās Latvijā jāievēro komandantstunda, paredz iepriekš Ministru kabinetā lemtais.

Sabiedrība Notikusi traģiska avārija uz Saulkrastu-Bīriņu ceļa: Viens cilvēks gājis bojā

Ceturtdienas pievakarē Sējas novadā, uz autoceļa Saulkrasti - Bīriņi, notikusi divu automašīnu sadursme, kurā gājis bojā viens cilvēks, bet vēl divi cietuši.

Sabiedrība Ko vilkt mugurā? Piektdien būtiski nokrišņi nav gaidāmi, bet pastiprināsies vējš

Piektdien vietām Latvijā nedaudz īslaicīgi līs, caur mākoņiem daudzviet uzspīdēs saule, prognozē sinoptiķi.

Lasiet arī

COVID-19 Potēšanās kā Dziesmu svētki! Jauno Vakcinācijas projekta biroju vadīs Juhņēviča

Izskatot 416 pretendentu pieteikumus, Veselības ministrija (VM) izveidojusi Vakcinācijas projekta biroja komandas kodolu, kurā strādās pieci profesionāļi ar pieredzi nacionāla un starptautiska mēroga pasākumu īstenošanā, bet komandu vadīs Eva Juhņēviča, kurai ir ilggadīgā pieredze nacionāla mēroga pārnozaru projektu vadībā, informēja VM.

COVID-19 Šausmas turpinās! Aprūpes centrā Ziedkalnē ar Covid-19 inficējušies visi klienti

Valsts sociālās aprūpes centra (VSAC) "Zemgale" filiālē "Ziedkalne" ar Covid-19 inficējušies gandrīz visi klienti, turklāt liels sasirgušo skaits ir arī filiālē "Lielbērze", aģentūru LETA informēja Labklājības ministrijas pārstāvis Egils Zariņš.

Sabiedrība KNAB aizturējis Jēkabpils mēru Aivaru Krapu un Jēkabpils pakalpojumi vadītāju

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) aizturējis Jēkabpils domes priekšsēdētāju Aivaru Krapu (LA) un pašvaldības SIA "Jēkabpils pakalpojumi" vadītāju Guntaru Leitānu, liecina aģentūras LETA rīcībā esošā informācija.