• Henriete,
  • Henrijs,
  • Jete
RUS
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv
RUS


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


VARAM paredz noteikt internetu kā pamatvajadzību

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 21:33, 20.10.2020

Latvijas Digitālās transformācijas pamatnostādnes 2021.- 2027.gadam, kuras Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) nodevusi publiskajai apspriešanai, paredz visas sabiedrības digitālo prasmju attīstīšanu un nosaka internetu kā pamatvajadzību, aģentūru LETA informēja VARAM.



Dokuments nosaka ilgtermiņa prioritātes un stratēģiskās vadlīnijas valsts digitālajai attīstībai un pārmaiņām, kas īstenojamas visās tautsaimniecības un dzīves jomās, lai nodrošinātu digitālās vides iespēju izmantošanu un attīstīšanu Latvijas sabiedrībā un valsts pārvaldē.

Pamatnostādnes paredz rīcību piecos virzienos: "Digitālās prasmes un izglītība", "Digitālā drošība un uzticamība", "Telekomunikāciju pakalpojumu pieejamība", "Tautsaimniecības, tostarp digitālā transformācija", "Inovācijas, informācijas komunikāciju tehnoloģijas industrija un IKT zinātne".

"Ar Latvijas digitālās transformācijas pamatnostādnēm mēs piesakām ambiciozu izaicinājumu, lai kļūtu par valsti, kas aktīvi piedalās pasaules kopējo zināšanu vairošanā un tehnoloģiskās attīstības virzīšanā. Mums jau tagad ir ko piedāvāt pasaulei mašīntulkošanas, dronu tehnoloģiju un elektroniskās pārvaldes jomā," norāda vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce (AP).

Viņš uzsvēra, ka ministrijas izstrādātās pamatnostādnes ir veidotas kā stratēģija straujai izaugsmei, Latvijai kļūstot par modernas sabiedrības paraugu pasaulei. Turpmākajos gados ir noteiktas prioritātes, kuru īstenošana radīs nepieciešamos priekšnoteikumus, lai sabiedrība būtu zinoša un gatava izmantot pieejamos digitālos rīkus, savukārt komersantiem tiks nodrošināta digitālām inovācijām labvēlīga vide, kas veicinās uzņēmēju spēju izstrādāt konkurētspējīgākus pakalpojumus un risinājumus.

Viens no digitālās transformācijas pamatnosacījumiem - digitāli prasmīga sabiedrība. Pamatnostādnes nosaka visas sabiedrības digitālo prasmju attīstīšanu, sākot no pamatprasmēm lietot tehnoloģijas ikdienas saziņai līdz prasmēm, kas nepieciešamas digitālo tehnoloģiju ieviešanai ražošanā, pakalpojumu sniegšanā, kā arī inovāciju radīšanai un komercializēšanai.

Tostarp, lai sekmētu sabiedrības, īpaši jauniešu, tehnoloģisko jaunradi, plānots attīstīt brīvi pieejamus moderno tehnoloģiju punktus, kas atbalstīs entuziastu iespējas realizēt savu radošo potenciālu, kā arī attīstīs spējas, jaunu produktu un pakalpojumu radīšanai.

Digitālās transformācijas pamatnostādnes nosaka internetu kā pamatvajadzību, līdz ar to paredzot nodrošināt visaptverošu un kvalitatīvu interneta pakalpojumu plašu pieejamību.

Vienlaikus tiek paredzēts strauji attīstīt nākamās paaudzes sakaru pakalpojumus, kas nepieciešami reāllaika, attālinātas un autonomas vadības nodrošināšanai. Pamatnostādnes paredz septiņu gadu laikā ieviest bezpilota lidaparātu koridoru pilotprojektus, kā arī realizēt attālināti vadītu transportlīdzekļu ekspluatācijas iespējas (piem. lauksaimniecības, mežu apsaimniekošanā, u.c.), nodrošinot tam nepieciešamo regulējumu un tehnisko infrastruktūru.

Valsts pārvaldes saziņa ar sabiedrību paredzēta pārsvarā digitāli, savukārt pakalpojumiem iedzīvotājiem jābūt tādiem, kas spēj paredzēt personas vajadzības un jau proaktīvā veidā sniedz personalizētu atbalstu.

Latvijas digitālās transformācijas pamatnostādnes paredz, ka valsts veiks būtiskas investīcijas, lai radītu priekšnosacījumus datos balstītām inovācijām un atbalstītu komercsektora digitalizāciju. Tiek iezīmēta fundamentāli jauna pieeja - valsts digitālās platformas tiks padarītas pieejamas arī izmantošanai komercsektoram, piemēram, izmantojot oficiālo elektronisko adresi, digitālo pakalpojumu platformu, ārvalstu identifikāciju, u.c.

Tiks prioritizēta plaša publiskā un privātā sektora datu kopīga izmantošana gan nacionāli, gan Eiropas Savienības līmenī, vienlaikus nodrošinot iedzīvotāju tiesības pārvaldīt piekļuvi saviem datiem un to izmantošanai. Vienas no nozīmīgākajām jomām, kur datu pieejamība un plaša izmantošana sniegs būtiskus ieguvumus ir valsts, īpaši veselības aprūpē ārstniecības procesa efektivitātes novērtēšanā, valsts pārvaldes procesu automatizācijā, vides pārvaldībā un pārmaiņu modelēšanā un sabiedrības drošības nodrošināšanā.

Pamatnostādnes ir pieejamas sabiedriskai apspriešanai līdz 3.novembrim.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arī

Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu
Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu
Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Piektdien Latvijā saglabāsies lietus mākoņi

Piektdien daudzviet Kurzemē, Zemgalē un Vidzemē gaidāms lietus, lokāli iespējamas pērkona lietusgāzes ar krusu, prognozē sinoptiķi.

Sabiedrība Pirmreizējā reģistrācija četros mēnešos Latvijā veikta par 12% vairāk vieglo automašīnu

Latvijā pirmreizējā reģistrācija šogad pirmajos četros mēnešos veikta 18 076 vieglajām automašīnām, kas ir par 12% vairāk nekā attiecīgajā periodā pērn.

Sabiedrība Lielā valsts daļā līņā
Rīga, 7.maijs, LETA. Piektdienas rītā daudzviet Latvijā līst, galvenokārt neliels lietus, Latgalē nav nokrišņu, liecina meteoroloģiskā informācija. Debesis pārsvarā apmākušās, daļā Latgales - skaidras. Pūš lēns l
Sabiedrība Akciju cenas ASV un Eiropā pārsvarā kāpj, bet vakcīnu ražotāju akcijas kļūst lētākas
Ņujorka, 7.maijs, LETA--AFP. Akciju cenas ASV un Eiropā ceturtdien pārsvarā pieauga, jo jauni dati liecināja par spēcīgu ASV ekonomikas atkopšanos no Covid-19 pandēmijas. Vakcīnu ražotāju akciju cenas turpināja k

Lasiet arī

Sabiedrība Sniedza pakalpojumus bez piekrišanas: Tele2 sodīts par negodīgo komercpraksi

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) piemērojis mobilo sakaru operatoram "Tele2" soda naudu 20 000 eiro apmērā par kompānijas īstenoto negodīgo komercpraksi, piedāvājot sniegt interneta pakalpojumu par maksu bez patērētāju piekrišanas, liecina centra publiskotā informācija. "Tele2" plāno pārsūdzēt attiecīgo PTAC lēmumu.

Ekonomika Trešdaļa senioru Baltijas valstīs plāno Ziemassvētkiem iepirkties klātienē

Apmēram trešdaļa senioru jeb 35% Baltijas valstīs Ziemassvētkiem plāno iepirkties klātienē, noskaidrots interneta veikala "220.lv" un un socioloģisko pētījumu kompānijas "Norstat" veiktā aptauja.

Sabiedrība Mobilā interneta patēriņš senioru vidū palielinās

Latvijā mobilā interneta patēriņš senioru vidū palielinās, aģentūrai LETA pavēstīja mobilo sakaru operatora "Tele2" pārstāvji, atsaucoties uz kompānijas apkopotajiem datiem.