• Ada,
  • Adele,
  • Antra
RU
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lenta
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Pasaulē pasliktinājies globālais miers; Latvija ierindota 34.vietā

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 09:26, 29.06.2020

Globālais miers pēdējā gada laikā ir pasliktinājies, un šī ir ceturtā reize pēdējo piecu gadu laikā, kad pasaule piedzīvojusi miera samazināšanos, turklāt Covid-19 ietekmē Eiropa var piedzīvot civiliedzīvotāju nemieru pieaugumu, teikts jaunākajā "Globālā miera indeksa" ziņojumā.


Avots: LETA

Šī gada rezultāti liecina, ka pasaules miera līmenis ir pasliktinājies un valstu vidējais rādītājs indeksā pazeminājies par 0,34 procentiem. Šis ir devītais miera pasliktināšanās rādītājs pēdējos divpadsmit gados. 81 valstī miera rādītāji ir uzlabojušies, savukārt pērn situācija ir pasliktinājusies 80 pasaules valstīs.

Ziņojumā uzsvērts, ka 2020.gada Globālais miera indekss parāda pasauli, kurā konflikti un krīzes, kas radušās pēdējā desmitgadē, sākušas mazināties, tomēr tās aizvieto jauna spriedze un nenoteiktība, ko radījusi tostarp Covid-19 pandēmija.

Mierīgākā valsts pasaulē joprojām ir Islande, šo pozīciju noturot kopš 2008.gada. Indeksa augšgalā tai pievienojas Jaunzēlande, Austrija, Portugāle un Dānija. Latvija šajā indeksā 163 valstu konkurencē ierindota 34. vietā.

Par nemierīgāko valsti pasaulē jau otro gadu pēc kārtas atzīta Afganistāna, kam seko Sīrija, Irāka, Dienvidsudāna un Jemena. Visas minētās valstis, izņemot Jemenu, tikušas atzītas par visnemierīgākajām valstīm vismaz pēdējo piecu gadu laikā.

Tikai divi no deviņiem pasaules reģioniem gada laikā kļuvuši mierīgāki. Lielākie uzlabojumi notikuši Krievijā Eirāzijas reģionā, kam seko Ziemeļamerika, kas ir vienīgais reģions, kurā fiksēti uzlabojumi visos trīs indeksa domēnos, tikmēr Krievija un Eirāzija piedzīvojusi uzlabojumus tādos indeksa domēnos kā "Konflikti' un "Drošība", savukārt pasliktinājums noticis "Militarizācijas" domēnā.

Ziņojumā akcentēts, ka pasaule patlaban ir ievērojami nemierīgāka, nekā tas bijis brīdī, kad ieviests indekss. Kopš 2008.gada vidējais valstu miera indekss sarucis par 3,76 procentiem. Miera līmeņa samazināšanās pēdējā dekādē saistīta ar virkni faktoru, tostarp pieaugušo terorisma aktivitāti, konfliktu eskalācija Tuvajos Austrumos, pieaugošā reģionālā spriedze Austrumeiropā un Ziemeļaustumāzijā, kā arī pieaugošais bēgļu skaits un paaugstinātā politiskā spriedze Eiropā un ASV.

Vardarbības ekonomiskā ietekme uz pasaules ekonomiku 2019.gadā pirktspējas paritātes (PPP) izteiksmē bija 14,5 triljoni dolāru. Šis skaitlis ir ekvivalents 10,6 % no pasaules ekonomiskās aktivitātes (pasaules kopprodukts) vai 1909 ASV dolāriem uz vienu cilvēku. Vardarbības ekonomiskā ietekme no 2018.gada līdz 2019.gadam ir uzlabojusies par 0,2 procentiem, kas saistīts ar bruņoto konfliktu samazināšanos.

Vardarbība turpina būtiski ietekmēt ekonomiskos rādītājus visā pasaulē. Desmit valstīs, kuras visvairāk skārusi vardarbība, vidējā vardarbības ekonomiskā ietekme bija vienāda ar vidēji 41 procentu no IKP, salīdzinot ar mazāk nekā četriem procentiem valstīs, kuras vardarbība skārusi vismazāk. Sīrija, Dienvidsudāna, Afganistāna un Venecuēla 2019.gadā cieta lielākās proporcionālās vardarbības ekonomiskās izmaksas, kas bija attiecīgi 60%, 57%, 51% un 48% no IKP.

Ziņojumā ietvertā pozitīvā miera pētījumā galvenā uzmanība tiek pievērsta Covid-19 pandēmijas ietekmei uz pozitīvo mieru. Pozitīvais miers mēra valsts spēju uzturēt mieru. Kritieni pozitīvā mierā rādītājos parasti notiek pirms kritieniem vispārējā miera rādītājos. Pandēmijas ietekmei, it īpaši tās ekonomiskajām sekām, iespējams, būs nopietna ietekme uz sabiedrības funkcionēšanu. Šī ietekme varētu izraisīt pozitīvā miera pasliktināšanos un palielināt vardarbības uzliesmojumu un konfliktu risku.

Ziņojumā prognozēts, ka, visticamāk, Eiropa piedzīvos civiliedzīvotāju nemieru pieaugumu, pieaugot recesijas riskam, savukārt daudzas Āfrikas valstis saskarsies ar badu, radot papildu stresu daudzām nestabilām valstīm. Valstīm ar spēcīgu pozitīvu mieru ir lielāka izturība pret dažādiem satricinājumiem, piemēram, Covid-19 un tam sekojošo recesiju.

2020. gada Globālā miera indeksa ziņojumā īpaša uzmanība tiek pievērsta arī Ekoloģisko draudu reģistram. Ekoloģisko draudu pieaugums jau var tikt fiksēts - kopējais dabas katastrofu skaits pēdējās četrās desmitgadēs ir trīskāršojies, vienlaikus pieaugot arī to ekonomiskajai ietekmei.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arī

Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Levits LNB simboliski atzīmēs savu pirmo prezidentūras gadu
Rīga, 8.jūl., LETA. Simboliski atzīmējot savu pirmo prezidentūras gadu, Valsts prezidents Egils Levits Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB) runās par bibliotēkas digitālajiem resursiem un digitālās jomas perspektīvu. N...
Sabiedrība Akciju cenas krītas bažās par Covid-19
Ņujorka, 8.jūl., LETA--AFP. Akciju cenas pasaulē otrdien pārsvarā kritās, valdot bažām par jaunām karantīnām Covid-19 dēļ un nelabvēlīgām ekonomikas ziņām pamudinot investorus pārdot akcijas, kurus cenas bija kāpušas iep...
Sabiedrība EP apspriedīs jaunos pasākumus pret naudas atmazgāšanu
Rīga, 8.jūl., LETA. Eiropas Parlamenta (EP) deputāti šodien apspriedīs Eiropas Komisijas (EK) rīcības plānu par cīņu ar nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu un terorisma finansēšanu. Kā aģentūru LETA informēja EP pre...
Sabiedrība Somijas fonds sadarbībā ar VVD īstenos projektu par ilgtspējīgu biogēnu pārvaldību biogāzes ražošanā
Rīga, 7.jūl., LETA. Somijas Džona Nurminena fonds sadarbībā ar Valsts vides dienests (VVD) īstenos "Interreg" projektu par ilgtspējīgu biogēnu pārvaldību biogāzes ražošanā, aģentūru LETA informēja VVD sabiedrisko attiecī...

Lasiet arī

Sabiedrība Sinoptiķi brīdina: Dienas gaitā gaidāms lietus. Bet ne visā Latvijā

Trešdien lietus mākoņi no Kurzemes pārvietosies uz Latvijas centrālo un vēlāk arī austrumu daļu, prognozē sinoptiķī.

Sabiedrība Vēstniece: Latvijas interesēs stiprināt starptautisko saistību ievērošanā balstītu diplomātiju
Rīga, 8.jūl., LETA. Latvijas interesēs ir stiprināt starptautisko saistību ievērošanā balstītu daudzpusējo diplomātiju, kas Latvijai īpaši būtiski reģionālās drošības aspektos, šādu viedokli aģentūrai LETA pauda jaunā La...
Sabiedrība EP balsos par strīdīgo reformu kravas automobiļu pārvadājumu nozarē
Rīga, 8.jūl., LETA. Eiropas Parlaments (EP) šodien balsos par strīdīgo reformu kravas automobiļu pārvadājumu nozarē. Kā aģentūru LETA informēja EP preses sekretārs Latvijā Jānis Krastiņš, Parlaments teiks galīgo vārdu p...