• Alfrēds,
  • Fredis,
  • Madars
RU
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lenta
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Vairāk nekā 150 000 eiro atvēlēs barikāžu 30 gadu atceres pasākumiem

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 12:30, 14.07.2020

Lai organizētu 1991.gada barikāžu 30 gadu atceres pasākumu plānu, nepieciešami papildu budžeta līdzekļi 151 392 eiro apmērā, izriet no rīkojuma projekta, ko šodien skatīs Ministru kabinets.


Avots: LETA

Tajā norādīts, ka pasākumu īstenošana uzsākama šogad ar nepieciešamo papildu finansējumu 62 176 eiro apmērā un turpināma, kā arī noslēdzama nākagmad ar nepieciešamo papildu finansējumu 89 216 eiro apmērā.

Projekta anotācijā skaidrots, ka barikādes bija nozīmīgs tautas pašapziņas un gribas izpausmes brīdis, kad cilvēki bija apņēmības pilni nosargāt savu zemi un brīvību. Tā bija nevardarbīgās pretošanās izpausme, masveidīga gatavība aizsargāties bez ieročiem, kad cilvēki izveidoja barikādes apkārt Augstākajai Padomei, Ministru Padomei, pie Televīzijas un citiem stratēģiski svarīgiem objektiem Rīgā, arī Ulbrokā, Siguldā, Liepājā, Kuldīgā un citur.

Pateicoties plašajai sabiedrības iesaistei, neatkarības pretinieku mēģinājums pārņemt varu izgāzās. 1991.gada janvāra barikādes ir arī izcils un unikāls starptautiskas nozīmes nevardarbīgas pretošanās piemērs, kā arī būtiska Latvijas vēstures sastāvdaļa, atzīmēts anotācijā.

Tajā norādīts, ka darba grupa 1991.gada barikāžu 30 gadu atceres pasākumu organizēšanai, sagatavojot plānu, ir ņēmusi vērā trīs principus: barikāžu izdošanās svinēšanu, barikāžu dalībnieku godināšanu un barikāžu notikumu atcerēšanos un to nozīmi Latvijas neatkarības atjaunošanā.

Attiecīgi būtisks priekšnoteikums pasākumu iekļaušanai plānā bija to atbilstība pēc iespējas visaptverošas paaudžu iesaistes nodrošināšanai, lai barikāžu pasākumos satiktos gan barikāžu dalībnieki, gan jaunieši. Anotācijā skaidrots, ka paaudžu līdzdalība nodrošinās vēsturiskās atmiņas un pieredzes stāstu par barikādēm nodošanu no paaudzes uz paaudzi, veicinot notikumu liecību un atmiņu saglabāšanu. Tāpat priekšroka tika dota ilgtspējīgiem pasākumiem, piemēram, izstāžu un televīzijas filmas un videomateriālu izveidošana, kā arī pasākumiem, ko iespējams piedāvāt plašai publikai gan Latvijā, gan ārzemēs.

Pasākumā kopumā iekļauta barikāžu trīsdesmitgadei veltīta muzeju zinātniski pētnieciskā konference un konferences referātu krājuma izdošana. Iecerēts arī izdot informatīvo izdevumu "Barikādēm - 30", kurā plānots skaidrot barikāžu vēsturisko nozīmi. Organizēta tiks arī fotoizstāde "Barikādēm 30", kurā, 1991.gada barikāžu dalībnieku biedrības krājumā esošie foto attēli tiks izvietoti NATO galvenajā mītnē Briselē.

Tāpat tiks iedegts atceres ugunskurs Zaķusalā un norisināsies atceres pasākums pie Vecmīlgrāvja tilta. Piemiņas ugunskuri tiks iedegti arī Vecrīgā, kur Doma laukumā 2021.gada 20.janvārī tiks organizēta 1991.gada barikāžu laika rekonstrukcija, dodot iespēju aplūkot tā laika tehniku.

Organizatori arī iecerējuši izveidot izstādi "Barikādēm 30", kurā tiks aplūkota barikāžu vēsture no tā laika politiskā un sabiedriskā aspekta. Tāpat norisināsies fotoizstāde "Barikādes Lavijā", kuras laikā Doma laukumā tiks izstādīti 50 izgaismoti stendi ar 100 lielformāta fotogrāfijām.

Plānots arī apzināt izglītības iestāžu un pedagogu labās prakses piemērus barikāžu notikumu izzināšanā un atceres norišu organizēšanā. Tāpat norisināsies skolēnu pētniecisko un radošo darbu konkurss "Garaspēka barikādes", darbu lasījumi un prezentācijas. Konkursā piedalīsies 5.-12.klašu skolēni un viņiem būs jāpēta, jāanalizē dažādi vēstures avoti.

Iecerēts izdot arī grāmatu "Latvijas Tautas fronte barikādēs", kuras uzdevums būs atspoguļot laika posmu pēc 1990.gada 4.maija Neatkarības deklarācijas un līdz 1991.gada augusta notikumiem.

Apzinoties pieejamos finanšu resursus, valdībā iesniegtajā plānā nav iekļauti vairāki pasākumi, par kopējo summu 235 536 eiro. Divi no šiem pasākumiem ir koncerti, kas bija iecerēti gan Rīgā, gan citās Latvijas pilsētās. Tāpat nav iekļauta 1991.gada barikāžu muzeja ekspozīcijas pilnveidošana un tā popularizēšana, kā arī likuma "Par 1991. gada barikāžu dalībnieku statusu" izpilde, proti, barikāžu dalībnieku apliecību izdošana, jo tai piešķirts vien 50% no nepieciešamā budžeta.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arī

Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Izsolē piedāvās iegādāties Stūra māju, saglabājot Okupācijas muzeja ekspozīciju

VAS "Valsts nekustamie īpašumi" izsolē piedāvās iegādāties Stūra māju jeb Tetera namu, saglabājot ēkā Okupācijas muzeja ekspozīciju, aģentūrai LETA pavēstīja VNĪ nomas un pārdošanas direktore Anita Feldmane.

Sabiedrība Raganā daudzdzīvokļu namā majonēzes paciņas dēļ sadur vīrieti

Valsts policija (VP) Raganā aizturējusi vīrieti, kurš strīdā par majonēzes paciņu sadūris citu vīrieti, informēja VP.

Sabiedrība Leja: Ģenerālprokuratūrai Kalnmeiera lietā jāpieņem ļoti izsvērtu lēmumu

Ģenerālprokuratūras Sevišķi svarīgu lietu izmeklēšanas nodaļas interesēs ir pieņemt ļoti izsvērtu un pārdomātu lēmumu no Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) saņemtajā lietā, kurā lūgts sākt kriminālvajāšanu pret bijušo ģenerālprokuroru Ēriku Kalnmeieru, aģentūrai LETA atzina nodaļas virsprokurors Māris Leja.

Sabiedrība Veloceliņa un vienas ielas izbūvei Rīgas pašvaldība aizņemsies 1,4 miljonus eiro

Veloceliņa Rīgas centrs-Dārziņi pabeigšanai un vienas ielas izbūvei Rīgas pašvaldība aizņemsies 1,4 miljonus eiro. To šodien nolēma Rīgas domes pagaidu administrācija.

Lasiet arī

Sabiedrība Izsolē piedāvās iegādāties Stūra māju, saglabājot Okupācijas muzeja ekspozīciju

VAS "Valsts nekustamie īpašumi" izsolē piedāvās iegādāties Stūra māju jeb Tetera namu, saglabājot ēkā Okupācijas muzeja ekspozīciju, aģentūrai LETA pavēstīja VNĪ nomas un pārdošanas direktore Anita Feldmane.

Izklaide Latvijas dejotājiem iespēja piedalīties breika deju sacensībās, iesūtot video

2020.gada 6.augusts - Red Bull BC One, lielākās un prestižākās 1-pret-1 breika deju sacensības pasaulē, paziņojušas par tās starptautiskās online programmas, Red Bull BC One E-Battle, uzsākšanu, informē pasākuma rīkotāji. No 7.augusta dalībnieki var piekļūt Red Bull BC One E-Battle mājaslapai un iesūtīt savus video, lai pieteiktos sacensībām.

Sabiedrība Raganā daudzdzīvokļu namā majonēzes paciņas dēļ sadur vīrieti

Valsts policija (VP) Raganā aizturējusi vīrieti, kurš strīdā par majonēzes paciņu sadūris citu vīrieti, informēja VP.