• Ada,
  • Adele,
  • Antra
RU
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lenta
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Satraucoši! Vardarbībā cietušajiem sniegto konsultāciju skaits teju divkāršojies

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 10:35, 14.06.2020

Ja pirms ārkārtējā situācijas konsultācijas tika sniegtas vidēji 28 klientiem nedēļā, tad kopš aprīļa tās saņem līdz 44 klientiem nedēļā, norāda centra "Marta" speciālistu komandas vadītāja Irina Mazurika.Šobrīd jauno pieteikumu esot mazāk, bet paaugstinātas intensitātes darba režīms joprojām saglabājas. Mazurika skaidro, ka pieprasītākie speciālisti ir psihologi, tostarp, tāpēc ka konsultāciju kurss vienai personai ilgst vismaz desmit nedēļas. Pēc centra pārstāves paustā, rindā pie centra psihologa šobrīd ir 40 personas.

"Tāpēc paredzam, ka intensīvais darba režīms tuvākos mēnešos saglabāsies," norāda Mazurika.

Vienlaikus pieaudzis arī nedēļā saņemto zvanu skaits. Centra pārstāve atzīmē, ka ierasti tika saņemti aptuveni 40 zvani nedēļā, savukārt ārkārtējās situācijas pirmās divas nedēļas, proti, marta beigās, bija ievērojams zvanu skaita samazinājums, kam sekoja pakāpenisks pieaugums. Laikā no 27.aprīļa līdz 25.maijam zvanu skaits jau bija divreiz lielāks nekā parasti - vidēji 80 zvani nedēļā, informē speciāliste.

Likumsakarīgi palielinājās gan jauno klientu pieteikumu skaits, gan arī to, kuri centrā vērsās atkārtoti.

Negatīvas tendences esot vērojamas arī vardarbības raksturā. Centrā norāda, ka valstī izsludinātās ārkārtas situācijas laikā vardarbības gadījumi bija kļuvuši smagāki, nežēlīgāki un manipulatīvāki. Pēc centra speciālistu komandas vadītājas paustā, aizvien biežāk centrā vēršas tieši no fiziskās vardarbības cietušas sievietes.

Tomēr joprojām atvērts paliek jautājums par to, vai pieaugusi cietušo iniciatīva vērsties centrā, vai drīzāk pieaudzis ir vardarbības gadījumu skaits mājās. Mazurika sliecas atbalstīt otro variantu. Atsaucoties uz citu valstu pieredzi, centra pārstāve skaidro, ka noslēgtā vide, ekonomiskā lejupslīde un sociālā distancēšanās, pie kā novedusi Covid-19 parādīšanās, atstājusi arī iespaidu uz cilvēku psiholoģisko labklājību.

"Ja kopumā dzīve ir nemierīga, spriedze pieaug arī mājās," rezumējot atzīmē Mazurika un skaidro, ka nereti par varmāku agresijas pamatu kalpo spriedze darbā, tostarp neapmierinātība par neveiksmēm profesionālajā darbībā vai atalgojuma samazinājumu. Ir sociāli nepieņemami šādas emocijas paust darba vietā, tāpēc tas notiek mājās, viņa norāda.

Pietam, citu starpā būtisks aspekts ir, ka Covid-19 ietekmē liela sabiedrības daļa strādāja no mājām. Centra pārstāve norāda, ka tieši šis apstāklis nereti tiek izmantots kā apliecinājums tam, ka par varmākas nodarīto kaitējumu neuzzinās plašāks cilvēku loks, piemēram, kolēģi vai draugi.

"Viņi saprot, ka zilumus neredzēs, jo patlaban nav pamata pamest māju," izsakās speciāliste.

Ņemot vērā pieaugumu darba apjomā, centrā konsultēšanai ir piesaistīti papildu resursi. Konsultāciju sniegšana turpinās un nesen ir atsākti klātienes pakalpojumi.

Pastiprinās arī centra "Marta" klātbūtne sociālajos tīklos, tostarp sniedzot noderīgu informāciju par vardarbības novēršanu un iespējām cietušajiem sevi pasargāt.

Centrā informē, ka pandēmijas dēļ pastāvīgi uzturoties mājās, varmāka un upuris visu laiku ir ierobežotā vidē, upuriem esot varmākas kontrolē bez iespējas droši vērsties pēc palīdzības.

Lielākā daļa centra klientu ir tieši sievietes. Centrā norādīja, ka statistikas dati jau pirms ārkārtējās situācijas liecināja, ka Latvijā katra trešā sieviete cieš no seksuālas vai fiziskas vardarbības ģimenē.

Centrs "Marta" ir dibināts 2000.gada maijā, un tas katru gadu sniedz bezmaksas konsultācijas vairāk nekā 300 vardarbībā un cilvēku tirdzniecībā cietušiem pieaugušajiem un bērniem. Biedrība "Centrs Marta" ir vienīgā sieviešu tiesību aizstāvības organizācija Latvijā.

Tas sniedz profesionālus sociālos, juridiskos, psiholoģiskos pakalpojumus vardarbībā un cilvēku tirdzniecībā cietušām pieaugušām personām un bērniem, kuri atrodas ievainojamās dzīves situācijās.

Lai saņemtu palīdzību vai konsultāciju par pieejamiem pakalpojumiem ar centru var sazināties pa tālruni 67378539 vai pa epastu - "centrs@marta.lv" - Rīgas filiālē, savukārt saziņai ar Liepājas centra nodaļu ir pieejams tālrunis 29195442 vai epasts - "centrs@martaliepaja.lv". 2020.gadā tika izveidota centra filiāle Rēzeknē. Plānots, ka tā uzsāks klientu pieņemšanu rudenī.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arī

Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība EP balsos par strīdīgo reformu kravas automobiļu pārvadājumu nozarē
Rīga, 8.jūl., LETA. Eiropas Parlaments (EP) šodien balsos par strīdīgo reformu kravas automobiļu pārvadājumu nozarē. Kā aģentūru LETA informēja EP preses sekretārs Latvijā Jānis Krastiņš, Parlaments teiks galīgo vārdu p...
Sabiedrība Informēs par patēriņa cenu izmaiņām jūnijā
Rīga, 8.jūl., LETA. Centrālā statistikas pārvalde šodien informēs par patēriņa cenu izmaiņām jūnijā, aģentūra LETA uzzināja statistikas pārvaldē. Banku analītiķi iepriekš aģentūrai LETA prognozēja, ka Latvijā patēriņa c...
Sabiedrība Levits LNB simboliski atzīmēs savu pirmo prezidentūras gadu
Rīga, 8.jūl., LETA. Simboliski atzīmējot savu pirmo prezidentūras gadu, Valsts prezidents Egils Levits Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB) runās par bibliotēkas digitālajiem resursiem un digitālās jomas perspektīvu. N...
Sabiedrība Akciju cenas krītas bažās par Covid-19
Ņujorka, 8.jūl., LETA--AFP. Akciju cenas pasaulē otrdien pārsvarā kritās, valdot bažām par jaunām karantīnām Covid-19 dēļ un nelabvēlīgām ekonomikas ziņām pamudinot investorus pārdot akcijas, kurus cenas bija kāpušas iep...

Lasiet arī

COVID-19 ASV reģistrēts kārtējais jaunu Covid-19 gadījumu rekordskaits - 60 209

ASV pēdējo 24 stundu laikā ir reģistrēti vairāk nekā 60 tūkstoši jaunu inficēšanās ar Covid-19 gadījumu, kas ir jauns vienas dienas rekords, liecina Džonsa Hopkinsa Universitātes otrdienas vakarā apkopoti dati.

Ekonomika Restorāns Aqua Luna paziņo, ka pagaidām Covid-19 uzliesmojuma dēļ tiek slēgts

Restorāns "Aqua Luna" izplatījis paziņojumu, ka tiek slēgts līdz laikam, kamēr tiks saņemti visu darbinieku Covid-19 testu rezultāti.

Sabiedrība Sinoptiķi brīdina: Dienas gaitā gaidāms lietus. Bet ne visā Latvijā

Trešdien lietus mākoņi no Kurzemes pārvietosies uz Latvijas centrālo un vēlāk arī austrumu daļu, prognozē sinoptiķī.