• Justs,
  • Skaidra,
  • Skaidrīte
RU
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Daudz reto slimību pacientu pēdējā gada laikā nav ārstējušies, kad nepieciešams

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 12:55, 01.11.2020

Divas piektdaļas reto slimību pacientu pēdējā gada laikā nav veikuši nepieciešamās veselības pārbaudes un ārstējušies, kad nepieciešams, ilgo rindu, Covid-19 ierobežojumu un pakalpojumu augsto cenu dēļ, par oktobrī veiktā pētījuma un aptaujas rezultātiem aģentūru LETA informēja Latvijas Reto slimību alianses pārstāve Baiba Ziemele.Tiešsaistes aptaujā piedalījās 191 respondents, kuri atzina, ka visgrūtāk vizīti bija sarunāt pie traumatologa/ortopēda, ergoterapeita, hepatologa, dermatologa/venerologa, reimatologa, ģenētiķa un oftalmologa.

Ziemele norāda, ka šie dati apkopoti, īstenojot apjomīgu pētījumu par pacientu ar retām slimībām fiziskās un emocionālās veselības un sociāli ekonomiskajiem faktoriem.

Puse aptaujāto bija zināma savas retās slimības diagnoze, taču 44% to nevarēja precīzi nosaukt. Trešdaļai pacientu retās slimības diagnoze tika noteikta viena gada laikā pēc simptomu parādīšanās, trešdaļai - vairāk nekā četrus gadus pēc pirmo simptomu pamanīšanas. Divas piektdaļas aptaujāto atzina, ka viņu veselības stāvoklis ir sliktāks nekā pirms gada. Katrs desmitais aptaujātais aktivitātēm, kas saistītas ar slimību, ikdienā velta vairāk nekā četras stundas dienā, liecina pacientu sniegtās atbildes.

Trešdaļa aptaujāto atzina, ka speciālisti, kuri piedalās viņu retās slimības ārstēšanā, neapmainās ar informāciju savā starpā, bet tikpat lielai daļai pacientu šķiet, ka speciālisti to dara slikti. Pozitīvs aspekts - trešdaļa pacientu atzina, ka speciālisti savā starpā komunicē labi. Visticamāk, tas norāda, ka speciālistu komunikācija balstās individuālos faktoros un atkarīga arī no slimības specifikas, skaidro aliansē.

Trešdaļai aptaujāto reto slimību pacientu bija pieejama zāļu kompensācija pietiekamā apmērā, bet vairāk nekā trešdaļa norāda, ka kompensācijas apmērs nav pietiekams, un vēl 14% - ka zāļu kompensācija ir nepieciešama, bet nav pieejama vispār. Katrs desmitais atzīst, ka nepieciešams invaliditātes pabalsts, bet to nav iespējams saņemt.

Pēc pacientu domām, speciālistiem kopumā ir vidēja izpratne par viņu retajām slimībām. Aptaujāto vērtējumā vislabākā izpratne par reto slimību specifiku ir pacientu biedrībām, transplantācijas speciālistam, neiroķirurgiem un kardiologiem. Viskritiskāk tiek vērtēta Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisija, otolaringologu, neatliekamās palīdzības ārstu un psihiatru izpratne par retām slimībām.

Retās slimības ir apmēram vienam no 2000 cilvēkiem, norāda aliansē.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arī

Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Vilcienu Lielvārde-Rīga un Rīga-Lielvārde pasažierus aicina novērot veselību
Rīga, 27.febr., LETA. Veicot epidemioloģisko izmeklēšanu, Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemiologi noskaidrojuši, ka kāds pasažieris, kuram apstiprināta Covid-19 infekcija, no 15.februāra līdz
Sabiedrība Apstrīdēts Positivus saimniekam Majoram labvēlīgais spriedums Expo krimināllietā

Rīgas tiesas apgabala prokuratūra un Ekonomikas ministrija (EM) apstrīdējušas attaisnojošo spriedumu krimināllietā, kurā par piesavināšanos lielā apmērā saistībā ar Latvijas nepiedalīšanos starptautiskajā izstādē "Expo 2015" apsūdzēts uzņēmējs, festivāla "Positivus" rīkotājs Ģirts Majors, noskaidroja aģentūra LETA.

Sabiedrība Kad vismaz 15 gadus vecs bērns pats var saņemt 500 eiro pabalstu? Skaidro LM

Valdības atbalstīto vienreizējo 500 eiro atbalstu Covid-19 krīzē piešķir par bērna audzināšanu, bet ne pašam bērnam, pauda Labklājības ministrijas (LM) Bērnu un ģimenes politikas departamenta direktore Zita Mustermane.

Sabiedrība Skride nosauc ierobežojumus, kuri, viņaprāt, būtu noteikti jāsaglabā

Saslimstības ar Covid-19 mazināšanai noteikti būtu jāsaglabā tie ierobežojumi, kuri pierādījuši savu efektivitāti, sacīja Saeimas Sociālo un darba lietu komisija priekšsēdētājs Andris Skride (AP).

Lasiet arī

COVID-19 Veselības ministrija atrada papildu 300 slimnīcas gultu

Apzinot slimnīcu kapacitātes, panākta vienošanās par papildu 300 slimnīcas gultu atvēršanu vai pārprofilēšanu, šodien žurnālistiem pavēstīja Veselības ministrijas valsts sekretāre un Valsts operatīvās medicīniskā komisijas (VOMK) priekšsēdētāja Daina Mūrmane-Umbraško.

Sabiedrība Trešdaļa iedzīvotāju neierodas uz iepriekš pieteiktu ārsta vizīti

Katrs trešais jeb 30% no aptaujātajiem Latvijas iedzīvotājiem atzīst, ka nav ieradušies uz iepriekš pieteiktu ārsta konsultāciju vai diagnostikas izmeklējumu, liecina SIA "Veselības centru apvienība" (VCA) un pētījumu aģentūras "Norstat" oktobrī veiktās aptaujas dati.

Sabiedrība VM plāno vienkāršot māsu profesijas apgūšanu

Veselības ministrija (VM) plāno atvieglot medicīnas māsu profesijas specializācijas iegūšanu, kas tiekot darīts, lai "sekmētu māsas profesijas attīstību un nodrošinātu lielāku māsas mobilitāti darba tirgū", paredz Valsts sekretāru sanāksmē izsludinātie noteikumu grozījumi.