• Margarita,
  • Margrieta
RU
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lenta
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Testā par drošību negaidīti rezultāti; pārbaudi arī sevi un bērnus!

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
lat.bb.lv 13:27, 04.06.2020

Tikai 58% bērnu vecāku zina, kā pareizi šķērsot brauktuvi ar skrituļslidām, skrituļdēli vai skrejriteni, un tikai 23% pareizi atbildējuši uz jautājumu, pa kuru ceļa pusi jāpārvietojas personai, kas stumj velosipēdu vai mopēdu pa ceļa malu vai nomali. Ceļu satiksmes drošība ir vājais punkts vecāku un bērnu zināšanās par drošības jautājumiem, liecina apdrošināšanas sabiedrības BALTA apkopotās atbildes uz izglītojoša testa jautājumiem, ko izpildījuši vairāk nekā 12 000 vecāku kopā ar bērniem.


Avots: LETA

BALTA sadarbībā ar CSDD, Valsts policiju un “Centrs Dardedze” sagatavoto testu aizpildīt un savas un bērna zināšanas par drošību pārbaudīt iespējams šeit.

Drošības tests, kurā iekļauti 15 āķīgi un izglītojoši jautājumi, tapis sadarbībā ar Valsts policiju, Ceļu satiksmes drošības direkciju (CSDD) un “Centrs Dardedze”.

“Tas ir aizraujošs un izglītojošs veids, kā pārliecināties, cik gatavi esam vasaras mēnešiem, kad daudzi bērni dosies brīvsolī kopā ar draugiem un nodosies dažādām vasaras aktivitātēm. Testa rezultāti gan vērš uzmanību uz vecāku un bērnu nepietiekamām zināšanām par drošību, piedaloties ceļu satiksmē, tāpēc īpaši aicinām tos atkārtot pirms brīvlaika sākuma,” aicina BALTA Personu apdrošināšanas produktu vadītāja un risku parakstītāja Ludmila Ščegoļeva.

Saskaņā ar CSDD datiem ceļu satiksmes negadījumos ievainoto bērnu skaits vasarā pieaug: no 2019. gadā ceļu satiksmes negadījumos traumas guvušajiem 452 bērniem gandrīz trešā daļa cietuši laikā no jūnija līdz septembrim. Līdz 12 gadu vecumam bērni lielākoties cieš kā pasažieri, bet 12–14 gadu vecumā negadījumi visbiežāk saistīti ar velosipēda vadīšanu. Pērn šajā vecuma grupā CSDD reģistrēti 53 šādi negadījumi. BALTA saņēmusi vairāk – pat 64 pieteikumus – par negadījumiem, kas saistīti ar velosipēda vadīšanu.

Ceļu satiksmes drošība izrādījusies grūtākā tēma arī testā: piemēram, tikai 23% vecāku zina, ka stumt velosipēdu vai mopēdu ir atļauts pa abām ceļa pusēm ar noteikumu, ka cilvēks neatrodas uz brauktuves un netraucē satiksmei. Un tikai nepilnas divas trešdaļas prastu saviem bērniem izskaidrot, kā pareizi jāšķērso brauktuve ar skrituļslidām vai velosipēdu – tam paredzētajā vietā ar tādu ātrumu, kādā iet gājēji, netraucoties vēja spārniem.

“Ceļu satiksmes noteikumus bērns apgūst, kad gatavojas velo vai moto eksāmeniem. Tad mācībām un zināšanu pārbaudei lieti noder mājaslapa berniem.csdd.lv, kur pieejami arī satiksmes noteikumu testi. Bet kārtot eksāmenu pēc iepriekšēja pieraksta var visās CSDD nodaļās. Taču, lai piedalītos ceļu satiksmē ar citiem šobrīd populāriem pārvietošanās līdzekļiem – skrejriteņiem, skrituļdēļiem, skrituļslidām, velosipēdiem, elektriskajiem skrejriteņus u.c. transportlīdzekļiem, ielūkojies mājaslapas sadaļā Satiksmes drošība un seko līdzi jaunumiem. Izglītots braucējs ir drošs braucējs. Zināšanas jūs sargās, lai varat droši atpūsties, sportot un piedaloties satiksmē,” skaidro CSDD komunikācijas departamenta pārstāve Valda Kjaspere.

Testā iekļauti jautājumi arī par citiem bērnu drošības aspektiem, piemēram, privātas informācijas izpaušanu vai saskarsmi ar svešiniekiem. Kamēr vairums aptaujāto zina, kā izveidot drošu datora paroli, kā neradīt sev apdraudējumu, lietojot internetu, un ko darīt bērnam, ja svešinieks aicina viņu sev līdzi, zināmu apmulsumu izraisījis jautājums, ko darīt, ja līdzi aicina kāds pazīstams cilvēks. 25% vecāku un bērnu nav varējuši atbildēt, ka, pirms doties kaut kur kopā ar paziņām, bērnam noteikti jāprasa atļauja vecākiem.

“Lai bērns neciestu attiecībās ar citiem cilvēkiem, svarīgākais faktors ir tuvas un atbalstošas attiecības ģimenē. Ja bērns piedzīvo cieņpilnu attieksmi un vecāki ņem vērā bērna domas, jūtas un ķermeņa robežas, ir daudz lielāka iespēja, ka viņš nekļūs par upuri vai pāridarītāju arī attiecībās ar citiem vienaudžiem vai pieaugušajiem. Bērnam jāzina, ka viņš drīkst citiem teikt nē, ja nejūtas droši, un var bez bailēm nākt pie vecākiem ar jebkuru jautājumu vai pārdzīvojumu,” uzsver “Centrs Dardedze” prevences programmu vadītāja Agnese Sladzevska.

Lai brīvlaiks būtu prieka pilns un sagādātu daudz saulainu atmiņu visai ziemai, arī Valsts policija aicina pievērst īpašu uzmanību bērnu drošībai, atgādinot, ka daudzas nelaimes var novērst, ja ar bērnu savlaicīgi ir pārrunāti iespējamie riski.

“Ņemot vērā, ka ir sācies skolēnu brīvlaiks un bērni vairāk laika pavadīs ārpus mājām, aicinām vecākus vēlreiz atgādināt saviem bērniem par drošības jautājumiem, īpašu uzmanību pievēršot ceļu satiksmes tēmai un noteikumu ievērošanai. Svarīgi izrunāt jautājumus par pareizu ielu šķērsošanu gan pie regulējamas, gan neregulējamas gājēju pārejas, drošību un piesardzību, pārvietojoties ar velosipēdu, skrituļdēli, skrituļslidām vai skrejriteni. Tāpat atgādinām, ka bērnus līdz septiņu gadu vecumam nedrīkst atstāt bez pieaugušo uzraudzības ne mājās, ne ārpus tās, kā arī vēršam uzmanību, ka bērni no 7 līdz 16 gadu vecumam bez vecāku vai citu pilngadīgu personu klātbūtnes var uzturēties publiskās vietās no plkst. 6.00 līdz 22.00,” uzsver Valsts policijas Prevencijas vadības nodaļas vecākā inspektore Olga Podžuna.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arī

Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Valsts lielākajā daļā gaisa temperatūra naktī noslīdējusi zem +10 grādiem
Rīga, 13.jūl., LETA. Pirmdienas saullēktā gaisa temperatūra Latvijā bija +7..+10 grādi, daļā piekrastes +11..+15 grādi, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) informācija. Viszemāk - nedaudz...
Sabiedrība Latvijā ieradīsies nākamā ASV operācijas "Atlantic Resolve" rotācijas vienība
Rīga, 13.jūl., LETA. No šodienas līdz 20.jūlijam, turpinot ASV operāciju "Atlantic Resolve", Latvijā ieradīsies aptuveni desmit "Black Hawk" helikopteri, lai stiprinātu reģionālo drošību un demonstrētu ASV klātbūtni reģi...
Sabiedrība VID informēs par sniegto atbalstu Covid-19 ārkārtējās situācijas laikā
Rīga, 13.jūl., LETA. Valsts ieņēmumu dienests (VID) šodien preses konferencē informēs par dienesta sniegto atbalstu Covid-19 ārkārtējās situācijas laikā. Preses konference notiks plkst.11. Preses konference noritēs tieš...
Sabiedrība "airBaltic" atsāks lidojumus starp Rīgu un Liepāju
Rīga, 13.jūl., LETA. Latvijas nacionālā lidsabiedrība "airBaltic" šodien atsāks lidojumus starp Rīgu un Liepāju, aģentūru LETA informēja lidsabiedrības pārstāve Alise Briede. Gaidāmajā vasaras sezonā lidojumus uz Liepāj...

Lasiet arī

Sabiedrība Jelgavā skolotājiem būs iespējas saņemt 150 eiro dzīvokļa īres pabalstu

Lai piesaistītu skolotājus darbam Jelgavas pašvaldības izglītības iestādēs, pilsētā strādājošie pedagogi var pretendēt uz pašvaldības pabalstu īrētās dzīvojamās telpas apmaksai līdz 150 eiro mēnesī.

Ekonomika Domā, kam aizdod savu auto! Citu pārkāpuma dēļ īpašniekam kļūs dārgāka OCTA

Citas personas izraisīts satiksmes negadījums ar svešu auto nozīmēs dārgāku obligātās civiltiesiskās apdrošināšanas (OCTA) polisi auto īpašniekam turpmākajos gados. Šī sistēma ir lētākā un vienkāršākā un apdrošinātāju ieskatā labākā, vēsta LTV raidījums "4.studija".

Pasaule Gandrīz neizšķirts! Polijas prezidenta vēlēšanās knapi uzvar Duda

Polijas prezidenta vēlēšanās ar nelielu pārsvaru uzvarējis pašreizējais valsts galva Andžejs Duda, pirmdien pēc teju visu nodoto balsu apkopošanas apstiprināja vēlēšanu komisija PKW.