• Augusts
RU
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lenta
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


VUGD autoparks - kritiskā stāvoklī! Brīdina par vairāku depo slēgšanu

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 12:07, 04.07.2020

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) autoparka atjaunošanai steidzami nepieciešami desmit miljoni eiro, bet nākotnē, nerisinot problēmu, Latvijā nāksies aizvērt vairākus depo, norādīts Iekšlietu ministrijas (IeM) sagatavotajā ziņojumā valdībai.


Avots: LETA

Patlaban ziņojums iesniegts izskatīšanai valsts sekretāru sanāksmē.

IeM rosina valdību atbalstīt papildu finansējuma 10 000 000 eiro apmērā piešķiršanu VUGD, lai nodrošinātu speciālo ugunsdzēsības un glābšanas transportlīdzekļu un speciālās tehnikas iegādi no 2021.gada un turpmāk ik gadu.

Saskaņā ar IeM ierosinājumu, jautājumu par papildu valsts budžeta līdzekļu piešķiršanu VUGD transportlīdzekļu un speciālās tehnikas iegādei 2021.gadā un turpmāk ik gadu izskatītu Ministru kabinetā likumprojektos par nākamo gadu budžetiem.

IeM ziņojumā valdībai norāda, ka nodrošinājums ar transportlīdzekļiem, kuri nepieciešami funkciju izpildei, ir nepietiekams. Turklāt, liels skaits speciālo transportlīdzekļu ražoti vairāk nekā pirms 20 gadiem vai arī ir saņemti pēc Latvijas neatkarības iegūšanas pagājušā gadsimta deviņdesmitajos gados kā tehniskā palīdzība no Zviedrijas vai Vācijas.

Novecojušos transportlīdzekļus ir bieži jāremontē un remonti ir ilgstoši, jo šādu transportlīdzekļu rezerves daļas ir grūti atrodamas vai nav pieejamas vispār. Remontā esošos speciālos transportlīdzekļus ir jāaizvieto ar citiem esošiem 20 - 30 gadus veciem transportlīdzekļiem, līdz ar to rodas situācijas, kad atbilstoši notikuma izsaukuma numuram nav pieejams nepieciešamais tehnikas vienību skaits, skaidrots ziņojumā.

Lai novērstu šādas situācijas, tiek piesaistīti transportlīdzekļi no blakus esošajiem ugunsdzēsības depo, kas ievērojami palielina ierašanās laiku notikuma vietā.

VUGD transportlīdzekļus lieto ilgāk, vismaz 20 gadus, ņemot vērā to tehnisko stāvokli, fizisko nolietojumu un to taktiskās iespējas. 2019.gadā VUGD bija 246 speciālie transportlīdzekļi, kuru ekspluatācijas laiks jeb kravas automobiļu lietderīgās lietošanas laiks pārsniedz desmit gadus un 111 kravas automobiļi, kuri ekspluatācijā atrodas mazāk kā desmit gadus.

"Ja tālākā perspektīvā joprojām pastāvēs situācija, ka transportlīdzekli netiks savlaicīgi iegādāti, VUGD būs spiests aizvērt vairākus ugunsdzēsības depo un tas nozīmē, ka faktiskais reaģēšanas laiks uz notikumiem palielināsies četras līdz piecas reizes. Pēc Nodrošinājuma valsts aģentūras sniegtajiem datiem, reģionu daļās nenoliedzami nepieciešams depo ēku grīdu un vārtu remonts un paredzamās izmaksas minētiem darbiem ir 500 000 eiro," teikts ziņojumā.

No vairāk kā pirms 20 gadiem ražotajiem speciālajiem transportlīdzekļiem 107 speciālie transportlīdzekļi ir ražoti uz ZIL-130 un ZIL-131 šasiju bāzes. Turklāt šie speciālie transportlīdzekļi nespēj attīstīt nepieciešamo paātrinājumu, kā rezultātā no tā paša VUGD depo vienlaikus kopā ar salīdzinoši jaunu mūsdienīgu speciālo transportlīdzekli izbraucis ZIL vai citas markas pirms 25 - 50 gadiem ražots speciālais transportlīdzeklis ar maksimālo ātrumu 70 kilometri stundā notikuma vietā ierodas vēlāk, īpaši gadījumos, ja līdz notikuma vietai ir salīdzinoši liels attālums, skaidro IeM.

Ministrijā uzsver, ka ugunsdzēsēju ierašanās laiks notikuma vietā ir būtisks, lai operatīvi sāktu glābšanas darbus. Turklāt ZIL markas automobiļu nodalījumos to gabarītu dēļ nav iespējams izvietot mūsdienīgu ugunsgrēku dzēšanas un glābšanas darbu aprīkojumu, kas īpaši ir nepieciešams ceļu satiksmes negadījumos.

VUGD pastāvīgi katru gadu vajadzīgs finansējums tehnikas iegādei 10 000 000 eiro apmērā tikai pašreizējas kapacitātes saglabāšanai bez attīstības perspektīvām nākotnē, atzīmē IeM. Aprēķini veikti, ņemot vērā 2014. un 2015.gada iepirkumu cenas, bet jāievēro, ka iepirkuma cenas pieaugušas par 10%.

VUGD, saņemot finansējumu tehnikas iegādei, nodrošinās glābšanas spēju saglabāšanu esošā līmenī, lai tas nebūtu spiests samazināt sniegtā pakalpojuma kvalitāti un pieejamību iedzīvotājiem, uzsver ministrijā.

Ja 2020.gadā konceptuāli tiks atbalstīts nepieciešamais finansējums speciālās tehnikas iegādei un tajā pašā gadā tiks veikta iepirkuma procedūra, ņemot vērā to, ka speciālo transportlīdzekļu prototipu izgatavošanas laiks ir deviņi līdz 11 mēneši, tad tehnikas prototipi tiks izgatavoti 2021.gadā un, sākot no 2022.gada, VUGD saņems nepieciešamo tehniku.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arī

Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Lielākajām partijām šogad ziedojumos pārskaitīti 177 672 eiro

Lielākajām partijām šogad ziedotāji atvēlējuši 177 672 eiro, liecina aģentūras LETA apkopotā Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) informācija.

Sabiedrība Izkrītot pa astotā stāva logu, Jelgavā gājis bojā mazulis

Svētdien, izkrītot pa astotā stāva logu, Jelgavā gājis bojā gadu un četrus mēnešus vecs bērns.

Sabiedrība Valmierā vēlas būvēt vēl vienu krematoriju

SIA "Vidzemes krematorija" Valmierā, aptuveni kilometra attālumā no esošās krematorijas, vēlas būvēt vēl vienu apbedīšanas pakalpojumu kompleksu ar krematoriju, aģentūra LETA uzzināja pilsētas pašvaldībā.

Sabiedrība Nākamā valdības sēde un koalīcijas sadarbības sanāksme plānota jaunnedēļ

Ministru kabineta nākamā sēde, kā arī koalīcijas sadarbības sanāksme ir plānotas jaunnedēļ, aģentūru LETA informēja Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa (JV) preses sekretārs Sandris Sabajevs.

Lasiet arī

Sabiedrība 2 autobusa un vieglā auto sadursmē cietušie pēc operācijām atrodas reanimācijā

Divi nedēļas nogalē Kurzemē notikušajā autobusa un vieglā auto sadursmē cietušie pēc veiktajām operācijām atrodas reanimācijas nodaļā, aģentūrai LETA pastāstīja Liepājas reģionālās slimnīcas sabiedrisko attiecību speciāliste Indra Grase.

Sabiedrība Aicina atsaukties aculieciniekus traģiskai avārijai zem Rīgas apvedceļa

Valsts policija (VP) aicina atsaukties aculieciniekus naktī uz svētdienu notikušajai avārijai zem Rīgas apvedceļa, kur dzīvību zaudēja divi cilvēki, aģentūru LETA informēja VP.

Sabiedrība Lielākajām partijām šogad ziedojumos pārskaitīti 177 672 eiro

Lielākajām partijām šogad ziedotāji atvēlējuši 177 672 eiro, liecina aģentūras LETA apkopotā Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) informācija.