• Mihails,
  • Miķelis,
  • Miks,
  • Mikus
RU
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Diplomdarba secinājums: Politika jauniešiem ir kaut kas attāls un elitārs

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 20:37, 14.08.2020

Anete Ošleja, absolvējot Vidzemes Augstskolas studiju programmu “Mediju studijas un žurnālistika”, savā diplomdarbā aplūkoja tēmu par jauniešu motivāciju būt politiski aktīviem, kā rezultātā nonāca pie atziņas, ka liela nozīme politiskās līdzdalības veicināšanā ir ģimenei. Savukārt politiskās partijas par jauniešiem kā svarīgu mērķauditoriju iedomājas vien priekšvēlēšanu laikā, tāpēc ilgtermiņā tos “zaudē”.


Avots: LETA

“Politiskā līdzdalība ir svarīga demokrātijas pazīme,” saka Ošleja, “tādējādi jauniešu iesaistei ir jābūt nozīmīgai politiskajai sistēmai. Taču Latvijā pastāvošās zemās pilsoniskās sabiedrības uzticība politikai iezīmējas arī jauniešu iesaistē, jo politiskās partijas nepārstāv jauniešu intereses. Jāsaka, ka arī jaunieši maz iesaistās politikā un tam ir vairāki iemesli - zināšanu trūkums, intereses neesamība, ģimenes ietekme, neticība saviem spēkiem un tas, ka politika jauniešiem liekas kaut kas attāls un elitārs.”

Absolvente uzsver, ka aktīvo jauniešu politiskā līdzdalība neaprobežojas tikai ar iesaisti politiskajās organizācijās, viņi iesaistās arī citās līdzdalības formās. “Motivācija būt politiski aktīviem katram indivīdam ir atšķirīga. Lielākoties jaunieši uzskata, ka viņiem ir jābūt pamanāmiem, lai viņu intereses tiktu pārstāvētas un jauniešu viedoklis tiktu ņemts vērā,” komentē A.Ošleja.

Jauniešu vēlme iesaistīties konkrēti politisko partiju jauniešu organizācijās parasti saistīta ar iespēju būt pietuvinātiem politiskajiem procesiem – tā teikt - “lielajai” politikai, kā arī vēlme interesanti pavadīt laiku, kas tiešā veidā nesaistās ar politiku.

“Būtisks faktors iesaistei ir ideoloģiskās pārliecības sakritība ar partiju un interese par politiku, vēlme būt aktīvam un aizstāvēt vienaudžu intereses. Gadiem ejot, politiski aktīvs jaunietis saskata iespēju attīstīt politisko karjeru, kam seko arī jaunu kontaktu iegūšana, taču sākotnēji iesaiste politiskajās organizācijas parasti nekalpo kā karjeras izveides instruments,” bilst Ošleja.

Viņa akcentē, ka nav iespējams konkrēti definēt, kāds ir politiski aktīvs jaunietis, taču uzsvars tiek likts uz to, ka šis jaunietis ir patriotisks.

“Viņam rūp ne tikai jauniešu pārstāvniecība un viņu viedoklis, bet arī visas sabiedrības interešu aizstāvība. Viņus caurstrāvo misijas apziņa un pilsoņa pienākums, ” tā darba autore.

Interesanti, ka politiski aktīvie jaunieši, pašiem raksturojot aktīvo jaunieti, min tikai pozitīvās īpašības, neiekļaujot negatīvās.

“Līdz ar to jaunieši idealizē ne tikai šādu vienaudzi, bet arī paši sevi,” norāda Ošleja.

Pasvītrošanas vērts šķiet fakts, ka jauniešu interese par politiskajām organizācijām ir cikliska, proti, “vēlēšanu laikā interese pieaug, pēc tam samazinās. Tam par iemeslu ir pirmsvēlēšanu karstums, kad politiskās organizācijas strauji aktivizējas uzrunā jauniešus, taču pēc vēlēšanām atslābst un tos aizmirst.”

Liela, vai tieši pretēji - niecīga, ietekme vēlmei politiski līdzdarboties ir ģimenei. Pētījuma laikā Ošleja pārliecinājusies, ka vecāku ietekme ne vienmēr ir uzkrītoša, taču netieši, pateicoties audzināšanas stilam un ieaudzinātajām vērtībām, jaunietim veidojas savs viedoklis un vēlme rīkoties.

Nobeigumā jāsaka, ka iesaisti politiskajās organizācijās jaunieši vērtē kā neefektīvāku līdzdalības veidu, par spīti paustajam, ka, darbojoties organizācijās, pastāv plašas iespējas, “kaut realitātē šīs iespējas tomēr ir mazas.”

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arī

Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Skaidros, vai "Latvenergo" darījumos bijusi labvēlīga attieksme pret Martinsonu

AS "Latvenergo" padome nolēmusi sākt pārbaudi, vai uzņēmumam pēdējos gados ir bijusi labvēlīga attieksme pret uzņēmēju Māri Martinsonu, kā arī ar viņu saistītiem uzņēmumiem un personām, aģentūrai LETA pavēstīja "Latvenergo" padomes priekšsēdētājs Ivars Golsts. Vienlaikus, neitralitātes nodrošināšanai, "Latvenergo" valdes priekšsēdētājs Āris Žīgurs līdz 30.oktobrim dosies ikgadējā atvaļinājumā.

Sabiedrība Kā ietaupīt uz apkures rēķina ilgtermiņā

Mēdz teikt, ka skopais maksā divreiz, tāpēc, ja gribi ietaupīt ilgtermiņā, ir vērts veikt apkures sistēmas modernizāciju un parūpēties par mājokļa siltumizolāciju. Lūk, tikai daži ieteikumi! Bet vairāk vērtīgu informāciju iegūsi no 2. līdz 4. oktobrim izstādē “ComforHome 2020” Ķīpsalā.

Sabiedrība Latviju oficiālajā vizītē apmeklēs Francijas prezidents ar kundzi

Oficiālā vizītē šodien Latvijā ieradīsies Francijas prezidents Emanuels Makrons ar kundzi Brižitu Makronu, aģentūru LETA informēja Valsts prezidenta kancelejā.

Sabiedrība Rācenis: Nozarei nav gana finansējuma, bet pārvirzīt atalgojumu celšanai paredzētos līdzekļus nav godīgi
Rīga, 29.sept., LETA. Veselības aprūpes nozarei Latvijā nav gana finansējuma, tomēr pārvirzīt mediķu atalgojumu palielinājumam paredzētos līdzekļus pacientu vajadzībām nav godīgi, aģentūrai LETA pauda Latvijas Jauno ārst...

Lasiet arī

COVID-19 Arī Covid-19 slimnieku kontaktpersonas karantīnā varēs pavadīt tikai 10 dienas

Valdība šodien nolēma Covid-19 slimnieku kontaktpersonām samazināt mājas karantīnas ilgumu no 14 līdz desmit dienām, ja ne agrāk kā desmitajā dienā pēc kontakta ar infekcijas avotu veiktais Covid-19 tests ir negatīvs.

Sabiedrība Kas šogad jāzina par pensiju indeksāciju

Latvijā katru gadu rudenī – 1. oktobrī - tiek pārskatīts pensiju apmērs, veicot pensiju indeksāciju. To nosaka likums “Par valsts pensijām”. Kas tad ir pensiju indeksācija? Pensiju indeksācijas mērķis ir nodrošināt piešķirto pensiju aizsardzību pret pirktspējas krišanos un panākt to vērtības nezaudēšanu. Jautājumi, kas skar pensijas, ir ļoti jutīgi un ne vienmēr vienkārši saprotami. Tāpēc Labklājības ministrija sagatavojusi atbildes uz visbiežāk uzdotajiem jautājumiem par šo tematu.

Sabiedrība Aizdomās par narkotisko vielu lietošanu Aizkrauklē uz slimnīcu nogādā 8 skolēnus

Šī gada 28. septembrī policisti sadarbībā ar kinologu un dienesta suni veica pārbaudi vienā Aizkraukles iecirkņa apkalpojamās teritorijas izglītības iestādē. Aizdomās par narkotisko un psihotropo vielu lietošanu uz medicīnas iestādi tika nogādāti 8 skolēni.