• Lida,
  • Lidija
RU
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Jelgavas novada dome vērtēs ierosinājumu piešķirt īpaši aizsargājamās dabas teritorijas statusu Elejas muižas parkam

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 04:42, 25.11.2020
Rīga, 25.nov., LETA. Jelgavas novada domei šodien būs jāizskata Apvienoto komiteju sēdē izskatītais lēmumprojekts, kas paredz neatbalstīt Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) ierosinājumu Elejas muižas parkam piešķirt īpaš...
Rīga, 25.nov., LETA. Jelgavas novada domei šodien būs jāizskata Apvienoto komiteju sēdē izskatītais lēmumprojekts, kas paredz neatbalstīt Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) ierosinājumu Elejas muižas parkam piešķirt īpaši aizsargājamās dabas teritorijas - dabas pieminekļa - statusu, aģentūru LETA informēja novada pašvaldības pārstāve Enija Kreicberga-Kapša.

Pašvaldība šovasar no DAP saņēma iesniegumu, kurā tika informēts, ka tiek gatavoti priekšlikumi izmaiņām valsts nozīmes dabas pieminekļu - dendroloģisko stādījumu - robežām. Pārvalde norādīja, ka, ņemot vērā Elejas muižas parka pārvaldības plāna izstrādes ietvaros veiktos pētījumus, parka teritorijā ir sastopamas nozīmīgas dendroloģiskās un dabas vērtības. Elejas muižas parks dendroloģiski un no bioloģiskās daudzveidības viedokļa ir saudzējama "vides pērle" Latvijas un Eiropas mērogā.

Izvērtējot pārvaldes sniegto informāciju un ievērojot labas pārvaldības principu, pašvaldība nolēma rīkot sabiedrisko apspriešanu, lai informētu vietējos iedzīvotājus un noskaidrotu to viedokli. Lai gan atsaucība nebija liela, tomēr iedzīvotāju attieksme šajā jautājumā ir noraidoša, skaidroja pašvaldības Īpašuma pārvaldes vadītāja Daiga Branta.

"Jāatzīmē, ka līdzīgs precedents pašvaldībā bija jau pirms diviem gadiem, kad valsts aizsargājamo objekta statusu DAP vēlējās piešķirt arī Elejas muižas parka netālu esošajai liepu alejai. Arī toreiz īpašu statusu alejai nevēlējās apkaimes zemnieki, kuriem bija bažas, ka varētu tikt noteikti papildus apgrūtinājumi zemes apsaimniekošanai. Līdzīgu argumentu saņēmām arī šajā sabiedriskajā apspriešanā no iedzīvotāja, kura īpašums atrodas blakus Elejas muižas parkam," klāstīja Branta.

Elejas muižas parkam jau pašlaik ir noteikts aizsargājamo objektu statuss, kas paredz virkni saskaņojumu un konkrētu darbību kopumu. Pašvaldība ar augstāko atbildību rūpējas par kultūrvēsturisko mantojumu, norāda vietvara. To apliecinot arī DAP iesniegums, kurā pārvalde norāda, ka atzinīgi novērtē Jelgavas novada pašvaldības izstrādāto Elejas muižas parka pārvaldības plānu 2018. - 2027.gadam.

"Ja nebūtu izstrādāts pārvaldības plāns, tad, iespējams, būtu vērts noteikt DAP rosināto ideju, taču viss, kas iekļauts pārvaldības plānā, ir vērsts uz ainavas saglabāšanu un kopšanu. Mūsuprāt, skaidri noteikts pārvaldības plāna virsmērķis un misija, kas ir aizsargāt un saglabāt 19.gadsimta ainavu veidošanas mākslinieciski arhitektoniskos un filozofiskos principus, vienlaicīgi kalpojot par mūsdienīgu rekreācijas vidi," atzina Branta.

Pēc viņas paustā, tas ir plašāks skatījums un ietekme nekā aizsargājami dendroloģiskie stādījumi. Apsaimniekošanas pamatmērķis ir izstrādāt plānveidīgus parka ainavisko kvalitāšu atjaunošanas un uzturēšanas priekšlikumus, ietverot parka ainavtelpiski kompozicionālo struktūru - dendroloģiskā sastāva, vēsturiskā celiņa tīklojuma un labiekārtojuma elementu reģenerāciju.

Savukārt pašvaldības izpilddirektore Līga Lonerte apgalvoja, ka pašvaldība apzinās Elejas parka vēsturisko mantojumu.

"Visas darbības, ko veicam parkā - gan koku vainagu kopšanas darbus, gan teritorijas sakopšanas darbus, kā arī infrastruktūras atjaunošanas darbus -, saskaņojam ar attiecīgajām valsts iestādēm. Elejas muižas parku var dēvēt par angļu stila parku, to veido ainavisks, dabisks plānojums un tā raksturojošais atslēgvārds ir elegantā vienkāršība," skaidroja Lonerte.

Šāda stila parku būtiski elementi ir ūdens un mazās arhitektūras formas, kā arī skatu līnijas dažādos virzienos. Angļu parki ir nesteidzīgas atpūtas vietas.

"Piesaistot dažādus ekspertus, esam apzinājuši Elejas muižas parka potenciālu un tā vēsturisko vērtību. Vairāku gadu garumā esam mērķtiecīgi ieguldījuši gan pašvaldības, gan dažādu projektu līdzekļus parka atjaunošanā. Mums ir sava vīzija un redzējums, kā padarīt parku vēl baudāmāku," apliecināja izpilddirektore.

Pašvaldība pašlaik nesaredz vajadzību Elejas muižas parkam piešķirt papildus statusus, jo tas noteiktu papildu slogu. Tuvākajā nākotnē Elejas parkā iecerēts atjaunot gan estrādi, gan arī izveidot mūsdienīgu izstāžu centru. Lai gan DAP norāda, ka iekļaujot Elejas muižas parku aizsargājamo dendroloģisko stādījumu sarakstā, nav paredzams, ka radīsies apgrūtinājumi, piemēram, pilnveidojot apmeklētāju infrastruktūru, pašvaldība neesot droša, ka papildu statusa noteikšana neradīs problēmas un neprasīs papildus laiku saskaņojuma saņemšanai.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arī

Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Rosina celt trauksmi par novērotiem Covid-19 noteikumu pārkāpumiem darbavietās

Valsts kanceleja rosina celt trauksmi par Covid-19 pandēmijas laikā novērotiem pārkāpumiem darbavietās, informēja Valsts kancelejas Valsts pārvaldes politikas departamenta konsultante labas pārvaldības jautājumos Inese Kušķe.

Sabiedrība Izsaukumā par miesas bojājumiem sievietei policija konstatē neatļautu pulcēšanos

Ceturtdien, reaģējot uz izsaukumu par miesas bojājumu nodarīšanu kādai sievietei Tukumā, policija dzīvoklī konstatējusi neatļautu pulcēšanos, informēja Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes pārstāve Dace Kalniņa.

Sabiedrība Atsākoties klātienes mācībām, skolēni un pedagogi saņems bezmaksas sejas maskas

Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) nodrošinās skolēnus un pedagogus ar daudzkārt lietojamām sejas maskām, informēja IZM Komunikācijas nodaļā.

Sabiedrība Sinoptiķi pavēstījuši, kad gaidāms lielākais spelgonis šajā aukstuma vilnī

Zemākā gaisa temperatūra šajā aukstuma vilnī Latvijā gaidāma svētdien naktī un no rīta, kad termometra stabiņš vietām noslīdēs zem -25 grādiem, liecina jaunākās sinoptiķu prognozes.

Lasiet arī

Ekonomika Pozitīvu Covid-19 testu gadījumā airBaltic ļaus pasažieriem mainīt biļetes

Cilvēkiem, kuriem, dodoties uz Latviju no piektdienas obligātie Covid-19 testi būs pozitīvi, Latvijas nacionālā lidsabiedrība "airBaltic" izdos dāvanu kartes biļešu vērtībā, lai pasažieris var iegādāties jaunu biļeti, kad varēs atkal lidot, aģentūra LETA noskaidroja kompānijā.

COVID-19 ZVA: Covid-19 vakcīnās nav izmantotas cilvēku, embriju šūnas vai mikročipi

Vakcīnu pret Covid-19 izgatavošanā nav izmantotas cilvēku, embriju šūnas vai mikročipi, skaidrojumā sabiedrībai norāda Zāļu valsts aģentūra (ZVA).

Ekonomika Vācija ļauj nekavējoties turpināt gāzesvada Nord Stream 2 būvniecību

Vācijas Federālā jūrlietu un hidrogrāfijas pārvalde (BSH) piektdien paziņoja, ka darbs pie gāzesvada "Nord Stream 2" būvniecības var nekavējoties atsākties.