• Austris
RU
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Vecāku alianse atbalsta izglītības ministres Šuplinskas demisijas pieprasījumu

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 12:30, 27.11.2020 1

Biedrība "Vecāku alianse" pauž atbalstu Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) demisijas pieprasījumam izglītības un zinātnes ministrei Ilgai Šuplinskai (JKP), liecina biedrības publiskais paziņojums.


Avots: LETA

Biedrība "Vecāku alianse", iepazīstoties ar LIZDA uzdotajiem jautājumiem ministrei un izvirzītajām prasībām, secina, ka šie uzstādījumi un problemātikas aktualizēšana ir pilnībā pamatota un pat akūti risināma, jo tas tieši ietekmē kā pedagogu saimi, tā arī bērnus un viņu iespēju saņemt kvalitatīvu izglītību, kas šajā gadījumā īpaši satrauc vecākus.

Biedrības "Vecāku alianse" ieskatā galvenās bažas ir par sistemātiskas, profesionālas un cieņpilnas komunikācijas trūkumi no Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) puses ar NVO un nozares organizācijām ikdienas jautājumos, un jo īpaši jautājumos, kuri skar ārkārtas situācijas ierobežojumu un nosacījumu regulējumu.

"Vecāku alianse" attālināto mācību un krīzes situācijas apstākļos par absurdiem uzskata jau veiktos un plānotos grozījumus Ministru kabineta (MK) noteikumos "Kritēriji un kārtība, kādā valsts piedalās vispārējās izglītības iestāžu pedagogu darba samaksas finansēšanā vidējās izglītības pakāpē", kas paredz, ka ārkārtējās situācijas laikā tiek izvirzītas paaugstinātas prasības kritērijiem un kārtībai, kādā valsts piedalās vispārējās izglītības iestāžu pedagogu darba samaksas finansēšanā, kā rezultātā pedagogu atalgojums var samazināties par 20% no nākamā gada 1.septembra, ja netiek sasniegti konkrēti kritēriji.

"Jāpiemin arī, ka patlaban notiek jaunā, kompetencēs balstītā mācību satura ieviešana, kas palielina pedagogu slodzi. Līdz šim nozarē valda manāms haoss un trūkst kā tehniskais nodrošinājums, tā metodiskie materiāli un vienoti kritēriji attālināto mācību regulējumam. Pedagogi tiek pakļauti pārslodzei un regulāram stresam, kā rezultātā cieš izglītības kvalitāte," paziņojumā uzsver biedrība.

"Vecāku alianse" uzskata, ka ir nepieciešamie grozījumi MK noteikumos "Pedagogu darba samaksas noteikumi", kas paredzētu pirmsskolas izglītības iestāžu pedagogu un viņu asistentu zemākās darba algas likmes paaugstināšanu no nākamā gada 1.septembra. Biedrība norāda, ka ir jāparedz pirmsskolas pedagogu daļējas darba samaksas nodrošināšana no valsts budžeta.

"Līdz šim šī pedagogu un pedagogu palīgu daļa bērnudārza grupās no1,5 līdz 4 gadu vecumam ir tikusi īpaši diskriminēta, jo viņu atalgojums atšķiras no vispārizglītojošo skolu pedagogu atalgojuma par 33%. Slodze mūsdienās šai pedagogu daļai ir milzīga, bet atalgojums - necienīgi zems," uzsver biedrība.

"Mēs - biedrība "Vecāku alianse" pievienojamies LIZDA paustajai kritikai par izglītības ministres darbu, īpaši par komunikāciju ar sabiedrību. Mēs, vecāki, neesam saklausīti ne pašlaik, ne pavasarī, kad pirmā Covid-19 viļņa laikā, kad skolas tika slēgtas, vērsāmies gan pie Šuplinskas, gan citām amatpersonām ar aicinājumu rast risinājumus vecāku atbalstam situācijā, kad vecākiem bija jāmeklē iespējas, kā atbalstīt savus bērnus mācībās, apvienojot to ar saviem darba pienākumiem. Izglītība mājās bija jauna pieredze gan vecākiem, gan skolotājiem, tāpēc sagaidījām kādu atbalstu no ministrijas, vismaz dialoga formā, bet nesaņēmām neko, tikai formālu atrakstīšanos," teikts vecāku organizācijas paziņojumā.

Biedrības pārstāvji atgādina, ka 10.novembrī piedalījušies Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēdē, kurā tika lemts par grozījumiem Izglītības likumā, kuri tika virzīti steidzamības kārtā un paredzēja to, ka attālinātās mācības ir klātienes izglītības procesa daļa arī tad, kad nav ārkārtas vai krīzes situācija.

"Paudām viedokli, ka patlaban attālinātās mācības var būt kā pagaidu risinājums Covid-19 krīzes situācijā, bet ne kā izglītības sistēmas norma. Atzīmējām, ka ja ir plānots veikt reformu par pāreju uz attālināto mācīšanos (pilnīgu vai daļēju), tad vispirms ir nepieciešams veikt pētījumus, apkopot pētījumu rezultātus, nodrošināt tehnisko bāzi, konsultēties un diskutēt ar nozares speciālistiem un NVO sektoru, tai skaitā bērnu vecākiem. Iebildām pret sasteigtu, neskaidru un nepamatotu procedūru šādu normu iekļaušanai Izglītības likumā steidzamības kārtā. Noslēgumā, diemžēl, nepameta sajūta, ka klātesošo vecāku pārstāvju viedoklī neviens īsti neieklausījās. Novērojām arī to, ka ne tikai vecāku viedoklis tika ignorēts, bet arī izglītības jomas un citu speciālistu ieteikumi," savu pieredzi komentē biedrības "Vecāku alianse" valdes locekle Agnese Geduševa.

Visu iepriekš minēto iemeslu dēļ biedrība "Vecāku alianse" atbalsta LIZDA pieprasīto izglītības un zinātnes ministres Šuplinskas demisiju.

Kā ziņots, LIZDA 25.novembrī nolēma pieprasīt izglītības un zinātnes ministres Šuplinskas demisiju.

Šuplinska bijusi gatava atbalstīt tikai vienu no 15 LIZDA prasībām, divas prasības tiktu atbalstītas daļēji, kamēr pārējās - pilnībā ignorētas, sacīja LIZDA priekšsēdētāja Inga Vanaga.

Tāpat viņa norādīja, ka sociālais dialogs ar ministri pēc LIZDA padomes sēdes ir pasliktinājies.

Lasīt visus komentārus (1)

Lasiet arī

  • es 27.11.2020 13:02
    PROFESORS KALVIŅŠ STĀSTA PATIESĪBU PAR COVID!!!! COVID IR PARASTA ELPCEĻU SLIMĪBA, BET MUMS UZPIRKTĀ VALDĪBA, ĀRSTI UTT PŪDERĒ SMADZENES
    Ziņot redaktoram Atbildēt
Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Sinoptiķi pavēstījuši par nākamnedēļ gaidāmo laiku. Vai atkal kļūs vēsāks?

Tuvākajās dienās Latvijā turpināsies atkusnis un pastiprināsies sniega kušana, bet nākamnedēļ laiks kļūs vēsāks un sniegotāks, liecina "Global Forecast System" prognoze.

Sabiedrība KPV LV par JKP: Ar šādu sabiedroto neviens negribētu atrasties vienos ierakumos

Pēc Jaunās konservatīvās partijas (JKP) pieļautās iespējas prasīt labklājības ministres Ramonas Petravičas (KPV LV) demisiju "KPV LV" nākamajā valdības koalīcijas partiju sanāksmē rosinās pārrunāt savstarpējo sadarbību, informēja "KPV LV" Saeimas frakcijas vadītāja vietnieks Ēriks Pucens.

Sabiedrība KNAB aizturējis Jēkabpils mēru Aivaru Krapu un Jēkabpils pakalpojumi vadītāju

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) aizturējis Jēkabpils domes priekšsēdētāju Aivaru Krapu (LA) un pašvaldības SIA "Jēkabpils pakalpojumi" vadītāju Guntaru Leitānu, liecina aģentūras LETA rīcībā esošā informācija.

Sabiedrība Traģiskā ceturtdiena: Ugunsgrēkos Rīgā un Liepājā gājuši bojā 2 cilvēki

Aizvadītajā diennaktī Latvijā dzēsti vairāki postoši ugunsgrēki, kuros gājuši bojā divi cilvēki un vēl divi cietuši, liecina Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) apkopotā informācija.

Lasiet arī

Pasaule Ungārija vienojusies par Krievijas vakcīnas Sputnik V iegādi lielā daudzumā

Ungārijas valdība piektdien pavēstīja, ka tā panākusi vienošanos par Krievijā izstrādātās vakcīnas "Sputnik V" iegādi lielā daudzumā, neraugoties uz to, ka Eiropas Savienības (ES) medikamentu regulators to vēl nav apstiprinājis.

Sabiedrība KNAB noliedz, ka būtu pamats diskutēt par nekvalitatīvu darbu Magoņa lietā

Nav ne mazākā pamata diskutēt par iespējamu nekvalitatīvu Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) darbu bijušā VAS "Latvijas dzelzceļš" (LDz) valdes priekšsēdētāja Uģa Magoņa krimināllietā, ar biroja starpniecību atzina KNAB priekšnieka vietniece izmeklēšanas darbību jautājumos Ineta Cīrule.

COVID-19 Lietuvā ar jauno koronavīrusu inficējušies vēl 1032 cilvēki; 29 miruši

Lietuvā aizvadītajā diennaktī inficēšanās ar jauno koronavīrusu apstiprināta vēl 1032 cilvēkiem, bet ar jaunā vīrusa izraisīto slimību Covid-19 miruši 29 cilvēki, piektdien paziņojis Statistikas departaments.