• Amanda,
  • Amanta,
  • Kaiva
RU
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Torņkalna baznīcā notiks atvadīšanās no ozolkoka altāra, kas atgriezīsies Anglikāņu baznīcā

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 02:48, 20.09.2020
Rīga, 20.sept., LETA. Šodien Torņakalna baznīcā notiks īpašs dievkalpojums, kurā notiks atvadīšanās no ozolkoka altāra, kas pēc 53 gadu kalpošanas Rīgas Lutera draudzē atgriezīsies savās mājās - Rīgas Anglikāņu Svētā Pes...
Rīga, 20.sept., LETA. Šodien Torņakalna baznīcā notiks īpašs dievkalpojums, kurā notiks atvadīšanās no ozolkoka altāra, kas pēc 53 gadu kalpošanas Rīgas Lutera draudzē atgriezīsies savās mājās - Rīgas Anglikāņu Svētā Pestītāja baznīcā, aģentūru LETA informēja Rīgas Lutera draudzes Komunikācijas speciāliste Ilona Kovaļova.

Viņa skaidroja, ka altāris Torņakalnā nonāca pirms 53 gadiem, kad ļaunprātīgas dedzināšanas rezultātā oriģinālais baznīcas altāris gāja bojā. Tolaik, apzinot slēgto baznīcu iespējas, rasts risinājums pārvietot Anglikāņu altāri.

Rīgas Lutera draudzes mācītājs Linards Rozentāls norādīja, ka anglikāņu baznīcas altāra stāsts ir unikāls - gan no kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanas viedokļa, gan no altāra "ekumēniskā ceļojuma" daudzu gadu desmitu garumā.

"Piedzimis un savas dzīves pirmos 80 gadus tas bijis anglikānis. Tad 20 gadus bijis luterānis, kalpojot svētā Pētera draudzei, kura Otrā Pasaules kara laikā rada mājvietu Anglikāņu baznīcā. Tad uz brīdi aizvests uz Reformātu baznīcu. Pēc tam uz pusgadsimtu nonācis atkal pie luterāņiem - Rīgas Lutera draudzē. Bet nu ir laiks altārim atgriezties mājās," skaidroja Rozentāls.

Savukārt Svētā Pestītāja anglikāņu draudzes mācītāja Elīza Zikmane paudusi gandarījumu, ka pagājušā gadsimta vidū padomju režīma ietekmē altāris nav iznīcināts un ar Torņakalna gādību saglabāts. Viņa norādīja, ka pēdējā gadsimtā Anglikāņu draudze, tās baznīca un altāris ir piedzīvojuši dramatiskus likteņa pavērsienus, vienlaikus paužot cerību, ka šis altāris arī turpmāk būs par redzamu zīmi ne tikai dažu draudžu, bet visu kristiešu sadarbībai un vienotībai.

Pēc Kovaļovas paustā, ugunsgrēks Torņakalnā notika 1965.gada 19.aprīlī, Otro Lieldienu rītā, kad Lutera baznīcā ielauzās ļaundari un aizdedzināja altāri. Lai arī ugunsgrēks tika pamanīts laikus un nekavējoties izsaukti ugunsdzēsēji, kuri apdzēsa liesmas pēdējā brīdī, pirms lielajā karstumā būtu uzliesmojušas dievnama griestu konstrukcijas, altāris praktiski bija sadedzis.

Turpmākā gada laikā tika meklēti dažādi risinājumi jauna altāra izveidei. Pagaidu versijā baznīcā novietoja mazu Draudzes nama altāri. Draudzes padome bija gatava būvēt jaunu altāri arī pašu spēkiem, pēc iespējas līdzīgāku nodegušajam. Atrada pat meistaru, kurš varētu to uzņemties, kā arī pavīdēja iespēja iegūt slēgtās Doma baznīcas altāri. Tomēr beigās lēmums tika pieņemts par labu tobrīd Reformātu baznīcā glabāšanā novietotajam padomju režīma slēgtās Anglikāņu baznīcas altārim.

Kovaļova norādīja, ka Torņakalna baznīcā 27.septembrī tiks svinēts dievkalpojums pie vecā draudzes nama nelielā altāra, kas tur godīgi kalpoja līdz pat jaunā Draudzes centra uzcelšanai, un pēc tam daudzus gadus atradies baznīcas pagrabzālē, kalpojot lūgšanu grupai, korim, rīta svētbrīžiem un citiem.

Gatavojoties altāra atdošanai anglikāņiem, 2017.gadā Rīgas Lutera draudze izsludināja dizaina un tehnisko risinājumu metu konkursu jauna baznīcas altāra projektam, bet pieteikumu bija pārāk maz, lai konkurss varētu notikt. Kovaļova skaidroja, ka darbs pie jauna altāra vīzijas un izveides turpinājās, un savu redzējumu iezīmēja arhitekts Andris Kronbergs, piedāvājot altāri, kurš balstītos vēsturiskā 19.gadsimta projektā iecerētajā altārī galda formā, bet tiktu veidots, izmantojot 21.gadsimta materiālus un iespējas - stiklu un gaismu.

"Proti, altārtelpā novietojot īpašu galdu, aiz kura dievkalpojuma laikā mācītāju skats būtu pavērsts pret draudzi, uzsverot kopību un ticību tam, ka Dievs ir mūsu vidū, viņš mūsos un mēs viņā, ne tikai mēs viņa priekšā," uzsvēra draudzes pārstāve, vienlaikus akcentējot, ka gala lēmums par jaunā altāra projekta uzsākšanu nav pieņemts finansiālu apsvērumu dēļ.

Altāra atgriešanās mājās dievkalpojumi Rīgas Anglikāņu Svētā Pestītāja baznīcā notiks šā gada 4.oktobrī plkst.11 un 17.oktobrī plkst.17.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arī

Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Iespējams, vecākiem ļaus lemt, vai Covid-19 laikā bērnu sūtīt uz skolu

Tiek izsvērta iespēja ļaut vecākiem pašiem lemt, vai Covid-19 laikā bērnus sūtīt uz skolu, vienlaikus mājās palicējiem nodrošinot attālinātu mācību iespējas, šodien pēc tikšanās ar koalīcijas partneriem pauda tieslietu ministrs, Jaunās konservatīvās partijas (JKP) līderis Jānis Bordāns.

Sabiedrība TET lieki pūlas? Prokuratūru nesaista kriminālistikas firmas atzinums par Gulbi

Prokuratūrai noteikti nebūs saistošs kriminālistikas firmas atzinums par apsūdzību SIA "Tet" valdes priekšsēdētājam Jurim Gulbim un vēl četrām personām.

Sabiedrība 90% Latvijas skolēnu ir iebildumi pret izglītības procesu skolās. Lūk, kādi!

Vairums jeb 90% Latvijas skolēnu uzskata, ka izglītība skolās ir pārāk teorētiska, un tie vēlētos lielāku mācību satura sasaisti ar reālo dzīvi, atklāj izglītības organizācijas "Junior Achievement Latvia" veiktā aptauja.

Sabiedrība Sinoptiķi nākuši klajā ar laika prognozi visai nedēļai. Vai būs jāsalst?

Gaisa temperatūra šonedēļ Latvijā saglabāsies vairākus grādus virs oktobra beigu vidējā rādītāja, liecina sinoptiķu prognozes.

Lasiet arī

Ekonomika Dombrovskis: Prognozes balstījās pieņēmumā, ka gada 2.pusē ierobežojumus atcels

Starptautiskajā tirdzniecībā smagākais punkts bija pavasarī, pieļāva Eiropas Komisijas (EK) priekšsēdētājas izpildvietnieks un Eiropas Savienības (ES) tirdzniecības komisārs Valdis Dombrovskis (JV), norādot, ka tālākais būs atkarīgs no Covid-19 pandēmijas gaitas.

Ekonomika Valstij ir nauda Covid-19 uzliesmojuma ietekmes mazināšanai, paziņo FM

Valstij ir pieejams finansējums Covid-19 uzliesmojuma ietekmes mazināšanai, norādīja Finanšu ministrijā (FM).

Izklaide 27 teikumi no reāliem paskaidrojumiem Ceļu policijai, kas vienkārši spridzina

Ir godīgi cilvēki un ir cilvēki, kuri raksta paskaidrojumus Ceļu policijai... Lūk, 27 pērles no paskaidrojumiem, ko nogrēkojušies autovadītāji tapinājuši tepat Latvijā.