• Mudīte,
  • Vladislava,
  • Vladislavs
RU
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lenta
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Satversmes tiesa atļauj mācīties krievu valodā privātajās augstskolās

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 15:52, 11.06.2020

Satversmes tiesa (ST) ir atzinusi par Satversmei neatbilstošu normu, kas prasa privāto augstskolu un koledžu studiju programmas īstenot valsts valodā.


Avots: LETA

Tiesa nosprieda, ka normas neatbilst Satversmes 112. un 113.pantam, taču atsevišķā lietā tiks skatīts jautājums par šo normu atbilstību Satversmes 1. un 105.pantam. Šajā lietā ST apsver iespēju vērsties Eiropas Savienības Tiesā (EST) ar prejudiciālu jautājumu.

Par neatbilstošu Satversmei atzīta Augstskolu likuma 56.panta trešā daļa un pārejas noteikumu 49.punkts.

Šāds lēmums pamatots ar to, ka likumdevējs nav izvērtējis alternatīvus risinājumus, kas varētu būt mazāk ierobežojoši.

ST arī nolēma, ka apstrīdētās normas par spēkā neesošām atzītas no 2021.gada 1.maija.

Jau vēstīts, ka lieta ierosināta pēc 20 partijas "Saskaņa" 13.Saeimas deputātu pieteikuma. Viņi cita starpā norādīja, ka apstrīdētās normas ievieš visām augstskolām obligātu uzdevumu izkopt un attīstīt latviešu valodu un ierobežo privāto augstskolu dibinātāju un pasniedzēju brīvību savas akadēmiskās darbības veidošanā, tā aizskarot Satversmes 112.pantā ietvertās tiesības uz izglītību.

Vienlaikus iesniedzēji uzskata, ka apstrīdētās normas aizskar privātajām augstskolām Satversmes 105.pantā noteiktās tiesības uz īpašumu kopsakarā ar no demokrātiskas tiesiskas valsts pamatnormas atvasināto un Satversmes 1.panta tvērumā ietilpstošo tiesiskās paļāvības principu. Proti, tiekot ierobežotas privāto augstskolu tiesības to komercdarbības ietvaros īstenot licencētās studiju programmas svešvalodās. Pēc pieteikuma iesniedzēja ieskata, privātajām augstskolām, iegūstot attiecīgās licences un akreditējot studiju programmas, ir radusies tiesiska paļāvība un aizsargājamas mantiskas intereses uz šādas komercdarbības veikšanu.

LETA jau vēstīja, ka Izglītības likuma grozījumi, kas nosaka pāreju uz mācībām valsts valodā, atbilst Satversmei, iepriekš nosprieda ST. Atzīt minētās normas par neatbilstošām valsts pamatlikumam bija lūguši vairāki partijas "Saskaņa" 12.Saeimas deputāti.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arī

Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Ķekavas velobrauciena laikā uz Bauskas šosejas un Rīgas apvedceļa būs satiksmes ierobežojumi
Rīga, 8.aug., LETA. Šodien Ķekavas velobrauciena laikā uz Bauskas šosejas un Rīgas apvedceļa, kā arī mazākas nozīmes ceļiem Ķekavas apkārtnē gaidāmi satiksmes ierobežojumi, aģentūru LETA informēja Ķekavas novada pašvaldī...
Sabiedrība Juglas ezerā notiks pirmais starpžanru mūzikas festivāls "Laivā"
Rīga, 8.aug., LETA. Šodien Juglas ezerā, Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja krastā, notiks Latvijā pirmais starpžanru mūzikas festivāls "Laivā", aģentūru LETA informēja pasākuma rīkotāji. Viņi uzskata, ka "Laivā" ir...
Sabiedrība Rīgā slēgs satiksmi un gājēju kustību Satekles ielā pie "Origo"
Rīga, 8.aug., LETA. Iekārtu pacelšanas darbu laikā Rīgā, pie tirdzniecības centra "Origo" ēkas, no šodienas plkst.6 līdz 9.augusta plkst.22 tiks slēgta transportlīdzekļu satiksme un gājēju kustība Satekles ielā, aģentūru...
Sabiedrība Akciju cenām Volstrītā dažādas tendences, pieaugot saspīlējumam starp ASV un Ķīnu
Ņujorka, 8.aug., LETA--AFP. Akciju cenu dinamikā Volstrītā piektdien bija dažādas tendences pēc datiem par jaunām darbavietām ASV ekonomikā, saspīlējuma pastiprināšanās starp ASV un Ķīnu, un sarunu turpināšanās par jaunu...

Lasiet arī

Sabiedrība "Jūsu radars melo!": autovadītājs apstrīdēja 240 eiro naudas sodu

Nesen Rīgas apgabaltiesa izskatīja lietu par autovadītāju, kuru tiesāja par ātruma pārsniegšanu. Bet viņš nepiekrita un pamēģināja pierādīt, ka fotoradars melo.

Sabiedrība Prognozē konstitucionālo sūdzību skaita pieaugumu

Covid-19 krīzes dēļ tuvākajā laikā Satversmes tiesā (ST) varētu palielināties saņemto konstitucionālo sūdzību skaits no pieteicējiem, kuri uzskata, ka ar ārkārtējā situācijā pieņemtajiem lēmumiem ir nesamērīgi ierobežotas viņu pamattiesības, šorīt intervijā TV3 raidījumam "900 sekundes" prognozēja ST priekšsēdētāja Ineta Ziemele.

Sabiedrība Apgabaltiesa attaisnojusi vīra slepkavības organizēšanā apsūdzēto atraitni

Rīgas apgabaltiesa atzinusi par nevainīgu sava vīra slepkavības organizēšanā apsūdzēto narkologa Igora Kudoraja atraitni Violetu Žaivoronko, lasāms publiski pieejamajā anonimizētajā spriedumā. Apgabaltiesas spriedums ir stājies spēkā.